• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nasttii - специалист
Здравейте, в момента съм с панелни радиатори и искам да ги заменя в някой стаи с водни конвектори.Отоплението е със термопомпа и пелети в по-студените дни.Въпроса ми е как да изчисля какви конвектори да взема примерно за 3м х 4м 12кв. стая и две 4м х 5м 20кв. Смятам да са една идея по-големи за да може ТП да работи на по-ниска температура.Спрял се съм на конвектори с марка crystal
шоп - майстор
Правилно си се насочил към преоразмерени конвектори. Мойте са 3-4 пъти по-големи и дори и с 30 гр вода отопляват перфектно на най-ниската степен.

Макар, че масово мощността я дават при 50 гр Т на топлоносителят все пак е някакъв ориентир. При 30-35 гр мощността пада значително. Гледай и друго: има модели с необходима мин. температура на топлоносителят при която тръгва вентилатора. Аз го имах този проблем, но го реших с добавяне на съпротивления. Иначе идеята за ниско Т отопление заминава.
nasttii - специалист
Кажете моля колко киловата да взема или как да изчисля за 20кв стая и 12кв.
Този става ли за 20кв стая https://vimax.bg/ventilatoren-konvektor ... -600c.html при 35гр. вода
шоп - майстор
Това е далеч от идеята за преоразмерен конвектор.

2,8kw при 50 гр

При 35 гр или ще умреш от студ или вентилатора ще работи без прекъсване на вентилатора, което нито е комфортно нито икономично.
Hursa - майстор
Не е коректно да определяте нужното отопление само по площта или обема на помещенията, а предимно по топлозагубите. Но ако държите да е по площта - то трябва да е поне с 50% "по-голям" от показания.
nasttii - специалист
Нали затова питам какъв да взема и колко кв. конвектор ми трябва. https://vimax.bg/ventilatorni-konvektor ... -800c.html
Този става ли или не?
Ако имате по-добро предложение кажете.
Няма да ти каже. Ще разтяга локуми 2024 пъти.
Andri01 - майстор
Кой НОРМАЛЕН човек пише из форумите в 22,29ч на връх Нова година? :? :lol:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 31, 2023 9:44 pmnasttii написа:
Нали затова питам какъв да взема и колко кв. конвектор ми трябва. https://vimax.bg/ventilatorni-konvektor ... -800c.html
Този става ли или не?
Ако имате по-добро предложение кажете.
Предлагам ти един разказ в картинки, по-конкретно едва ли може да се отговори. Имам една стая за гости, която почти не се ползва, но я поддържам в готовност, понеже щерката е студентка и като реши, че в къщи е натоварено за учене, се изнася там понякога. Външната стена е без външна изолация и топлещи съседи няма. Стените са с предстенна обшивка. Да е към 12м2, с антрето - 14. Има конвектор Crystal BGR 400, в момента съм задал 19*С и успява да ги поддържа с температура на водата в буфера 30*С. С една помпичка подавам вода от буфера, който е за жилището ми, там съм с подово и с тая температура на водата се поддържа комфортна стайна температура около 24,5*С в тая мека зима. Като пусках отоплението към 20 ноември бях задал температура в буфера 45*С, понеже жилището беше поизстинало. Тогава бях задал на конвектора 26*С и не се дишаше в тази стая. не съм пробвал с 30*С каква стайна може да се поддържа, но мисля че имаш достатъчен ориентир за да намериш отговори на твоите въпроси. Ето малко снимки:
Edit: Трябва да намаля малко резолюцията, че не може директно от телефона
Ей ги снимките:

Прикачен файл

Стайна.jpg

Прикачен файл

Crystal BGR 400.jpg

Прикачен файл

Стая.jpg

Прикачен файл

Буфер.jpg

Прикачен файл

Контролер ТП.jpg
Контролер ТП.jpg (59.12 KиБ) Видяна 319 пъти
Hursa - майстор
Готово решение може да получите само от специалист, който преди да дава съвет се запознае много по подробно с това, което искате. Това е форум „направи сам“, колко специалисти мислите, че пишат (изключваме тези, които смятат, че могат да дават съвети). Ползвайте форума за обсъждане на темата, която ви интересува – вие избирате на кои реплики, колко внимание да обърнете. И ако смятате, че сте изяснили в темата за себе си въпроса – решавате, какво да предприемете.
Казахте само, каква е площта на помещенията. Но необходимата отоплителна мощност зависи от топлозагубите. Много малко помещение, може да има по-големи топлозагуби от значително по-голямо добре топлоизолирано помещение. Топлозагубите зависят от това – колко външни стени има, какво представлява тавана му, какво представлява пода му, дали и до колко са топлоизолирани тези прегради на помещението, колко големи и какви прозорци има, зависи и от вътрешните прегради и т. н. Например през качествена около 30 сантиметрова външна зидана стена с мазилките без топлоизолация, може да има над 5 пъти по-големи топлозагуби по сравнение със същия зид с поставена 10 сантиметрова топлоизолация.
И това са само част от условията. Зависи каква е температурата навън и в помещенията с които граничи въпросното помещение. Зависи силно - каква температура желаете да поддържате в помещението. Показали сте два конвектора с информацията на сайта на търговеца (надяваме се да е от производителя и да е коректна). Показано е за помещения с каква площ са предназначени – но две помещения с такава площ може да се различават в пъти по нужната им за отопление топлинна мощност. Показана е топлинната мощност на конвекторите – това вече е информацията, която ни интересува. Дадено е с каква температура трябва да е входящия топлоносител – за да получим дадената мощност. Не е показана температурата на изходящия топлоносител, тя зависи до определена степен от температурата в помещението, в която е монтиран конвектора. Т. е. показаната мощност е при определена избрана за стандартна температура в помещението (аз не знам, каква е). Но вие можете да желаете друга температура в помещенията. Ако е по-висока – от една страна топлозагубите от помещението ще се увеличат, от друга – топлинната мощност на конвектора ще бъде по-малка.
И това всичкото беше само въведение, към това което искам да напиша (и аз не съм спец).
Искате да използвате конвекторите на понижена температура – 35 градуса (и по-ниска) за входящия топлоносител, знаем че дадената мощност е при топлоносител влизащ с температура 50 градуса. (Когато понижим температурата на топлоносителя, при оптимален разход (на топлоносител и въздушен поток) – понижаваме средната температура на конвектора, това понижава топлинната му мощност, влошава и до определена степен топлобмена – топлоотдаването му към въздуха в помещението, последното го пренебрегваме, грешката до която ще доведе е относително малка, а оценката е много груба.) Трябва да се знае, каква температура желаете в помещенията. Топлоотдаването на конвектора ще е приблизително пропорционално на температурната разлика между температурата на топлоносителя на входа и изхода. Примерно – ако желаете температура 18 19 градуса – температурата на изходящия топлоносител ще е примерно 20 градуса (ако управляваме дебита). При 50 входяща – това е температурна разлика за топлоносителя около 30 градуса. При входяща 35 – температурната разлика ще е около 15 градуса. Т. е. при такива условия конвектора ще отдава приблизително половината си мощност при понижаване на входящата температура до 35 градуса. Ако искаме 21 22 градуса в помещенията – с понижаване на входящата температура от 50 на 35 градуса – мощността му ще спадне с около 56%. Ако искаме температурата да е 24 25 градуса - с понижаване на входящата температура от 50 на 35 градуса – мощността му ще спадне с около 63%. (При примерите – топлинната мощност при 50 градуса входящ топлоносител, може да се различава от дадената, зависи от температурата на изходящия топлоноител.)
По дадената мощност на конвекторите и площта за която дават, че са предназначени – можем да преценим, че се предполага - помещенията са с относително много големи топлозагуби. (Можете да оцените, какви ще са топлозагубите във вашите помещения за сравнение, но трябва да се изпише много как да го направите.) Производителя по този начин дава относително голям запас за своята продукция, а така дава голям запас и на вас. Гарантира си, че няма да има оплаквания от типа – „дадох толкова пари, а конвекторите не топлят“ – което ще подбие продажбите. Осигурява си и продажбите на относително по-големите и скъпи конвектори (а не на много по-малките, които в повечето случаи, ще са достатъчни), съответно по-голяма печалба.
Та от всичко това – може би втория показан конвектор, ще е достатъчен със запас за по-голямото ви помещение (за използване с ниска входяща температура от термопомпата), ако не желаете да поддържате твърде висока температура в него при много ниска температура от вън. Но при условие, че това помещение не е с прекалено големи топлозагуби, т. е. може да е без топлоизолация на външни стени, не са му всички стени външни, тавана му не е гола плоча и евентуално няма „френски прозорци“ на две от стените. При много ниски температури – явно ще използвате „пелетния котел“ на 50 градуса входящ топлоносител. Можете да вземете следващия по мощност конвектор, за още по-ефективна работа на термопомпата (на още по ниска температура), но е друг модел и както се вижда той дава малко по-голяма мощност, а цената му е много по-голяма. За по-малкото помещение – евентуално да вземете показания по-малък, гарантирайки си по-голям запас по-мощност.
Това не са съвети и не е „помощ“ – а само „участие в обсъждането“, споделяне на разсъждения, как аз бих постъпил на ваше място – до колкото знам и разбирам по темата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Въпрос за водни конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: