Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jacko - специалист
имам етаж от къща, около 100 кв.м. с височина на таваните около 2,80 всичко е масивно - зид около 45см, единични тухли, вътрешна изолация, двоина дървена дограма, душаме..... значи имам за отопление около 280 куб.м. + 120литров бойлер който ще е вързан в системата. бихте ли ми препоръчали с каква мощтност трябва да е котлето, и евентуално какво котле като модел и производител?
masteradmin - майстор
С риск да ме критикуват майсторите мога да ти кажа грубо от 100 до 150 Вата на квадратен метър. Което за 100 кв.м. помещение прави котле от 10 до 12 kw. Пак казвам горе долу. Ако някой има по точна сметка да напише.
jacko - специалист
значи моите "инсталатори", хората които ще правят инсталацията и ще монтират котлето ми казват около 100 вата на кубичен метър, което на мене ми се струва доста много :( виж 100-150 вата на квадратен метър е по-приемливо, та за тожа реших да се консултирам. при положение че с една акумулираща печка която е около 4000 вата отоплявам половината помещение, а останалата половина отоплявам с една печка на дърва, тип ЧУДО която също можем да кажем че е около 4000 вата. значи с около 8 киловата се отоплявам и то доста добре, а те ми казват че ми трябва котле от порядака на 24-30 киловата :( затова питах дали има някакви формули по който да се изчислява мощтност/отопляем обем, макар че всичко е много относително и зависи от изолация и прозорци.
Гост
ако котлето е на твърдо гориво според мене е по добре да се заложат
в него повече мощности даже и малко в излишък защото отоплението
на твърдо гориво е променливо като мощност (колкото повече
дърва слагаш толкова повече се увеличава капацитета на на котела
и обратно) а така ще имаш излишък и за допълнително някакво друго тяло да заложиш в бъдеще. :?
jacko - специалист
има някаква идея в "презапасяването" с мощтност, понеже имам още един приземен етаж, който е с височина на тавана около 2,10 и е почти обитаем. аз определено мисля да се застраховам с около 20-30% мощтност в зависимост от това какви са моделите на котлите и в какви стъпки се предлагат.....12Kw 16Kw 24Kw 36Kw .....
expander - специалист
Това, което четох, като оразмерявах моята камина с водна риза беше, че трябват от 70 до към 150 W на куб. м. в зависимост от характеристиките на помещението (топлоизолация, дограма, интензивност на проветряване, обитаемост).
Избрах камина 15кВ + 7 кВ за 80кв м (200 куб. м) дограмата ми е дървена, сравнително добре уплътнена, нямам изолация, тухлена къща. Мога да кажа, че държи топло, но е на ръба на силите си при големите студове (<-20гр).
Можеш да си направиш изводите за твоя случай, но по-добре си вземи по-мощна камина, според мен!
jacko - специалист
ами значи аз се спрях на котле, не на камина, първо защото ще е в мазето, и второ защото има по-голям коефициент на полезно действие :) котлето ще е De Ditrich, 24КВ само че не открих нищо в нета за тази марка, макар и майсторите да ме убеждаваха че това е Мерцедес-а на отоплението :lol: някой ако има някакви отзиви да пише преди да съм го платил :?
jacko - специалист
сори, било е De Dietrich, френски правопис, за това нищо не съм намирал :)
Йордан
Купи си чугунен котел на коя и да е марка от тези Симе, Виадрус, Дакон, Демрад, Атак, Фероли.Единственото условие за теб да е четири секционен котел.Струват около 1200-1400лв.Това са почти еднакви триходови котли.И са с мощност 20-25 киловата.В сайта на Ерато може да видиш и част от паспортните им данни.
http://www.erato.bg/viadrus/kotli_bg.html

Тема "котле на твърдо гориво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: