Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Края на миналият сезон забелязах, че има проблем с бойлера. Почна да пуши черно. Пламъкът в единият край беше жълт, а в другият син. Там където беше жълт пуши с черен пушек.

Съвета тогава беше да почистя, че бил запушен. Днес разглобих и запушване не намирам. Нито по дюзите, нито по тръбите след тях. Със компресор продухах на обратно металната пита (заградена в жълто) без положителен резултат. Че даже отрицателен - почна да пуши жълто и от другият край в една зона.

Месинговите дюзи (2ра снимка) са чисти. Тялото на което са навити (3та снима) също е чисто.

Газта не се сетих да пробвам да сменя, че имам и 2ра бутилка. Ама имам подозрения, че няма да е от нея...

Та така - моля за насоки :) .
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
MamaMy - майстор
В апартамента монтирах италиански автоматичен газов бойлер. Пали сам като пуснеш водата. Като я спреш гори няколко минути дежурния пламък и си гасне сам. Запалването и управлението е с една батерия на 1,5 волта и едни миниатюрни клапанчета с отвори където карфица не влиза. Задръстиха се на третото пускане. Разглобих го изцяло промих всичко със спирт и го сглобих. Всичко 6. Влизам да се къпя и тъкмо се насапунисах и бойлера угасна. Чувам, че чука искрата, но не пали. Изтрих се и както съм по халат го разглобих пак. Продухах клапаните и след сглобяване тръгна пак. Оставих го без кожуха и влязох да се доизмия набързо. Накарах сестрата ми да пуска и спира топлата вода и на 5-то или 6-то запалване пак задръсти. А бойлера чистак нов и доста скъп. На нашия пазар такива нямаше никъде. Запалих като балканче и в магазина за авто газови уредби. Купих филтър за газов инжекцион и още с прибирането си от магазина резнах маркуча преди вентила. Набутах филтъра разглобих пак бойлера и го изчистих. Така работи няколко дена без кожух и като се уверих, че няма проблеми чак тогава го затворих. Оказа се, че нашата газ е отвратително мизерна. Вътре има една мъзга като сопол която се полепва по студения алуминий и затваря ситните отвори. От тогава до сега този бойлер работи без да е пипан. На гледане към светлината този мъзгоч е прозрачен и всичко изглежда наред с дюзи и клапани.

ПП Жълтия пламък означава малко кислород или прекалено много газ. Все едно иска разглобяване и чистене.
preslav - майстор
Май сам си открил проблема (ограденото в жълто) - не знам как се чисти, но явно не е със сгъстен въздух. Защо ми се струва, че на едната снимка видях 2 затопени кабелчета, каква е тяхната роля?
brum - майстор
Кабелите са към батерията. Снимките са преди да бъдат оправени. Има и 3ти нагорял :) .

Туй жълтото ми се струва повече от проходимо. Ако е мръсно идея си нямам с какво ще е. Освен някой паяк да си е направил дом вътре, че имаше няколко паяжини в бойлера. Чудя се как да го тествам да потвърдя, но с духане там където влиза газта изглежда да духа от всякъде еднакво. Ръчках със струна от китара и нищо не е усеща да има. Духах с въздух на обратно и пак така - все едно е съвсем чисто. Ръжди също не се виждат - всичко му е гладко и чисто до там до където успявам да видя нещо и до където успявам да бръкна със струната.
Как е осигурено подаването на въздух? Нещо което регулира подаването му?
brum - майстор
Не мисля. Между тия дюзи дето са снимани и металният газовод (онова в жълтото) има просвет колкото да бръкнеш с кутрето в дупката на газовода. Предполагам дюзата засилва газта към отвора и това повлича въздух с газта нагоре по газовода.

И като го написах това горното - трябва да си проверя регулатора на налягане и налягането на входа на бойлера също...
preslav - майстор
пон мар 11, 2024 2:24 pmbrum написа:
И като го написах това горното - трябва да си проверя регулатора на налягане и налягането на входа на бойлера също...
Както беше споменато по-горе - жълт пламък = на много газ или малко въздух. Добре си се насочил да провериш налягането на газа, но е важно да проследиш и постъпването на въздух от къде идва. Е ли възможно да има някакъв елемент, който е прегорял от пламъка в зоната на горене - газов бойлер не съм имал и не съм ползвал, но правя аналогия с газовите котлони, на някои имаше "заслонки" за прикриване на въздушните отвори, на други устройството е такова, че се създават условия за турболенция и подгряване на газа https://www.delta-elis.com/bg/3-5891-%D ... trolux.htm
brum - майстор
Няма такива екстри тук. Според мен дизйана на туй жълтото е отговорен за цялата тая работа със образуването на смесите.

Има шанс да има и запушване по тръбите с газта. Това може да докара по-ниско налягане. Ще отворя соленоида и ще духна в обратна посока да видя дали ще има развитие.

До 28ми трябва да реша проблема или да се откажа да го решава. Нов бойлер е под 100 долара, а на 28ми има промоции в Алиекспрес. Та за лятото при всяко положение ще е решен проблема някак си :) .
Djack - специалист
може ли линк за читав бойлер от Али-то, че и аз искам да си взема един за ранчото?
brum - майстор
За читав не може. Всичките са един дол дренки. Хубавото е, че са с 2 батерии по волт и половина от големите и моят откакто е купен преди 5+ години все с тях бачка.

Ако вземам нов ще е Vevor. Те ребрандират разни продукти и имат някаква форма на качествен контрол. Па и заради "марката" имат гаранция дето уж работи в ЕУ. Ей туй е евентуалният кандидат.

Тема "Проблем с къмпингарският газов бойлер - жълт пламък и черен пушек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: