Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Puf-Paf - специалист
Здравейте!
В момента се отоплявам с руски чугунен котел, който с едно пълно зареждане на въглища поддържа 60 градуса в системата за около 8-9часа. На мен обаче ми е необходимо с едно зареждане да изкарвам поне 13 часа. Бихте ли ми препоръчали подходящ за целта котел на твърдо гориво. Напоследък чух, че сас създадени пиролизни котли работещи и с въглища.
Savov - специалист
Puf-Paf написа:
Здравейте!
В момента се отоплявам с руски чугунен котел, който с едно пълно зареждане на въглища поддържа 60 градуса в системата за около 8-9часа. На мен обаче ми е необходимо с едно зареждане да изкарвам поне 13 часа. Бихте ли ми препоръчали подходящ за целта котел на твърдо гориво. Напоследък чух, че сас създадени пиролизни котли работещи и с въглища.
Аз използвам от няколко години комбиниран пиролизен котел - Атмос комби. Работи предимно на въглища, зареждам го два пъти дневно в най-големите студове. Доволен съм, изплатил се е отдавна.
Puf-Paf - специалист
Значи ще рече, че с едно зареждане Атмос изкарва около 12ч. Благодаря за информацията!
Още един въпрос- с какви въглища работи котела? Моят за сезон обикновено гълта по шест тона донбаски въглища и пет кубика дърва. Дори да го запаля на горно горене не изкарва повече от 9часа. Малко съм разочарован и от факта, че димоотвода е с квадратен профил- като на климатик и много нагар и сажди събира по ъглите, та всеки месец кюнците са на дневен ред за чистене :x
Puf-Paf - специалист
Savov, Прочетох в Гугъл всичко възможно за комбинираните пиролизни котли на Атмос, но навсякъде дебело е подчертано, че работят със суха дървесина. За въглища нищо не се споменава...
Puf-Paf - специалист
Извинявай, направих допълнително проучване- горят си въглища Атмос, че дори и според дистрибутори и донбаски въглища. :) Само дето имат изискване за влажност- да стоят на сухо поне 1г. А при мен се получава период от около 3-5месеца и то през зимата в бараката прокапва от време на време и не е добре затворено. Някой може ли да ме ориентира това ще влоши ли работата на котела?
danovsky - специалист
Savov написа:
Puf-Paf написа:
Здравейте!
В момента се отоплявам с руски чугунен котел, който с едно пълно зареждане на въглища поддържа 60 градуса в системата за около 8-9часа. На мен обаче ми е необходимо с едно зареждане да изкарвам поне 13 часа. Бихте ли ми препоръчали подходящ за целта котел на твърдо гориво. Напоследък чух, че сас създадени пиролизни котли работещи и с въглища.
Аз използвам от няколко години комбиниран пиролизен котел - Атмос комби. Работи предимно на въглища, зареждам го два пъти дневно в най-големите студове. Доволен съм, изплатил се е отдавна.
Значи ще рече, че с едно зареждане Атмос изкарва около 12ч. Благодаря за информацията!
Още един въпрос- с какви въглища работи котела? Моят за сезон обикновено гълта по шест тона донбаски въглища и пет кубика дърва. Дори да го запаля на горно горене не изкарва повече от 9часа. Малко съм разочарован и от факта, че димоотвода е с квадратен профил- като на климатик и много нагар и сажди събира по ъглите, та всеки месец кюнците са на дневен ред за чистене Mad

МнениеПуснато на: Сря Май 21, 2008 4:20 pm Заглавие:
Извинявай, направих допълнително проучване- горят си въглища Атмос, че дори и според дистрибутори и донбаски въглища. Smile Само дето имат изискване за влажност- да стоят на сухо поне 1г. А при мен се получава период от около 3-5месеца и то през зимата в бараката прокапва от време на време и не е добре затворено. Някой може ли да ме ориентира това ще влоши ли работата на котела?
:?: :?:
ср май 21, 2008 5:20 pmPuf-Paf написа:
Извинявай, направих допълнително проучване- горят си въглища Атмос, че дори и според дистрибутори и донбаски въглища. :) Само дето имат изискване за влажност- да стоят на сухо поне 1г. А при мен се получава период от около 3-5месеца и то през зимата в бараката прокапва от време на време и не е добре затворено. Някой може ли да ме ориентира това ще влоши ли работата на котела?
Аз използвах 10 год пиролизен котел Атмос комби - гори ,дърва ,въглица ,брикети и всякакви други боклуци . Котела има висок КПД при добре изсушени дърва до 30 процента влага . но може да работи и с по -мокри дърва при необходимост но с малко по-ниско КПД това е най-добрият котел на дърва и въглища
ср май 21, 2008 5:20 pmPuf-Paf написа:
Извинявай, направих допълнително проучване- горят си въглища Атмос, че дори и според дистрибутори и донбаски въглища. :) Само дето имат изискване за влажност- да стоят на сухо поне 1г. А при мен се получава период от около 3-5месеца и то през зимата в бараката прокапва от време на време и не е добре затворено. Някой може ли да ме ориентира това ще влоши ли работата на котела?
Аз използвах 10 год пиролизен котел Атмос комби - гори ,дърва ,въглица ,брикети и всякакви други боклуци . Котела има висок КПД при добре изсушени дърва до 30 процента влага . но може да работи и с по -мокри дърва при необходимост но с малко по-ниско КПД това е най-добрият котел на дърва и въглища

Важно е системата да бъде изградена правилно и котела да бъде регулиран добре .при тези котли има за връзване допълнителни серпентини за защита от прегряване и допълнителна защита от връщане на студената вода обратно в котела
Колебая се при избора на котел. Обмислям да си взема Атмос, но се чудя той дали работи без ток. Някой има ли наблюдения?
Междувременно намерих отговор: "Електромеханичен принцип - регулирането на мощността се осъществява с помощта на клапа, управлявана от регулатор на тяга, тип FR 124, който в съответствие със зададената температура на изходящата вода (80 - 90 °C) автоматично отваря или затваря клапата (с изключение на DC50SE) вместо това котелът е оборудван със серво вентил BELIMO с пружина. Специално внимание трябва да се обърне на настройката на регулатора на мощността, тъй като регулаторът, в допълнение към регулирането на мощността, изпълнява и друга важна функция - предпазва котела от прегряване. Регулиращият термостат, разположен на панела на котела, управлява вентилатора в съответствие със зададената температура (75 - 85°C). Температурата на контролния термостат трябва да бъде настроена с 5 °C по-ниска от тази на регулатора на тяга FR 124. Котелът работи на намалена мощност и без вентилатор - при спиране на тока няма да останете без отопление. Котелът работи с намалена мощност до 70% от номиналната и без вентилатор."

Тема "Какъв котел да избера!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: