Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Не можах да намеря отговор във форума и за това питам .Отоплявам се с печка на дърва с водна риза,но искам да си взема котел който да монтирам в избата под мен но се колебая между виадрус,де дитрих и би солид .Притеснява ме мощността им понеже отоплявам 70м2 с много добра изолация и общата мощност на радиаторите ми е 12kv+бойлер със серпентина,а тези котли нямат по малка мощност от1–17kv,2-25kv и3–20.Не знам също дали комина ще ми е достатъчен височина 8метра две секции по130мм. като мога да свържа и трета секция.Не смятам да ползвам въглища–само дърва. :prayer:
,
fbr - майстор
За дърва търси пиролизен. В ОЛХ има добри попадения.
kalin72 - майстор
fbr написа:
За дърва търси пиролизен. В ОЛХ има добри попадения.
Пиролизен за 70м2? Буфер си трябва, задължително...изобщо...сложно и скъпо, донякъде :)
Как си с изолацията на сградата, какви температури поддържаш, 24 часово ли или палиш за по 3-5 часа дневно?
За тая квадратура и изолация, котел на дърва не ти трябва. Ако ще харчиш пари, да е нещо автоматизирано и с малка мощност. Иначе, карай си с печката!
kalin72 - майстор
Да, сега видях, че си писал за много добра изолация.
Значи, само камина на пелети. най-малката, 10-12 квт мощност. Или термопомпа, ама там вече май ще е скъпа първоначалната инвестиция.
изолацията ми е отвън 5 см стереупор отвътре 2 см стереупор, върху него 5см вата и гипскартон ,на таваните 5см вата и гипс картон на подовете имам 1см фибран под ламината.Преди нова година изкарах два дни на отопление от бойлера и с 3киловата от нагревателя му поддържах 22 градуса при външна температура –5градуса.
wes33 написа:
Здравейте!...........Не смятам да ползвам въглища–само дърва. :prayer:
Калински, чети заданието внимателно бе, кви пелети мелети?!
При такова условие, нищо му не требе.
jabata - специалист
При тази изолация и взимайки в предвид каква мощност са ти радиаторите, камина на пелети или котел на дърва и задължително към него включн буфер. Обаче цената на котела + буфера плюс всичките му там трипътни вентили помпи, и т.н. няма да ти хареса никак. Затова май-май камина на пелети, или запазване на сегашната камина на дърва.
А защо искаш да сменяш камината?
Като цяло при необходима мощност под 17-18 Kw, май е по-добре камина. Котлите те са по-мощни, и при тях съответно загубената мощност (тази която се отдава в котелното) е повече отколкото при камините.
wes33 написа:
изолацията ми е отвън 5 см стереупор отвътре 2 см стереупор, върху него 5см вата и гипскартон ,на таваните 5см вата и гипс картон на подовете имам 1см фибран под ламината.Преди нова година изкарах два дни на отопление от бойлера и с 3киловата от нагревателя му поддържах 22 градуса при външна температура –5градуса.
Хихииии, човека се топлил с 3kw, пък му са предлагат реактори.
wes33, ако ти се харчат пари, намери някой да ти преработи някоя стара 12ка на въздух-вода, закачай към сегашната система и си гледай рахата. Така винаги можеш да си палнеш печката, ако климатика не смогва или сгъне нещо.

Тема "какъв котел на дърва?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: