Най - вълнуващия въпрос зимно време.
akd - помощник
Панелите вече са закупени и стоят прибрани в гаража, както и помпена група с помпа Grundfos UPM3 Solar 25-75. Ще ги монтирам сега поради липса на време през лятото, а сега време бол. Четирите панела ще захранват два 300-литрови бойлера, които също са вече налични. Тръбният път е общо 50 м (25 + 25). Какъв размер медни тръби да използвам?
bigdragon - майстор
Grundfos UPM3 Solar 25-75.
"25" е УД-условен диаметър.

Не слагай по-тънки тръби.
Ситуацията е като на Мечо Пух, колкото по-големи
по-добре, по-малки хидравлични загуби...
чет ное 23, 2023 11:12 ambigdragon написа:
Grundfos UPM3 Solar 25-75.
"25" е УД-условен диаметър.

Не слагай по-тънки тръби.
Ситуацията е като на Мечо Пух, колкото по-големи
по-добре, по-малки хидравлични загуби...
Драго, отчиташ ли дължината на трасето? Това, с Мечо, по тая дължина, дали влияе на скоростта по мечовия тръболяк? Ниската скорост има ли някакво отношение към добрата работа на инсталацията?
След упоменатият Пух, "не смея" да назова диаметър по питането. По скоро се въздържам, след подсказаната тема за размисъл.

Филмееее, ила им кажи!

пп. Медна тръба Ф22 твърда, с дебелина на стената 1мм, със светъл отвор от 20мм, компромис ли е?
Само питам.
bigdragon - майстор
чет ное 23, 2023 1:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
....Медна тръба Ф22 твърда, с дебелина на стената 1мм, със светъл отвор от 20мм, компромис ли е?
Само питам.
Да домпромис е.
При УД-25 аз бих сложил тръба ф28х1 или ф35х1,
особено при дължина 50 метра.
Не че и при ф22 няма да мине водата, но "секи сам си преценя".
После ще има тема "Що ми шуми водата в инсталацията?"
шоп - майстор
чет ное 23, 2023 2:13 pmbigdragon написа:

При УД-25 аз бих сложил тръба ф28х1 или ф35х1,
Ехее... колко вода ще изстива и няма да стига до серпентината , особено облачно време, когато помпата не работи постоянно.
чет ное 23, 2023 3:50 pmbigdragon написа:
:popcorn:
Ще ти са нужни.

Знаеш ли колко топла "вода" има в един висман 200?
Умножи го по 4 и го разпредели по тръбите си само в едната посока!
Даста пукАлки ще ти трябват.
Съвсем груб Жокер- четири кани загрят флуид!!! Ма кви термини знаммм!!!

пп. Шопен, то и за туй си има лек- скъп контролер с модулация на помпата, който за мнозина е "неоправдано изхарчени деньги". С него поне няма "цветомузика", както казва Филматорито.

Със същата помпена група и колектори съм, вече четвърта година. Форума ми сметна тръбите, хихиии! Ма верно си е.
akd - помощник
От ръководството на Висман съм намерил какво е хидравличното съпротивление на соларните панели спрямо дебита в литри в минута на колектор, както и съпротивлението на различните сечения тръби на метър спрямо дебита. Имам и характеристиките на помпата (прикачам таблиците).

Не съм сигурен, обаче, как точно да ги интерпретирам и най-вече в това какъв дебит ще е необходим, за да работи добре описаната горе система. В какъв диапазон е препоръчително да бъде дебита, можете ли да дадете съвет? Ако изходя оттам мога да опитам да пресметна сечението на тръбите.
Прикачен файл:
1 - колектори.jpg
1 - колектори.jpg (51.96 KиБ) Видяна 348 пъти
Прикачен файл:
2 - тръби.jpg
Прикачен файл:
3 - помпа.jpg
3 - помпа.jpg (58.71 KиБ) Видяна 348 пъти
Залиташ в неправилна посока. Отговорът вече ти е даден.
akd - помощник
чет ное 23, 2023 8:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Залиташ в неправилна посока. Отговорът вече ти е даден.
Ф22 ? Ти такава ли си ползвал?

Тема "Какъв размер медни тръби да използвам за 4 слънчеви панела на Висман - FM200" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: