Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Имам слънчева система за топла вода с плосък колектор и бойлер 150л, изработена преди 15г., и до сега не съм имал проблеми.
От както се стопли времето установих, че помпата не се включва и на управляващо табло показва до 33 градуса и системата не работи. Таблото за управление е на Intel.
Системата е заредена с етилен гликол и налягането е 2.5 bar.
Това за което си мисля, че се повредило управлението или някой датчик.
Моля да ми посочите каква е причината и как да отстраня.
MamaMy - майстор
Сменяй помпата! Време и е.
Таблото за управление се нарича "диференциален термостат"- ДТ. Ръководи се от разликата между показанията на два сензора. При определена такава, включва помпата.
Лесно може да се установи дали работи коректно или не.
Масовият модел е с два бутона, дисплей и диоди- DT-3.1
С левият бутон се избира съответният сензор.
Първият диод, в ляво, указва температурата в бойлера, а като се натисне ляв бутон, сменя с информация за температурата в колектора- вторият диод свети.
При разлика от 2-20 градуса, в зависимост от настройката, контролерът включва помпата.
Има и два диода, които указват състоянието на контролера. Зелен- свети при включена помпа и червен- показва, че има авария, когато свети.
Все пак има още няколко модела, от ония години. Едно позвъняване в Intiel Поморие, не е излишно.
Ремонтират, имат и резервни сензори.
https://intiel.com/contacts
Помпата може лесно да се провери дали е изправна, дори от клемите на контролера. Явно е работа за човек, който знае какво прави.
ivan_v - специалист
пет апр 14, 2023 12:17 amVladimir Yanev написа:
...От както се стопли времето установих, че помпата не се включва и на управляващо табло показва до 33 градуса и системата не работи...
Вероятно датчика за температура на панела излязал от панела. Качи се и огледай.
romanpm - майстор
ИНТИЕЛ - Техническа характеристика на диференциален термостат
...Когато температурата на слънчевия колектор(камината) е по-ниска от 40°С, работата на помпата не е разрешена.
:wink:

Тема "Не работеща помпа на слънчеви колектори за топла вода топла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: