• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pavelvasilev - специалист
нед апр 21, 2024 7:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
Също е важен изборът на машитна, както и мощността ѝ спрямо помещението.
Абсолютно!
nork - специалист
нед апр 21, 2024 7:40 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед апр 21, 2024 7:35 pmpavelvasilev написа:
Засега, най-икономично е отоплението ни с климатици, това при дългогодишно ползване за в София апартамент, и две двуетажни къщи към Тетевенския край и към Велико Търновския район.
Естествено.
На някои обаче им духали, други казват, че не топлели.....
Завърших три сезона отоплявайки се с два климатика- от евтино по евтино.
В един друг форум, за тия думички отнесох няколко банана, та и сметката ми направиха.
Гледам, по натам критиците, барабар с някои модератори оборудвани с климатици и от важни по важни, коментират ли коментират! Живи и здрави да са!

Сезон 21-22г- 426лв.
Сезон 22-23г- 366лв.
Сезон 23-24г- 294лв. климатици, 45лв ТП, 135лв пелети. Общо 474лв.
Последният сезон е без абсолютно никакви лишения- понякога БГВ през предходните два.
Отоплителните тела не са оптимизирани за ТП.
Отопляема площ 50м2.
Трифоне, пак пишеш да се намираш на работа......
Като толкова искаш да помогнеш или убедиш някого напиши квадратура и киловати!
При все, че постоянно се променя цената на тока е все тая кви пари си писал......
До момента от средата на октомври ТП, Т на апартамент 23-24° с подово 1200кв.
Който иска да си смята по тарифа :проба:
hidrazin - майстор
нед апр 21, 2024 4:21 amMamaMy написа:
Дори с краден ток не можеш да вдигнеш толкова градуса.
Въобще не съм съгласен. С краден или не ток съвсем лесно мога да вдигна температури от 2500 градуса и нагоре.
Кога с крадени или купени дърва дори се доближиш до тези температури, ела и ми се обади.
Аз естествено ще почерпя яко. За теб - винаги. Па дори и да съм сбъркал в в дадения случай.
А дано, ама надали... :)
:partyman:
нед апр 21, 2024 10:15 pmnork написа:
нед апр 21, 2024 7:40 pmТрифон П.Трифонов написа:

Сезон 21-22г- 426лв.
Сезон 22-23г- 366лв.
Сезон 23-24г- 294лв. климатици, 45лв ТП, 135лв пелети. Общо 474лв.
Последният сезон е без абсолютно никакви лишения- понякога БГВ през предходните два.
Отоплителните тела не са оптимизирани за ТП.
Отопляема площ 50м2.
Трифоне, пак пишеш да се намираш на работа......
Като толкова искаш да помогнеш или убедиш някого напиши квадратура и киловати!
При все, че постоянно се променя цената на тока е все тая кви пари си писал......
До момента от средата на октомври ТП, Т на апартамент 23-24° с подово 1200кв.
Който иска да си смята по тарифа :проба:
Специално за теб мога да повторя, ако снощи е имало мъгла.
Средна цена на "тока" в момента, за последният сезон- 0.23лв.
Предходните два беше стотинка надолу- 0.22лв

Все едно какви пари съм дал ли?!! За мен това е най важното. Цената и количество енергия са съставни на уравнението.

пп. Приемам, че снощи някой те е ядосал, а не, че се заяждаш откровено.
Хайде отново: Къща, 90м2, обитавам 50м2, отоплявам само тях, но останалите също поемат топлина от загуби през вътрешни стени.
Цената на тока през последните три сезона, чиято цена за отопление споделих, се промени само веднъж. За киловатите получени от пелети ще помогнеш ли?! Смятам платено-изгорено за най удачен пример.
И накрая, за да може конкретно ти да си направиш сравнението, само климите са консумирали 1306 kWh. Отоплението ми е по скъпо спрямо теб, но за мен е най икономично (леко мизерно) с климатици. Затова се дооборудвах и с ТП.
Ако се появи ревиЗоро, веднага ще хване едно на пръв поглед разминаване.
Дал съм цена от 294лв, а тези 1306 киловатчаса можем да ги умножим единствено по средна цена от дневна- нощна. Получава се 300лв. Колко от тях обаче са дневни и колко нощни?! Шопа например набляга на нощна енергия.
Е, г-н nork!!!
iliya_i - майстор
пон апр 22, 2024 6:46 amТрифон П.Трифонов написа:
Все едно какви пари съм дал ли?!! За мен това е най важното. Цената и количество енергия са съставни на уравнението.
Трифоне, имам една забележка.
Година с година при терморегулиране на отоплението не са еднакви.

Топля се с климатици, на около 5 км. Аксаково.
Сезон 2022-2023, най-голямата сметка за ток, която платих беше с 15% по-голяма от сезон 2023 - 2024.
И като цяло сметките ми за миналата година бяха по-високи от тазгодишните.

Явно последната зима е била по-благоприятна от към разходи за отопление. Поне по нашия край.
пон апр 22, 2024 12:38 pmiliya_i написа:

Трифоне, имам една забележка.
Година с година при терморегулиране на отоплението не са еднакви.

Топля се с климатици, на около 5 км. Аксаково.
Сезон 2022-2023, най-голямата сметка за ток, която платих беше с 15% по-голяма от сезон 2023 - 2024.
И като цяло сметките ми за миналата година бяха по-високи от тазгодишните.

Явно последната зима е била по-благоприятна от към разходи за отопление. Поне по нашия край.
Приемам забележка, но не те разбирам, честно.
Дал съм три години подред.
С монтирането на климите, добавих и мониторинг.
Вижда се тенденцията- всяка следваща година е по топла. Последната просто съм увеличил потреблението на БГВ. Изминалият отоплителен е най топъл.
Ако сравня предходните два сезона, то получавам сходен на твоят резултат- 14% по ниски сметки за сезон 2022-2023, сравнено със сезон 2021-2022. Еднакви са източниците, квадратурата, изискванията, както и цената на електроенергията.
Последното уточнение е за да няма пак приказки, че просто да се намирам на работа.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: