Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
модулация=моделиране. Изменението на мощността на котела се моделира по изменението на мощността на консуматора.
stefan4obos - напреднал
За да завършим този въпрос , бих искал да задам последен въпрос , илюстрирайки го с пример(извинявам се , просто наистина ми е трудно да го визуализирам) . Разбрах описания от вас пример с лирата ,но не разбирам какво ще е поведението на котела , т.е когато той "модулира" само с лирата (предполагам ,че е аналогично и за цялата система от радиатори ,в моя случай ) . Ако речем ,че аз съм добавил радиатори и общо станат 15кв , и се достигне зададената температура в стаите спрямо термоглавите ,какво ще прави котела (ще продълажи ли да тегли газ, за да поддържа тази температура или ще почине ,докато термоглавите не му кажат ,че температурата е паднала ) ,а не както сега да си се пуска през 5 минути само спрямо температурата на водата ,защото очевидно няма достатъчно радиатори насреща и влиза в преразход .
fbr - майстор
Имам опасение че не правиш разлика между термоглави и стаен термостат. Термоглавата ограничава мощността на радиатора, чрез намаляване на циркулацията през него, и е близко до логиката, че ще дойде момент (при частично затворена термоглава), в който, новия голям радиатор, ще има мощността на стария малък радиатор и се връщаме в изходно състояние, т.е. нескончаем старт-стоп на котела. При ползване на стаен термостат, термоглави не се ползват, или се ползват ограничено, като се следи температурата в една от стаите и в зависимост от температурата в нея с подава старт-стоп на котела. А температурата в отделните стаи се изравнява при първоначален пуск на системата
Jacomo - специалист
Ще започне да намалява мощността, докато температурата на водата не спре да се покачва. Достигне ли зададената температура и тя не нараства, ще остане на конкретната мощност. Това е процеса на модулация. Ако необходимата мощност за поддържане на температурата в помещенията е по-малка от минималната на котела 10kW (примерно топли дни или много изключени радиатори), водата ще загрява повече от зададеното и котелът ще започва да се изключва и включва.

Твоят котел ще модулира, само ако имаш консумация по-голяма от 10 KW. Затова моят съвет е за буфер, който да обира излишната мощност от котела и така да поддържа котела в модулация по-дълго време, преди да изключи. Или по-маломощен котел. Но преди да решиш да купуваш нов котел, трябва да знаеш от каква мощност се нуждаеш.
stefan4obos - напреднал
Предполагам , че термоглавата следи температурата в стаята и пропуска на макс циркулиращата топла вода през радиатора до момента ,в който не се достигне стайната температура и започне да ограничава пропускането на циркулиращата вода . Моля Ви да ми обясните какво ще е поведението на котела в описаният от вас пример с лирата, за да мога да си обясня този процес модулация..
fbr - майстор
stefan4obos написа:
за да мога да си обясня този процес модулация..
Модулациата няма никаква връзка с характера на консуматорите. Котела следи температурата на водата, и колкото температурата на водата е по-близко до предварително зададената на котела, на толкова по-ниска мощност работи котела, до достигане на минимума на котела, след което следва "стоп" на котела
stefan4obos - напреднал
fbr написа:
Имам опасение че не правиш разлика между термоглави и стаен термостат. Термоглавата ограничава мощността на радиатора, чрез намаляване на циркулацията през него, и е близко до логиката, че ще дойде момент (при частично затворена термоглава), в който, новия голям радиатор, ще има мощността на стария малък радиатор и се връщаме в изходно състояние, т.е. нескончаем старт-стоп на котела. При ползване на стаен термостат, термоглави не се ползват, или се ползват ограничено, като се следи температурата в една от стаите и в зависимост от температурата в нея с подава старт-стоп на котела. А температурата в отделните стаи се изравнява при първоначален пуск на системата
Искаш да кажеш , че само когато термоглавата е отворена докрай , имам 100% мощност от радиатора и то при максимална темп на водата (както каза Лазар) . И че ако сложа по-големи радиатори , които уж ще покрият минималната мощност на котела , ако те са отворени на 3 , пак все едно мощността им е под 10кв ... отново се обърках и мисля ,че влизаме в някакъв порочен кръг . Само термостат ли може да ме спаси и има ли смисъл от добавяне на нови радиатори, след като резултата според теб ще е същия?
stefan4obos написа:
Предполагам , че термоглавата следи температурата в стаята и пропуска на макс циркулиращата топла вода през радиатора до момента ,в който не се достигне стайната температура и започне да ограничава пропускането на циркулиращата вода . Моля Ви да ми обясните какво ще е поведението на котела в описаният от вас пример с лирата, за да мога да си обясня този процес модулация..
Представи си, че си сервитьор, аз съм клиент и салатите ми вървят по 2 шопски на час със съответните ракии. Трябва да ми носиш ракиите така, че нито да има недостиг, нито пък да се застоява и стопля. Ако забързаш малко и се натрупа ракия, трябва да забавиш в повечко, за да се уравновесят нещата. Твоята настройка, трябва да е съобразена с дебита ми, моментната консумация на ракия и да се съобразява също дали аз няма да си повиша консумацията или пък да я намаля към четвъртия промил.
Сега си представи, че носиш ракия на ФеБеРето! Той е много умен, ама му е слаб коловоза и носи по една ракийка на час. Веднага трябва да се нагодиш към променените условия, за да има Мир и Любов.
Забравих да поясня- те това е модулация.
fbr - майстор
stefan4obos написа:
Искаш да кажеш , че само когато термоглавата е отворена докрай , имам 100% мощност от радиатора и то при максимална темп на водата (както каза Лазар) . И че ако сложа по-големи радиатори , които уж ще покрият минималната мощност на котела , ако те са отворени на 3 , пак все едно мощността им е под 10кв ... отново се обърках и мисля ,че влизаме в някакъв порочен кръг . Само термостат ли може да ме спаси и има ли смисъл от добавяне на нови радиатори, след като резултата според теб ще е същия?

Правилно разсъждаваш. Има смисъл от по-мощни радиатори, за да може цялата енергия получена от работата на котела на минимум мощност, да бъде предадена в обема на жилището, без това да доведе до изключване на котела от прегряване. Стайния термостат следи температурата на жилището, и всъщност това е основния параметър който ни интересува. Температурата на водата не ни интересува, важното е да бъде под максималната на котела.
6osi6 - майстор
fbr написа:
модулация=моделиране
Някоя моделка появява ли се до котела?
Прикачен файл:
Pellet Biomass.jpg
Pellet Biomass.jpg (47.51 KиБ) Видяна 1990 пъти

Тема "Оптимални резултати при отопление с котел на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: