Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, колко бара трябва да бъде налягането в отоплителна система от затворен тип ? Първо нека дам малко пояснения. Камината ми е ако не се лъжа е 23Kw която преди беше с отворена система, но миналата година беше преправена на затворена, имам общо общо 5 радиатора + 120л бойлер от който единия ми радиатор е в банята. Разширителния ми съд е 8л. и се намира зад камината . Налягането когато не е запалена камината е около 1 бар, но когато водата вдигне 60 градуса достига до 1.8 бара. Като съм чел по форуми колегите пишат, че при тях достига тези стойности при 70+ градуса, а при мен на 60 не знам до каква степен е нормално.
LazarGanev - "Велик майстор"
Принципно при такъв малък съд е нормално да варира в такива граници, но на колко бара е предпазния клапан? Ако е на 3 бара, то 1,8 е добре, но ако е на 2 бара, то 1,8 не е добре, на ръба е да изпусне. Сложи си по-голям съд и налягането ще варира в по-малки граници
съб ное 18, 2023 1:28 pmLazarGanev написа:
Принципно при такъв малък съд е нормално да варира в такива граници, но на колко бара е предпазния клапан? Ако е на 3 бара, то 1,8 е добре, но ако е на 2 бара, то 1,8 не е добре, на ръба е да изпусне. Сложи си по-голям съд и налягането ще варира в по-малки граници
Ами на него пише 3 бара и 90 градуса.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, щом пише 3 бара, не е проблем, че е 1,8 в системата, но отделен въпрос е каква е камината и дали е подходящо за нея да работи до 3 бара
съб ное 18, 2023 1:42 pmLazarGanev написа:
Е, щом пише 3 бара, не е проблем, че е 1,8 в системата, но отделен въпрос е каква е камината и дали е подходящо за нея да работи до 3 бара
Камината ми е доста старичка прилагам снимка. Мой познат ме беше посъветвал да я направя на 0.6-0.7 бара защото не била направена да работи под високо налягане.
https://prikachi.net/image/IUV9P
LazarGanev - "Велик майстор"
Познатият добре те е посъветвал, щом не е нова Пък и нова да е - обикновено ги правят от тънка ламарина и е добре да дублираш предпазния клапан с такъв на 2 бара, както дублирай РС някъде по системата, не е задължително да е до камината
Ако просто намаля налягането без да дублирам РШ и клапана проблем ли ще е ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако не палиш камината пък няма да има абсолютно никакъв проблем :cool:
Долавям иронията, но както и да е :razz: Просто искам да знам вариантите понеже не разбирам не съм си правил аз инсталацията за това питам и все пак благодаря за отговорите :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Човек, аз ти казвам проблемите и какво да направиш, а ти ме питаш ще има ли проблем, ако не го направиш. Нямам какво повече да кажа, проблемите са си твои, компромисите - също.

Тема "Налягане в затворена отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: