Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bmahob - майстор
Идеята е че на единият познат дори при заводски настройки грам не пипана стъклото в средата остава чисто, другият с някакви настройки пак същото ........ а де? :?
bmahob - майстор
Ето каква е разликата
при него:
първа степен 1270об 100гр и под 100гр Т изгорели газове! При мене 1270об 135гр
jabata - специалист
А пелетите дали са едни и същи? Като сравняваш настройки сравнявай пелети.
Ако искаш вземи от този познат, на който не му черни стъклото няколко чувалчета пелети за пробва, пък ако искаш ти му дай от твоите, да се види как ще е при него, и тогава да си говориме.
Хайде да започнеме логично да елиминираме възможните причини, и тогава да си говориме. Причините така са и без друго много.
В момента причините са поне 4, и всичко е преливане от пусто в празно. Може да са пелетите, може да са настройки на камината, може да е комина, може да е задръстена камина....
При четири възможни причини, каквото и да мислиме, все ще стигнеме до задънена улица.
bmahob - майстор
Почваме за елиминираме, днес сутринта изчистих комина, като цяла беше добре само горе на шапката беше събрало доста.
bmahob - майстор
проверих и гофрето, изчистих всичко, пробвах с повече въздух, нееее и неее тъмно стъкло и високи Т на изгорели газове
jabata - специалист
Ако си сигурен че въздуха е елиминиран като причина, пробвай с други пелети.
Като цяло навремето горих едни пелети, които много малко цапа стъклото, но имаха много смола в тях, и димогарните тръби и кюнеца ставаха лъскаво черни. И 2 пъти ми се палеше кюнеца....сега съм с други, цапат повече стъклото, но пък в замяна на това нямат толкова смола в тях.
bmahob - майстор
2/3 вида дето горя ги гори единият от мойте познати с такива камина.... Той каквито и да е горел стъклото се цапа като ангрийското V като в средата остава чисто, по същия начин и другия познат ............... сеее съм си карък :sad:
bmahob - майстор
проблемa със стъклото е решен..... когaто върнaх зaводските нaстройки нa въздухa веч 7 часа почти няма зацапано..... не се получaвa друго... високa Т нa изгорели гaзове, демек по ниско КПД, рaдиaторите топли в стaите не се усещa топлинa..... когaто нaмaлих въДздухa..... сттклото почернaя зa 1чaс но знaчително усещнето зa топлинa нaрaснa, с по ниски Т нa изг гaзове :?
bmahob - майстор
Никой ли не може да ми обясни по-горното наблюдение? :?
jabata - специалист
bmahob написа:
когaто върнaх зaводските нaстройки нa въздухa веч 7 часа почти няма зацапано..... не се получaвa друго... високa Т нa изгорели гaзове, демек по ниско КПД, рaдиaторите топли в стaите не се усещa топлинa
Това немога да го разбера, какво общо има температуратурата на изгорелите газове с топлината в стаите. Стаите се топлят от радиаторите, а температурата и топлината в тях, зависи от температурата на водата, която и в двата случая трябва да е еднаква, поне изхождам оттам. Незнам каква е връзката между стая на 5-10 метра от камината и температурата на изгорелите газове. Спри да я гледаш тази температура, а гледай водата, и топлината която отдава стъклото. Като цяло топлината на стъклото е пряко свързана с температурата на огнището.
bmahob написа:
когaто нaмaлих въДздухa..... сттклото почернaя зa 1чaс но знaчително усещнето зa топлинa нaрaснa, с по ниски Т нa изг гaзове :?
Само температурата на изгорелите газове не е никакъв ориентир за КПД то. За него е важно освен температурата, дебита въздух, Ламбдата (остатъчен кислород) и други показатели, според които може да се определи приблизително температурата в огнището. Иначе като цяло (до степента на насищане) повече кислород, ще означава по-добро горене, и оттам по-висока температура в огнището, което води до по-висока температура на газовете. Подминеш ли степента на насищане, температурата в огнището ще започне да пада, но вентилатора е прекалено силен, и степента на топлообмен ще намалява и оотам и КПД-то.

Самия факт че при по-ниски обороти на вентилатора черни стъклото повече, говори че вероятно има богата смес, и изгарянето е непълно.

Тема "Черно стъкло и висока Т на изг. газове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: