• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyansbg - специалист
Здравейте! Предстои ми да правя замазка на нова едноетажна къща 117 кв. м. отопляема площ, без мазе и реших да положа тръби за водно подово в нея. По всяка вероятност ще ползвам термопомпа за топлоизточник, но това не ми е на дневен ред сега. Според няколко видеа, които изгледах, мисля слоевете над плочата да са следните:
- Fibran XPS Еtics GF 4 см
- Фолио за подово отопление (струва ли си разхода?)
- мрежа (арматурна Ф6 през 20см или мрежа за замазка)
- дюбели за захващане на мрежата и изолцията
- тръби Ф18 през 10см (не съм решил точно какви, но )
- циментова замазка с пластификатор (3-7 см над тръбите)

Плочата не е равна - има до 4-5 см денивелация на места, оттам и разликата в дебелината на замазката. Плочата не е и гладка също, на места има около 5-7 милиметра издатини, защото е капало от кофража на плочата над етажа. Да залепя ли фибрана с циментово лепило за плочата или само дюбели ще са достатъчни? Изравнителна замазка под фибрана не ми се прави - ще оскъпи доста проекта и нямам достатъчно височина.

Фолиото за подово отопление има ли някакъв ефект или да слагам тръбите направо върху фибрана и мрежата?

Ако сложа фолио, то е разграфено на квадрати, така че бих могъл да използвам обикновена мрежа за замазка и да използвам фолиото като направление за разстоянието между тръбите. Ако не, смятам да сложа арматурна заварена мрежа и да ползвам нея за ориентир. Как мислите?
radius - майстор
Мисля- фибран поне 6 см, препоръчително 8 см, лепен с лепило, не с пяна, може и да не е вафлен. Лъскаво фолио не ти трябва.
speka_rs - майстор
Още един глас за без фолио. Аз бих ползвал такер и скоби, не мрежа. Някой ( няколко човека) ще остане без кръст.
Аз фибрана даже не съм го и лепил, ако някъде много хлопа, тогава малко пяна и някой дюбел.
ivanovbg - майстор
Тази година минах по твоя път. Първо си направи тънка изравнителна замазка. Кухините останали под фибрана след години ще ти изиграят лоша шега. Фибран минимум 6см. Закрепваш само с дюбели, все пак 6 санта замазка са близо 14 тона и като го натиснат няма къде да мърда. Фолио си сложи. На фона на останалите пари 150 лева повече или по малко... Аз съм с ф16 като най големия кръг ми е около 80 метра. Напълно достатъчно е, а и с по тънка тръба по лесно се работи. Около външните стени 4 реда през 10см, а навътре през 15.

Аз го правих с мрежа със свински опашки. Еми не е толкова трудно, деца внуци...за два дни близо 160квадрата наредихме. Замазките си направи с турбозол. На ръка ще останеш верно без кръст. Направиха я за ден и супер равна, направо за плочки или ламинат. .За мен си заслужава.
speka_rs - майстор
нед дек 24, 2023 12:28 amivanovbg написа:
Аз го правих с мрежа със свински опашки. Еми не е толкова трудно, деца внуци...за два дни близо 160квадрата наредихме.
100 m2 с такер се прави за 1 ден от двама човека, като само 1 знае за какво става въпрос.

п.с. И при двата варианта наколенките вършат чудеса.
radius - майстор
Тая мантра колко тона била замазката и как натиска е ала-бала. Може да е амнайсе тона, ама на конкретното място не тежи нищо и като сложиш един гардероб или дивана стъпил и ааа пода потъна. Аз съм живото доказателство за това и затова задължително лепене за пода. В баните също е интересно и в кухнята има проблеми, който го прави за себе си, да не се скатава.
ivanovbg - майстор
Предпочетох на мрежа защото цялата тръба остава в замазката, със скобите долната страна на тръбата не контактува с замазката. С помощта на парченца гипскартон повдигнах мрежата от изолацията за да влезе и арматурата в замазката и да я заздрави. Да не забравиш и дилатационни фуги под вратите да оставиш. На тези фуги тръбите дето минават през тях трябва да са в гофре за да не се напъват тръбите при движението на плочите в стаите.

Внимавай да не пречупиш тръбата по завоите. Аз ползвах такива https://dklux.com/napravlyavashta-daga- ... i-90%C2%BA , огъваш по тях тръбата, връзваш с свинчоци за мрежата и после ги махаш. Накрая ги оставих на местата където се качват нагоре за колекторите. Много помагат.

За отделяне на пода от стените ползвах 3мм подложка за паркет. Нарязваш я на ширина около 15см, най евтиния вариант е. Сложи я преди да наредиш фибрана и с обикновен такер я щракваш към стените
ivanovbg - майстор
нед дек 24, 2023 8:44 amradius написа:
Тая мантра колко тона била замазката и как натиска е ала-бала. Може да е амнайсе тона, ама на конкретното място не тежи нищо и като сложиш един гардероб или дивана стъпил и ааа пода потъна. Аз съм живото доказателство за това и затова задължително лепене за пода. В баните също е интересно и в кухнята има проблеми, който го прави за себе си, да не се скатава.

Явно фибрана ти е с по малка плътност или не си правил изравнителна замазка и ти са оставали кухини на места. При мен подобен проблем няма,
radius - майстор
Е то остава изравнителна да правя под другата. Лепене с лепило би било достатъчно, но вече е късно.
ivanovbg - майстор
нед дек 24, 2023 12:39 pmradius написа:
Е то остава изравнителна да правя под другата. Лепене с лепило би било достатъчно, но вече е късно.
Лепилото не гарантира, че няма да останат кухини и фибрана няма да легне добре за да се разпредели тежестта равномерно по цялата му площ. Настрани няма как да мърда като се нареди, но нагоре надолу се огъва.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Подготовка за водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: