Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте

На парно с тец, абонатна итн. когато се пълнят радиаторите трябва да са отворени вентилите иначе няма да може да влезе водата. Въпроса ми е нужно ли е да са отворени когато се източва водата от радиатора централно от абонатната или и при затворени ще се източат?

На радиаторите има 2 тръби една горе където е винтила и друга долу. От тази горе ли се пълни а от тази долу източва или не е така?

Питам защото при баба ми не й беше топъл радиатора и го обезвъздушиха от абонатната, всичко ок но след ден пак се изстудиха ребрата. Мислех си ако съседката отдолу й е бил затворен радиатора възможно ли е да се е източил но после да не е е напълнил и след това по-късно като го е отворила да е дръпнал водата от радиатора на баба ми или не е така?

Трябва ли задължително да ходя да казвам на съседите да си отварят винтилите или няма нужда когато обезвъздушавам последнте 2 етажа (от 5)?

Благодаря предварително, ако някой знае да отговори.
chapara - майстор
Да цялата с-ма трябва да е отворена и обезвъздушителите на последния етаж.
По принцип с-мата се пълни през връщата тръба, като подаващата е затворена в абонатната. Пълни се бавно за да не може флуида да бълбука и да остава въздух в системата. На тръбите посоката на флуида-вода си го разбрал. При летни ремонти източване-пълнене създават проблеми, но и при демонта за кражба също. Всички секретни кранове на изходяща,-долната тръба на радяторите, създаваща възможност за кражба на топлина трябва да са пломбирани от топлинен счетоводител. С две думи:
Демонтаж на радятор с уред на отчет при замяна с такъв без уред създава предпоставка за твоя слупай!
kozl - майстор
И при затворени ще се източи водата.
Обичайно страдат последните етажи. В абонатната трябва да има манометри и на тях се следи налягането. Когато спадне се допълва.
То в абонатните има и автоматични допълващи групи, но по мои наблюдения тези групи не се поддържат и абонатната преминава в режим на ръчно допълване.
Загуба на вода може да се получи и от теч в системата. Изпускането на вода за обезвъздушаване сащо е загуба на вода. Ако разширителния съд в абонатната не функционира това също е предпоставка за загуба на вода. А на мястото на загубената вода навлиза въздух и следва обезвъздушаване.
Благодаря Ви за отговорите.

Понеже само радиатора в хола прави проблем - стар, чугунен - може ли само той да се смени с нов алуминиев който се обезвъздушава лесно на място или не се прави така а се сменят всичките? Баба ми не обича промените :) Все вика "аз ще умирам скоро, няма за кога" (но не й се мръзне...)
chapara - майстор
Може, разбира се.
Трябва някой разбиращ да сравни мощностите на радиаторите.

Тема "2 въпроса за парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: