• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
bobi65 написа:
Стоян Славев написа:
Айде да се похваля,с днешните доработки и с помощта на светилото в тунинга и битката с газовете bobi65 .Свалихме газовете под 100 при температура на горене около 1200гр.
:prayer:
Ехх днес си щастлив.. А сутринта щеше да го продаваш..:))))

((!200 -100 ) / 1200) х 100 = 91.66 Процента КПД
Другата седмица ще добавим още един процент.. :)
Ама верно ли тъй се смята КПД на котел? Боби, ти изтрепа всичката риба в морето, децата на рибарите останаха гладни! Аз си мислех за кой знае какви сложни методики и скъпи апаратури, пък ти с един термометър и един молив определяш КПД с точност до стотни от процента! Браво, почвам да вярвам на Стоян, че си гений! :cool:
И рибари и инженерни изследователски екипи, и научни колективи останаха гладни! :lol:
bobi65 - специалист
LazarGanev написа:
bobi65 написа:
[
Ама верно ли тъй се смята КПД на котел? Боби, ти изтрепа всичката риба в морето, децата на рибарите останаха гладни! Аз си мислех за кой знае какви сложни методики и скъпи апаратури, пък ти с един термометър и един молив определяш КПД с точност до стотни от процента! Браво, почвам да вярвам на Стоян, че си гений! :cool:
И рибари и инженерни изследователски екипи, и научни колективи останаха гладни! :lol:
Приятелю не съм го измисли Аз този метод. Интересувал съм се като си носиш газоанализатор в куфарчето по какъв алгоритъм определя КПД . Миналата година те питах за метод с който определяш КПД и за топломери евентуално . Ти ми каза че си вярваш на показанията на газ анализатора и не си в час какъв е алгоритъма. А той го смята по подобен начин. Взима измерената стойност на ламбдата ( от там са му зададени някакви температури на изгаряне който не са точни а средни, защото всеки вид пелети има различна топлинна производителност )
Постарах се си сложа термосонда на върхът на факела за да видя каква топлина произвеждам (слагах 1,2,3 сонди който изгарях защото до 900-1000 гр. работят добре но като ги накарам да ударят над 1300 и дават фира. Сега след като зная какво измервам вече съм в очакване за такава платини/родий сонда до 1600 защитена с керамична обвивка ).
Така че тънките подмятания за това колко съм велик се връщат към теб с пълна сила , колко си незапознат с уреда което носиш с години при клиентите си . Единствено възможният принцип за определяне на КПД без топломер е като измериш каква температура на газовете си произвел на входа и каква си загубил на изхода. От казаното до тук всеки всеки който си знае температурата на газовете, лмбда коефициента с който работи и влажноста на пелетите може сравнително точно да реши уравнението без да е инженер :)). И да пропусне моите мъки да внедри термо сонда в горивната камера.
Ето ти нагледна графика от теорията която съм пускал няколко пъти но не си анализирал.

PS:
А по темата след всякакви реализирани тунинги , контроли , топлообменници моите газове се движат от 65 при изчистен котел до 75 при замърсен за една седмица. Това е с термо сонда потопена на 9 см в комина. КПД по посоченият алгоритъм 95 процента ( при 1400 гр. измерена, ланмбда 1.5 до 1.6 )
За колегите който мерят с ръка отвън на кюнците ще им кажа че отвън температурата е два пъти по малка от измерената в средата на газовият поток. Ако мерят 60-65 колкото е радиатора им то имат 120-130 като газове.

Прикачен файл

graf%20temp%20pr%20gor.jpg
graf%20temp%20pr%20gor.jpg (72.95 KиБ) Видяна 3971 пъти
Последна промяна от bobi65 на пет яну 20, 2017 9:14 am, променено общо 3 пъти.
Стоян Славев - специалист
bobi65 написа:
Стоян Славев написа:
Айде да се похваля,с днешните доработки и с помощта на светилото в тунинга и битката с газовете bobi65 .Свалихме газовете под 100 при температура на горене около 1200гр.
:prayer:
Ехх днес си щастлив.. А сутринта щеше да го продаваш..:))))

((1200 -100 ) / 1200) х 100 = 91.66 Процента КПД
Другата седмица ще добавим още един процент.. :)
Бях нервен но,за един ден свалихме 33гр. :) Да кажа че и аз меря с 2 сонди на средата на кюнеца :supz:


Лазаре жив и здрав бъди,ти си майстор а Боби е по космическите технологии!Много си дълеч от него. Не му правя реклама,казвам истината,голям пич е.На мен много ми помогна.Общото ти с него е че и двамата ползвате пелети за отопление :supz:

Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
Биби, да беше писал по-рано бе човек, предуи да се изръся толкоз хилки за уреда! Колегите, които искат да си купят просто ще ги разубеждавам и ще ги пращам при тебе да им продадеш някоя ламбда сонда или термометър, пък може и да почерпиш. :)
Стоян Славев написа:
Лазаре жив и здрав бъди,ти си майстор а Боби е по космическите технологии!
Шшшт, тихо, че от NASA ще ни го откраднат, пък без шаман е скучно :wink:
6osi6 - майстор
Стоян Славев написа:
меря с 2 сонди на средата на кюнеца
Не схващам начина на мерене. За какво са двата сензора на димоотвода :?
Взех си два високотемпературни от Викиват и искам първо да направя проверка, като меря вход - изход без вода в котела.
При температура на сензора на пламъка от 1200°C × 0.9 × 0.9 КПД котел - горелка, при димоотвода трябва да получа 972°C. Така ли е?
Стоян Славев - специалист
6osi6 написа:
Стоян Славев написа:
меря с 2 сонди на средата на кюнеца
Не схващам начина на мерене. За какво са двата сензора на димоотвода :?
Взех си два високотемпературни от Викиват и искам първо да направя проверка, като меря вход - изход без вода в котела.
При температура на сензора на пламъка от 1200°C × 0.9 × 0.9 КПД котел - горелка, при димоотвода трябва да получа 972°C.



За по голяма точност, за това сложих още един,като втория е цифров.Разликата им е 1/2 градуса.Кое колко се получава,нали видя системата на Боби,с моята го копирам.
bobi65 - специалист
6osi6 написа:
Стоян Славев написа:
меря с 2 сонди на средата на кюнеца
Не схващам начина на мерене. За какво са двата сензора на димоотвода :?
Взех си два високотемпературни от Викиват и искам първо да направя проверка, като меря вход - изход без вода в котела.
При температура на сензора на пламъка от 1200°C × 0.9 × 0.9 КПД котел - горелка, при димоотвода трябва да получа 972°C. Така ли е?
Тази температура 972 би била вярна ако котела не поглъща и е изолатор.
Интересна идея ти е хрумнала по обратен ред да измериш.. вероятно ще се получи нещо..
В примера който даваш би трябвало да е 1200- 972 = 228 на изхода .(И пак не се връзва нещо за 228 излиза КПД 81 процента ). просто загубите от горелката са си загуби в сажди и СО емисия .. другите са погълнати от топлообменика и резилтата са останалите през комина.. С уговорката че процеса е зависим от това че като няма охлаждане то топлообмена още от първият миг че започне да се влошава заради повишаването на температурата на топлообменика и газовете ще вървят нагоре. Не съм убеден че можеше да се отсеят данните ( тъй като ще са много динамични) който да са актуални за изчисляване на КПД.
Последна промяна от bobi65 на пет яну 20, 2017 2:07 pm, променено общо 1 път.
bobi65 - специалист
LazarGanev написа:
Биби, да беше писал по-рано бе човек, предуи да се изръся толкоз хилки за уреда! Колегите, които искат да си купят просто ще ги разубеждавам и ще ги пращам при тебе да им продадеш някоя ламбда сонда или термометър, пък може и да почерпиш. :)
Стоян Славев написа:
Лазаре жив и здрав бъди,ти си майстор а Боби е по космическите технологии!
Шшшт, тихо, че от NASA ще ни го откраднат, пък без шаман е скучно :wink:
ШШШШт тихо пък ти.. сега ще ме нападнат пък аз нямам толкоз сонди.. :))
За понеделник пускам няколко броя и после пак МЪКА НЯМАААА и в склада НЯМААА.

А иначе Имал пари дал.. знаеш я тази приказка. Все пак се занимаваш професионално с котли .. Но пък си мериш и СО ,и Влага и температури всичко..
Единствено не си я ползвай много много че кислородната клетка не издържат дълго и струва колкото моят комплект Ламбда наблюдение.. :rolleyes:
preslav - майстор
bobi65 написа:
LazarGanev написа:
Биби, да беше писал по-рано бе човек, предуи да се изръся толкоз хилки за уреда! Колегите, които искат да си купят просто ще ги разубеждавам и ще ги пращам при тебе да им продадеш някоя ламбда сонда или термометър, пък може и да почерпиш. :)
Стоян Славев написа:
Лазаре жив и здрав бъди,ти си майстор а Боби е по космическите технологии!
Шшшт, тихо, че от NASA ще ни го откраднат, пък без шаман е скучно :wink:
ШШШШт тихо пък ти.. сега ще ме нападнат пък аз нямам толкоз сонди.. :))
За понеделник пускам няколко броя и после пак МЪКА НЯМАААА и в склада НЯМААА.

А иначе Имал пари дал.. знаеш я тази приказка. Все пак се занимаваш професионално с котли .. Но пък си мериш и СО ,и Влага и температури всичко..
Единствено не си я ползвай много много че кислородната клетка не издържат дълго и струва колкото моят комплект Ламбда наблюдение.. :rolleyes:
Имам усещането, че гвориш за времето на карбураторните коли, всеки можеше да си врътка разни болтчета за състав на сместа, да сменя жигльорчета и всичко това на слух, после имаше едни свещи с прозрачен изолатор и настройките се правеха и по цвят на пламъка, после се появиха и газовите анализатори. За съжаление някакви си там инженери взеха, че измислиха инжекционите, натруфиха колите с датчици, дебитомери, катализатори, ламбда сонди и настана пълна скука, човек нищо да не барне, а колко бира се е изпивала покрай някой вдигнат капак!
krasen1 - специалист
andy_forresite написа:
Бих предпочел котел с 1000 градуса вътре в горивната камера и 200 градуса на кюнеца пред такъв с 300 градуса вътре в камерата и 95° на пушека.

Имаш котела и над 1000 градуса вътре в горивната камера.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Колко са градусите на изгорелите газове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: