• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
ср фев 07, 2024 7:46 amТрифон П.Трифонов написа:
https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... eg-s/80727
Това ще "кара" ТП и още доста неща.
При сериозна зима, каквато не помня от над десет години, ще захранва спокойно два климатика, осветление, хладилник, рутер, телевизия. Напълно достатъчно да посрещне предизвикателството на сравнително поносима цена.
Така е, а пък ако се направи усвояване на топлината на изгорелите газове е още по-добре. Правих го на един приятел, димо/воден топлообменник от 1" неръждаемо гофре. Вертикално. Отдолу изтича конденз с Т 40 гр.
Направо когенерация:-))))
radius - майстор
Хахаха, яко.
И колко топлина отделя подобен генератор, че ми е интересно, сигурно е от порядъка на киловат-два, ако е примерно 10кв.
ivanovbg - майстор
пет фев 09, 2024 9:48 amradius написа:
Хахаха, яко.
И колко топлина отделя подобен генератор, че ми е интересно, сигурно е от порядъка на киловат-два, ако е примерно 10кв.
Като минимум 10 киловатов бензинов генератор има над 12 киловата топлинни загуби. КПД-то им е е под 40%. Затова колите имат такива големи радиатори.
radius - майстор
То направо, както писа шопа, когенератор става.
шоп - майстор
пет фев 09, 2024 10:48 amradius написа:
То направо, както писа шопа, когенератор става.
Не съм открил топлата вода. Даже 40% КПД е супер оптимистично и може би може да се постигне от огромен стационарен дизелов двигател.
Масово малък 5-10 киловата бензинов двигател едни 70-75% не се усвояват и се губят.
КПД 25-30%, а другото го губим като топлина.
stoyansbg - специалист
Продължаваме напред. За топлоизточник смятам да използвам термопомпа Gree 16кВт https://vimax.bg/termopompi/termopompa- ... nhh-m.html. Малко повече е от необходимото, но 10кВт може да не стигне, а нямат нищо между 10 и 16кВт. Смятам да регулирам температурата на топлоносителя според външната температура. Освен това, чрез стайни термостати да ограничавам температурата по зони ако има нужда - например да намаля температурата в гостната от да речем 22 градуса на 18, когато не се ползва. Общо взето планирам да работи през целия отоплителен сезон системата, като температурата варира в малки граници - например нощем да намалям на 20 градуса стайна температура например, а денем с градус два нагоре. В спалнята може би ще е постоянно на 18 градуса.

Ето и въпросите, които са ми на дневен ред:


- Трябва ли ми буферен съд? Ако да, какъв? Линкове към конкретни артикули ще са ми от огромна полза.

- Нарочно разделих кръговете на два комплекта колектори по 7 кръга, за да мога да ги обединя в 1 1/4” тръба и да ползвам съответно помпа с по-голям дебит. Обаче термопомпата е с тръби на свързване 1”. Без буферен съд сигурно е нямало смисъл от минаване към 1 1/4”, защото пак ще се редуцира при термопомпата. Обаче ако има буферен съд може би има смисъл все пак. Кръгът на циркулационната помпа няма да се ограничи, а термопомпата ще върти през 1” тръби и през буфера. Вие как мислите?

- Какви модели управление ще ми препоръчате? Дали термопомпата позволява да се регулира от външен сензор или управлението на колектора за връщане ще я върши тази работа? Какъв външен температурен сензор, стайни термостати, управление/клеморед ще ми трябват?
ivanovbg - майстор
Подовото ще има ли помпени групи?Ще имаш ли терморегулатори на помпените групи за подовото? Изолация ще има ли къщата? По добре направи първо схема на свързване на подовото. Много неуточнени въпроси има преди да се ориентираш за термопомпата.

Денонощна регулация на температурата на стаите ще е трудна и скъпа. Това не са радиатори. Подовото е много инертно.
stoyansbg - специалист
Температурата на топлоносителя ще се контролира единствено от термопомпата. Няма са има тройни вентили за терморегулация. Само подовото отопление ще е свързано към термопомпата. Няма да има БГВ.

За схемата не съм 100% сигурен а оттам и въпросите. Бях пратил една примерна схема по-назад в темата - елементарна с буферен съд. Въпросите ми са основно относно управлението и с какви конкретни устройства се осъществява. В голямата тема за подово Lazar и други бяха писали, че регулират температурата на топлоносителя според външната температура. И аз искам да направя същото. Термопомпата ще може предполагам точно да зададе температурата, но дали може да използва директно външен термо сензор или ще е необходимо управление. Но да не се повтарям.
brum - майстор
Слагаш фабрична ТП и е редно да следваш инструкциите за инсталиране от производителят. Най-вероятно там няма опция без буфер и съответно софтуерът е съобразен за работа с буфер. Дори да я подкараш без буфер трудно ще докараш оптимален КОП.

Буфера държи енергия за дефростите. Без него при цикъл на дефрост подаваната температура към подовото ще падне рязко, защото няма от къде да вземеш нужната енергия, за да се случи дефроста. Ще дръпне енергията от връщаната вода от подовото. Ако дебита е слаб рискуваш към подовото да тръгнат едни 5-10 градуса вода докато приключи процеса.

Та виж си инструкциите за инсталиране в книжката на термопомпата и ги следвай.
Hursa - майстор
съб фев 17, 2024 2:25 pmstoyansbg написа:
Освен това, чрез стайни термостати да ограничавам температурата по зони ако има нужда - например да намаля температурата в гостната от да речем 22 градуса на 18, когато не се ползва.
Как ще стане това - след като
stoyansbg написа:
Температурата на топлоносителя ще се контролира единствено от термопомпата. Няма са има тройни вентили за терморегулация.
Или разликата ще я управлявате със "втори" източник - климатик във всяко помещение.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Подготовка за водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: