Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pi6ligara - специалист
Здравейте,вече 5г. отоплявам 120кв. с правен от човек котел 25кв.Системата е от затворен тип и се състои от 8 радиатора различни размери,една лира и 80л бойлер.Всяка година горя по 15 кубика дърва,като започвам в края на октомври и приключвам в края на април.Тъй като живея в къща на 2 етажа като първия е приземен се предполага че нямам мазе.Първият етаж се състои от хол баня и кухня,като котела се намира в хола което пораждаше ред неудобства.След 5г мъка идва ред на подобрения или по точно на нов заем,така че си мисля да мина на пелети,Но никой не може да ми каже колко киловата камина ще ми трябва(тъй като ми е в хола ми се ще да е камина с вграден бункер).Питах и по фирми всеки казва като дойдем на място ще ви кажем.Мен ме интересува конкретно ако давам 1200лв за дърва и котела работи нонстоп 6 месеца колко киловата камина ще трябва да търся и колко ГОРЕ ДОЛО пелети се очаква да изгоря за тези 6 месеца?Погдържам 24 градуса.Друго не се сещам,ако някой се сеща да пита.Моля знаещите да помагат.Поздрави на всички!
[quote="pi6ligara"]Здравейте,вече 5г. отоплявам 120кв. с правен от човек котел 25кв.Системата е от затворен тип и се състои от 8 радиатора различни размери,една лира и 80л бойлер.Всяка година горя по 15 кубика дърва,като започвам в края на октомври и приключвам в края на април.Тъй като живея в къща на 2 етажа като първия е приземен се предполага че нямам мазе.Първият етаж се състои от хол баня и кухня,като котела се намира в хола което пораждаше ред неудобства.След 5г мъка идва ред на подобрения или по точно на нов заем,така че си мисля да мина на пелети,Но никой не може да ми каже колко киловата камина ще ми трябва(тъй като ми е в хола ми се ще да е камина с вграден бункер).Питах и по фирми всеки казва като дойдем на място ще ви кажем.Мен ме интересува конкретно ако давам 1200лв за дърва и котела работи нонстоп 6 месеца колко киловата камина ще трябва да търся и колко ГОРЕ ДОЛО пелети се очаква да изгоря за тези 6 месеца?Погдържам 24 градуса.Друго не се сещам,ако някой се сеща да пита.Моля знаещите да помагат.Поздрави на всички![/qu

20-24 КВ ще ти свършат работа. Ако имаш изолация ще гори около 2 килограма на час. Което е средна мощност за такава камина. Аз отоплявам 80 квадрата жилище с такава камина и ми харчи около килограм на час. Но имам вътрешна изолация и пвц дограма. Поддържам около 20 - 22 градуса. На максимална мощност ми работи около 30 40 Мин след запалването
andy_forresite - майстор
Не вярвам за постоянното горене с това количество дърва. С малко над 1 кг дърва на час среден разход. При това положение пет тона пелети и 1700 лева вместо 1200.
Камина 15-18 киловата. Екоспар или Виктория.
pi6ligara - специалист
Значи котлето се зарежда следобяд в 16:00 и само се добавят дърва до другия ден до 16:00.Това е така защото имаме бебе,а и защото си обичаме топлото.Сумарно радиаторите бяха 21-22 киловата,а котлето човека който го прави и изгражда инсталацията каза че е 25 кв да може да има резерв.Изолация нама защото стените ми са 45 см дебели,ПВЦ дограма има на цялата къща.Лятото ми предстои смяна на покрива и ще сложа вата на втория етаж за да не ходи топлото на горе.
naskov - майстор
Kadrev2001 написа:
. Аз отоплявам 80 квадрата жилище с такава камина и ми харчи около килограм на час.
Значи необходимата ти мощност за тези 22-23*С е точно 5кВт. Една камина с макс. мощност 10кВт ти е била предостатъчна. Излишни пари за 20квт камина :wink:
stamenov1 - специалист
И на мойта къща 80 кв.м стените са 45 см. на първия етаж и 60 см. на втория, но след слагане на изолацията разхода на дърва падна от 10 на 6-7 кубика на сезон.
pi6ligara - специалист
Към момента за съжаление не разполагам с 5000лв за външна изолация.
naskov написа:
Kadrev2001 написа:
. Аз отоплявам 80 квадрата жилище с такава камина и ми харчи около килограм на час.
Значи необходимата ти мощност за тези 22-23*С е точно 5кВт. Една камина с макс. мощност 10кВт ти е била предостатъчна. Излишни пари за 20квт камина :wink:
Ами имаз така си мислех по едно време, но в стаята където е камината няма радиатори, а в другите стаи и радиаторите и бойлера са общо 14 киловата. И след настройките на камината майстора ми каза че мощността и е паднала с няколко киловата. Сега в големите студове се представи отлично. Посочената температура я подържа на минимална мощност. Доволен съм. Може да съм дал 100 200 лева повече, но имам бъдещи планове да сложа подово в банята и коридора. Мисля е разход 150 лева на месец е приемлив за сезона, вкл и топла вода.

Тема "Колебание за преминаване от дърва на пелети." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: