• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
thegmin - специалист
Здравейте,
реших да пусна отделна тема, въпреки че прочетох поне 20 подобни по въпроса. Ще се опитам да бъда максимално специфичен, за да получа точен отговор.
Да почна от опис на жилището. Намира се в гр. София почти център. 2ри етаж от 3 на къща калкан. Строителство от 30-те с троен зид единична тухла. Изложение: спални-юг, хол-изток, кухня-север. Сградата е без топлоизолация в момента. На първо време ще поставя корк на външните стени в спалните. По-нататък и външна. Таваните са 3,20м. Площ - 94м2. Отопляем обем - 300м3. Имам голямо мазе (сутерен) 20м2 - има място за котел и гориво. В апартамента няма никаква инсталация, отоплявали са се на маслени радиатори и печка на дърва. Всичко ще се прави наново. Засега сме двойка която работи през деня и само вечер след 7 си е вкъщи. Искам да се отоплява цялото жилище, а не да мръзна в кухнята или банята.
След много четене се обърках вече.
Вариантите са 3 според мен.
1. Пелетен котел с радиатори във всички стаи + бойлер със серпентина.
2. 3бр. хиперинверторни климатици + 2 ел. радиатора за баня и кухня и конвенционален бойлер.
3. Термопомпа въздух-вода с радиатори + бойлер със серпентина.
Бюджета ми е около 10хил. лв.
Като цяло апартамента не се нуждае от охлаждане, заради високите тавани. Според това което четох вариант 2 ще ми е с най-ниска сметка и най-евтин. Дали е така? Защо хората слагат котли и мъкнат чували ако климатика е по-икономичен? Има ли смисъл от термопомпа? Нейния плюс е че няма да загрозявам фасадата и ще я монтирам далеч от спалните да не шуми. Плюса на котела е че ще топли и мазето, където слизам чат-пат да си майсторя нещо. Пелетите поскъпват всяка година, ама то и с тока май е така. Споеделете мнение, пък белким догодина лятото да имам идея какво да правя. Мерси предварително. :partyman: :partyman:
Офффф, газ няма ли в центъра на София?
Пелетите си е мъкнене, както сам си отбелязал. Пък и в София са по скъпи, щото софийските заплати са по високи.
Термопомпата си е голяма инвестиция и си е машинария, дето се нуждае от поддръжка.
1. Газ.
2. Термопомпа.
3. Пелети.
4. Дърва, въглища.
5. Електроенертия.
Ако му държиш края и си достатъчно голям, последното.
thegmin - специалист
вт дек 04, 2018 7:16 pmТрифон П.Трифонов написа:
Офффф, газ няма ли в центъра на София?
Пелетите си е мъкнене, както сам си отбелязал. Пък и в София са по скъпи, щото софийските заплати са по високи.
Термопомпата си е голяма инвестиция и си е машинария, дето се нуждае от поддръжка.
1. Газ.
2. Термопомпа.
3. Пелети.
4. Дърва, въглища.
5. Електроенертия.
Ако му държиш края и си достатъчно голям, последното.
Няма газ. Едва ли някога ще има. Предпочитам да дам повече първоначално и да се изплати от сметки. Иначе ще си карам на духалки. :lol: Свикнали сме в апартамент с ТЕЦ, но и това няма тук. Така че комфорта е от значение. Мъкненето на два-три тона годишно не ме плаши, смятам го ден фитнес. :lol: Въпроса е че според сметки с климатици излиза двойно по-евтино. Дали е така?
вт дек 04, 2018 7:24 pmthegmin написа:
...
Ясно, млад си, та затова допускаш фитнеса с лекота.
Избери онова, което ще ти коства перфектният (за теб) баланс, между физически усилия и разход на средства!
thegmin - специалист
Чета тази статия и се чудя дали е истина? Тройно по-евтино с климатици?
Статия от капитал
preslav - майстор
Ако е удобно, нека и аз се изходя по въпроса.
Първото нещо, което бих направил е да сваля височината на стаите - дори и само естетически погледнато не ми се живее в хале. 2.60-2.80м. е напълно комфортна височина на таваните - другото е, не знам какво е и защо са се строяли едно време такива жилища.
Пелети, дърва, въглища, фитнес не са ми по вкуса.
Термо-помпа бих сложил само ако е в комбинация с подово.
Остават климатиците, за които съм чувал какви ли не отзиви, но все си мисля, че няма нито един мол или хотел да се климатизира на пелети.
Нямал съм ХИПЕР, но имам няколко инвертора - последният стопля за половин час стая, която преди не се стопляше за половин ден от вентилаторна печка. Климатикът харчи в максимума си 1200 Вата, а вентилаторката 2000 Вата - сам си прави изводите.
thegmin - специалист
ср дек 05, 2018 7:12 pmpreslav написа:
Ако е удобно, нека и аз се изходя по въпроса.
Първото нещо, което бих направил е да сваля височината на стаите - дори и само естетически погледнато не ми се живее в хале. 2.60-2.80м. е напълно комфортна височина на таваните - другото е, не знам какво е и защо са се строяли едно време такива жилища.
Пелети, дърва, въглища, фитнес не са ми по вкуса.
Термо-помпа бих сложил само ако е в комбинация с подово.
Остават климатиците, за които съм чувал какви ли не отзиви, но все си мисля, че няма нито един мол или хотел да се климатизира на пелети.
Нямал съм ХИПЕР, но имам няколко инвертора - последният стопля за половин час стая, която преди не се стопляше за половин ден от вентилаторна печка. Климатикът харчи в максимума си 1200 Вата, а вентилаторката 2000 Вата - сам си прави изводите.
Точно във високите тавани е чара на това жилище. Винаги съм харесвал обема, така че това е нещо което няма да променям. Подово е извън картинката, защото навсякъде имам 4см дюшеме, което е в перфектно състояние. Ако е термопомпа ще е с подови вентилаторни конвектори. Тръбите ще се вкопаят в стените или външно ще ги оставя ако са медни. Гледам някакви помпи втора ръка за по 4-5 хиляди с гаранция 2 години като на нови. Дали марката е от значение сравнение с възрастта?
preslav - майстор
ср дек 05, 2018 7:17 pmthegmin написа:
ср дек 05, 2018 7:12 pmpreslav написа:
Ако е удобно, нека и аз се изходя по въпроса.
Първото нещо, което бих направил е да сваля височината на стаите - дори и само естетически погледнато не ми се живее в хале. 2.60-2.80м. е напълно комфортна височина на таваните - другото е, не знам какво е и защо са се строяли едно време такива жилища.
Пелети, дърва, въглища, фитнес не са ми по вкуса.
Термо-помпа бих сложил само ако е в комбинация с подово.
Остават климатиците, за които съм чувал какви ли не отзиви, но все си мисля, че няма нито един мол или хотел да се климатизира на пелети.
Нямал съм ХИПЕР, но имам няколко инвертора - последният стопля за половин час стая, която преди не се стопляше за половин ден от вентилаторна печка. Климатикът харчи в максимума си 1200 Вата, а вентилаторката 2000 Вата - сам си прави изводите.
Точно във високите тавани е чара на това жилище. Винаги съм харесвал обема, така че това е нещо което няма да променям. Подово е извън картинката, защото навсякъде имам 4см дюшеме, което е в перфектно състояние. Ако е термопомпа ще е с подови вентилаторни конвектори. Тръбите ще се вкопаят в стените или външно ще ги оставя ако са медни. Гледам някакви помпи втора ръка за по 4-5 хиляди с гаранция 2 години като на нови. Дали марката е от значение сравнение с възрастта?
То и климатици има с подови тела, вероятно това ще е решението в твоя случай, но нямам наблюдения за качеството на топлото.
maistora1965 - специалист
Братовчеда се топли с такова няма го духането като от другите климатици и е по комфортно като топлина но топли само стаята в която е поставен. https://vimax.bg/podovi-klimatici/podov ... las-a.html
  • 1
  • 2

Тема "Отопление на етаж от къща в гр. София" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: