Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gardenER-- - специалист
Здравейте,
от няколко дни се опитвам да намеря информация за тези две марки ТП, но никъде няма инфо за тях.
Има ли колеги тук, които да използват тези марки термопомпи и да споделят мнение за тях.
Интересувам се за отопление на къща ~180 кв, с външна изолация 10см, отопление чрез радиатори.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт яну 23, 2024 1:36 pmgardenER-- написа:
Здравейте,
от няколко дни се опитвам да намеря информация за тези две марки ТП, но никъде няма инфо за тях.
Има ли колеги тук, които да използват тези марки термопомпи и да споделят мнение за тях.
Интересувам се за отопление на къща ~180 кв, с външна изолация 10см, отопление чрез радиатори.
Интересувам се, като как се заинтересува точно от тези две марки, като никъде няма инфо за тях? От професионален интерес питам (продажби/маркетинг/реклама)
Успех с отоплението!
gardenER-- - специалист
вт яну 23, 2024 4:53 pmn_a написа:
вт яну 23, 2024 1:36 pmgardenER-- написа:
Здравейте,
от няколко дни се опитвам да намеря информация за тези две марки ТП, но никъде няма инфо за тях.
Има ли колеги тук, които да използват тези марки термопомпи и да споделят мнение за тях.
Интересувам се за отопление на къща ~180 кв, с външна изолация 10см, отопление чрез радиатори.
Интересувам се, като как се заинтересува точно от тези две марки, като никъде няма инфо за тях? От професионален интерес питам (продажби/маркетинг/реклама)
Успех с отоплението!
Малко неуместен въпрос зададе. С каква цел е? Да натрупаш някое мнение или с цел заяждане? Ако беше от някакъв интерес, може би щеше да попиташ на ЛС.
Смятам, че го правиш с цел заяждане, затова - нека увелича малко умствения ти капацитет.
Има технология наречена интернет. При използването й се влизат в сайтове за отопление и чрез съгласяването на използването на техните бисквитки, започват разни реклами в социалните мрежи (визирам Фейсбук, Инстаграм, Тикток и т.н.).
(Продължавам с моята история, какво ме кара да се насоча към тях). Рекламите на въпросните марки ми излизат все повече и повече, което поражда интерес в мен. Това е :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не мисля, че градинаря се опитва нещо да рекламира, чел съм го в други теми, по-скоро наистина се интересува според мен, затова ще отговоря. За Елтерм нямам никакви впечатления, докато за Спърсън имам, и то добри. Монтирал съм няколко и се държат много добре при ниски температури, заради наличието на EVI подгряване, каквото малко машини имат. Важно е да се знае, че има няколко вносителя и е много важно от кого ще я купиш, за да не си блъскаш после главата, като няма кой да я сервизира, някои са само търговци на бяла техника, които са решили да изкарат някой лев от продажбата на актуална стока. Единият вносител (Niko Therm) си е поръчал собствен бранд, разполага с широка дистрибуторска и сервизна мрежа, което гарантира качествен монтаж и отговорен сервиз. Но "секи сам си преценя", от мен толкоз!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт яну 23, 2024 5:17 pmgardenER-- написа:
... Рекламите на въпросните марки ми излизат все повече и повече, което поражда интерес в мен. Това е :)
Благодаря!
Точно в темата (ми) е. Благодаря!
gardenER-- - специалист
вт яну 23, 2024 6:09 pmLazarGanev написа:
Аз не мисля, че градинаря се опитва нещо да рекламира, чел съм го в други теми, по-скоро наистина се интересува според мен, затова ще отговоря. За Елтерм нямам никакви впечатления, докато за Спърсън имам, и то добри. Монтирал съм няколко и се държат много добре при ниски температури, заради наличието на EVI подгряване, каквото малко машини имат. Важно е да се знае, че има няколко вносителя и е много важно от кого ще я купиш, за да не си блъскаш после главата, като няма кой да я сервизира, някои са само търговци на бяла техника, които са решили да изкарат някой лев от продажбата на актуална стока. Единият вносител (Niko Therm) си е поръчал собствен бранд, разполага с широка дистрибуторска и сервизна мрежа, което гарантира качествен монтаж и отговорен сервиз. Но "секи сам си преценя", от мен толкоз!
Лазаре, радвам се, че си се включил пак в моите теми. А повече се радвам, че си запознат със спърсън, тъй като общо взето и характерстиките, и дизайна бият тези на Елтерм, съответно се насочвам към нея.
Вероятно ще задействам процеса към юли месец с въпросния модел, но има още малко неща, които спират моето желание.
Спърсън разполагат само с моноблок системи. Четох, че моноблок с-мите загряват водата до 75 градуса, което ме устройва, въпреки че няма да се вдига повече от 55 градуса на водата.
Тук обаче идва следния ми проблем и ще се радвам ако имаш обратна връзка от клиентите ти, как се държат ТП при температура -10 / -15 градуса.
Жената си е доста зиморничева и ме притеснява при тези температури помпата дали ще се държи добре и дали ще успява да си държи 55 градуса на водата. Управлението им има ли настройки, които да се направят през деня да държи една стайна температура, вечерта друга. Бих искал да имам максимална информация за тази марка.

Едитвам мнението си, тъй като се сетих и за друг въпрос.
Има ли хора в софийския район, на които да може да се разчита при евентуална авария от страна на термопомпата. Имам колеги, които ползват грий и ми казаха, че вече са имали такава ситуация тази зима, но хората, които им монтираха помпите се отзоваваха в рамките на 1-4 ч.
andy_forresite - майстор
Дори и да няма функцията за различна температура в помещенията в различни часове от денонощието в самото меню, пак имаш изход. Ако ще слагаш подово - има си термозадвижки с термостати във всяка стая; ако си с конвектори - имат си управление; с радиатори - има електронни термостатни глави с настройване на различни температури на стаята по часове.
Естествено, няма как да се случи в 22:00 часа да е 24 градуса и в 22:01 градусите да са 21 за спане. Тогава трябва да работиш с отваряемото крило на дограмата... Или до 07:00 ч да е 22 градуса и в 07:01 да е 25°. За това е необходимо време - помещенията не изстиват от раз и не се затоплят за минути с няколко градуса.
Със сервизите по отстраняване на повреди е важно, да, но няма гаранция, че фирмата ще просъществува в годините и ще може винаги да откликне веднага на повикване.
При проектирането се опитай да се придържаш към нискотемпературно отопление. Не разчитай на 55 градуса на топлоносителя, а по-скоро на около 40°.
gardenER-- - специалист
ср яну 24, 2024 3:24 pmandy_forresite написа:
Дори и да няма функцията за различна температура в помещенията в различни часове от денонощието в самото меню, пак имаш изход. Ако ще слагаш подово - има си термозадвижки с термостати във всяка стая; ако си с конвектори - имат си управление; с радиатори - има електронни термостатни глави с настройване на различни температури на стаята по часове.
Естествено, няма как да се случи в 22:00 часа да е 24 градуса и в 22:01 градусите да са 21 за спане. Тогава трябва да работиш с отваряемото крило на дограмата... Или до 07:00 ч да е 22 градуса и в 07:01 да е 25°. За това е необходимо време - помещенията не изстиват от раз и не се затоплят за минути с няколко градуса.
Със сервизите по отстраняване на повреди е важно, да, но няма гаранция, че фирмата ще просъществува в годините и ще може винаги да откликне веднага на повикване.
При проектирането се опитай да се придържаш към нискотемпературно отопление. Не разчитай на 55 градуса на топлоносителя, а по-скоро на около 40°.
Да, съвсем логично е нали, че няма как стаята да изстине за минути. Идеята ми е, че бях попаднал на клипче, как може да се регулира примерно в еди си какъв диапазон, да бъде 23 градуса, в еди си какъв да бъде 21, с идеята да работи докато не падне до 21, пък и да падне, да се включи и да загрява до достигането на тези 21 градуса.
Иначе, в близките може би 4-5 години няма да наблягам на основен вътрешен ремонт, тъй като това ще означава един сериозни инвестиции за подово отопление, а няма да е само то.

Иначе ще цитирам НикоТерм за офертата, която получих след разговор с тях.
NikoTERM написа:
Общо за вашият обект от 160м2 цената е 12 000лв. с ДДС.
Цената включва:
-термопомпа 12kW
-буферен съд 200l
-циркулационна помпа
-затворен разширителен съд
-помощен проточен ел.модул 3kW
-бойлер Nobel 200l за термопомпата
-трипътен вентил
-магнитен филтър
-монтаж и пуск
Надявам се да не служи като някакъв вид реклама или прочие...
Тук питането ми е следното - цената ми се вижда съвсем разумна за нещата описани, след като знам, че един бойлер за термопомпа с този обем си е около 1.5-2к лева.
По озадачаващо ми е - ел. модулът от 3кв каква роля играе?

Също така, на местя бях прочел, че ако ТП не достигне желаната температура се подменял буферът и ЦП с по-големи, това нещо пресмята ли се по някакъв начин?
radius - майстор
Ел. модула играе помощна роля, като се напъне ТП и не може , да помага. Т.е. сещай се какъв е КОП-а тогава.
Или ако искаш обещаните високи градуси.
шоп - майстор
При - 10, - 15 навън и нагревател 3 киловата няма да спаси положението за да има 55 гр топлоносител.

Моя съвет е поне да смените радиаторите с преоразмерени конвектори. Дано тръбната разводка е с подходящо Ф
Иначе сметките за ток няма да са ОК, КОПа ще е зле.

Тема "ТП Елтерм и SPRSUN" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: