• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Сложи за проба един панелен 1,8 или 2метра на 500 или 600 мм височина и ще се увериш. По добре на 600мм.
Примерно такъв https://parno.eu/radiatori-za-parno/pan ... 000-5298w/

Помпата на котела веднага ли спира да върти като се изгаси? Хубаво е да се върти водата докато не падне под 35-40 градуса, за да не отива топлината на водата на котела в комина.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет дек 28, 2023 7:32 pmdenis_strandjaliev написа:
Привет! Стаята е 22кв. с височина от 270см. което ще рече 60m3. или по груби кръчмарски сметки са нужни около 3kw.
При наличните 20 радиатора H500 и отдаваната им мощност която според мен е около 120w/глидер тъй като модела радиатори не е 9.5см а 8. Това е при заварено положение. Въпреки че в другата спалня модела радиатори е същия и там стаята си е ок но да кажем че под нея минават всички тръби от колекторната кутия, настилката е мокет и други допринасящи фактори тя да е по-топла.Друг е въпроса че въпросната по-хладна спалня е най-отдалечената и най-хладна от другите.
Отоплението с котел на пелети. Котела работи на интервали а не постоянно но да речем че като вече достигне темп. връщащата вода е 56-7 градуса. Като разбира се в другите стай температурата е тази която целя а тук 2-3 градуса по-малко.
Идеята ми за конкектор е че по-бързо стопля помещението но нз дали е добра идея за спалня. Другия вариант е да се монтират по-големи радиатори. В момента са 2х10 глидера H500 под двата прозореца. Примерно да станат 2х10 H700 или 2х15 H600.

Другото което исках да попитам е тъй като на пазара виждам различни марки производители като разбира се най-разпространените са Radiatori2000 и Global и техните стойности за глидер с еднаква височина примерно за h500 e около 150w а има пак италиански прозводител innovita мисля че беше който със същите параметри е с 180-185w на глидер. Това възможно ли е или е търговски трик?
Благодаря, така се пита =D> . По този начин зададен въпроса, напълно рисува картинката и предразполага към адекватен отговор. Според мен най-добре е от тези двата радиатора да направиш един с 15 глидера и да вземеш още 15 с подобен външен вид за другия прозорец
andy_forresite - майстор
Да попитам тези два радиатора от 2х10 броя Н500 алуминиеви глидери загряват ли се стабилно? Като хванеш с ръка долу на изхода на радиатора там горещо ли е?
Добавянето на още глидери е решение, но не оптимално. Още по-добър вариант е да се намали потребността от топлина на тази спалня. Никаква топлоизолация ли няма? Прозорците разбрахме че са два. Те същите ли са като другите прозорци, уплътняват ли добре? Вратата също трябва да е плътна, освен ако не е вътрешна стая с изцяло отопляем дом.
Не знам какви са ти глидерите, но може да приемеш че при тези размери и при вход-изход 65/50° и около 22 градуса в стаята, общо радиаторите отдават към 1600 вата. Не вярвам да са необходими 3 киловата. За да се убедиш че са нужни по-малко, спри радиаторите и включи една електрическа печка 3 киловата за времето докато се отопляват другите стаи и сравни къде колко топло е станало.
А дебита?! Не е ли възможно да страда, както беше споделил преди години за най далечен радиатор, та чак и втора помпа смяташе да донадиш?!
Като намали топлозагубите дали само там ще го направи?! Естествено, ще бъде цялостна направия, а проблема си остава, в различен мащаб естествено.
Грешен подход към проблема, според мен.
andy_forresite - майстор
Да де, дебИта. Затова попитах горещи ли са двата последни глидера в най-ниската точка, откъдето предполагам излиза водата от тях. Ако парят, значит дебит има.
Когато в едно помещение има два радиатора всеки с термостатична глава, тогава може да се случи единият да грее повече от другия и стаята да остане по-хладна, защото не се използва пълния капацитет на двата радиатора. Т.к. единият да се скатава. Но при горещи изходи и при двата това отпада.

Аз съм си донадил втора помпа. Сега са две 25/40 180.
УжасТ!

Я си кретам с една.
Първият и последният радиатор се затоплят от горе до долу едновременно.
1. 800/600-22
2. 1800/600-33
Общо са пет, на два кръга, + лира, на трети кръг.
Балансът ми отне по 15 минути в пет последователни дни.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за подвръзване на вентилаторен конвектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: