• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
prascho - майстор
Здравейте,

От около 5 дни имам проблем с теч между първия и втори глидер на радиатор. Капката си капе на 1-2 секунди и за около 2 дни от една атмофера налягането пада на 0.5 атмосфери и ще се наложи да го нося на ремонт.

Може ли да ми споделите къде мога да отида и качествено да ми подменят двете уплътнения в София (около западната част, но не е задължително). Ще източа системата и ще демонтирам радиатора. Не разполагам с ключове за демнтаж/монтаж на глидери и не съм в час с конкретната замяна на уплътненията. Благодаря.

Прикачен файл

parno1.jpg

Прикачен файл

parno2.jpg
swissmad1 - специалист
пон дек 25, 2023 11:06 amprascho написа:
Здравейте, Ще източа системата и ще демонтирам радиатора.
Няма ли кран на входящата и изходящата тръба да ги затвориш и да свалиш само този радиатор и да не изтакаш цялата инсталация?
В този случай ще имаш отопление в другите стаи
prascho - майстор
Има кран само на подаващата. Няма да мине без източване.
MamaMy - майстор
Ключ се прави с електрожена за половин час, но ремонта е гаден. Трябва да имаш клингиритовите уплътнения, а желателно да се ползва и термоустойчив силикон.
https://deplan.bg/c/klyuchove-treschotk ... 0-mm-29901

Сега е момента да се постави секретен кран.
На всички радиатори монтирам и клапан под обезвъздушителите. Ръчните не работят с клапана, но си има цяр за това.
Обезвъздушаването, след пълнене, го правя за няколко минути с един автоматичен.
swissmad1 - специалист
пон дек 25, 2023 12:48 pmprascho написа:
Има кран само на подаващата. Няма да мине без източване.
Дане би долния да ти е секретен кран?.
Винаги слагам по 2 бр. на радиатор-за всеки случай -).
Иначе мога да ти помогна но днес заминавам и ще се прибера в София след 10-12 януари ама съм ти далеч - източните квартали.
MamaMy - майстор
Този ключ не са го доизмислили. Ако се наложи да го правиш без да демонтираш радиатора (крайно ребро като в случая) няма как да въртиш. Трябва да е само опашка с квадрат за гидория. Иначе цената бива.
prascho - майстор
Това е крана.

Прикачен файл

kran.jpg
B0bi - специалист
пон дек 25, 2023 1:04 pmMamaMy написа:
Този ключ не са го доизмислили. Ако се наложи да го правиш без да демонтираш радиатора (крайно ребро като в случая) няма как да въртиш. Трябва да е само опашка с квадрат за гидория. Иначе цената бива.
Какъв е проблемът да отреже едната страна на дръжката? Моите така съм си ги "произвел" - "Г"-образни.
С гидория малко ме съмнява, че ще устиска. Предвид, че и с този ключ едва ли би развил без помощна тръба за рамо на ръкохватката.
Ключ се прави с електрожена за половин час
Примерно нещо такова
Прикачен файл:
IMG_20231225_143210.jpg


Прикачен файл:
IMG_20231225_145101.jpg

Прикачен файл:
IMG_20231225_144502.jpg


Тези са прекалено дълги, защото съм събирал 10+10 глидера.




Трябва да имаш клингиритовите уплътнения, а желателно да се ползва и термоустойчив силикон.
Не мисля, че е нужен, та и уместен силиконът. Клингиритът уплътнява раздувайки се от водата. Намазването със силикон би го херметизирало и ефектът няма да се получи.
За лесно ... такова е само на масата :)
Важна подробност е, че трябва да се стягат почти едновременно двете муфи. Най-добре с два ключа от двама човека. Става и сам с един - малко по малко едината-другата, едната-другата ... Важно е да се уцели посоката - едната резба е обратна. В зависимост от коя страна се върти, може да се развива/навива наляво или надясно. Това е важно да се има предвид при започване на развиването (да не се прецака резбата).
geodan - напреднал
Личи си че сте младоци, ако сте ми набори, става с манивела от Москвич или Жигула ( ама вие сигурно не знаете кво е манивела)
  • 1
  • 2

Тема "Подмяна на уплътнение между глидери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: