Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gek - специалист
Здравейте приятели!
Омръзнаха ми тия дърва! Искам да се почувствам малко по в 21 век.
И тъй като нищо незнам за присъединяването към газта (има газ във входа ми) реших да пиша тук. Имам един основен, първоначален въпрос:

1. До къде е задължително изграждането на инсталацията от сертифицирана фирма? Защото сегашната инсталация съм си я правил аз и излишни пари на фирми не ми се дават. Но доколкото знам когато има газ, има части които задължително се изграждат от фирми подизпълнители на Овъргаз. Или в най-лошия случай - да не би изцяло да трябва да се изгради от такава фирма?

Благодаря!
Antonii - майстор
От таблото на газомера до всички консуматори на газ и подлежи на ежегоден технически надзор.
А къде ще ви е таблото ще ви посочи вашият доставчик на газ.
LazarGanev - "Велик майстор"
Газовата инсталация и котела е задължително да се монтират от сертифицирана фирма, отоплителната инсталация не е задължително, но трябва да я прегледат за евентуални забележки - може ти да си ги отстраниш. Все пак за да ти гарантират правилна работа на котела и цялата система, трябва да има правилно изградена ОИ.
Gek - специалист
Добре, а как стои въпроса с гаранцията на котела? Фирмата от която го купя ще ми признае ли гаранцията ако сам си го присъединя към отоплителния контур? Има ли единно правило по този въпрос при търговците на газови котли или трябва да питам в различни фирми....
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти си плащаш монтаж на котел, в който влиза и подвързване към съществуващата инсталация, като изводите трябва да са докарани до котела. Чак пък такива икономии не знам да търсиш и на този принцип да си избираш котела - според това, кой ще е съгласен ти да завиеш 2 гайки?
Gek - специалист
Значи накратко последователността е такава:

1. Купувам котел и идва човек от фирмата дето съм го купил да го подвърже към вече подведените от мен тръби (тука само ме смущава, че човека от фирмата може да каже, че инсталацията не ми я признава и че тя трябва да се преработи по някакъв стандарт)
2. Отивам в в Овъргаз и им казвам, че всичко ми е нагласено, само ми трябва газ. те пращат някакъв друг техник, от друга фирма, който ми подвързва газта.

Така ли е? Или нещо важно изпускам?
LazarGanev - "Велик майстор"
1. Избираш си котела, подписваш договор с фирмата, плащаш си каквото се разберете, оттам нататък те движат нещата - проектират, изграждат газовата инсталация, носят и монтират котела, викат си надзор, озаконяват, доплащаш каквпото е останало. За ОИ се разбирате какво искат да направиш ти и какво те.
2. Носиш документите от надзора в Овергаз, те ти пускат газа
3. От фирмата идват да пуснат котела и системата
Общо взето това е реда, но пак го уточняваш с фирмата, може да има някакви други подробности

Тема "От дърва на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: