Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
Zoro5 написа:
2v6 написа:
...Около 5 метра е и го захранвам с 5V от компютърно захранване.
Колко вата е горе-долу и постоянно ли си работи или само при дефроста?
Около 20Вт. Слаб е и засега съм го оставил да грее непрекъснато.
kuuuuuul - майстор
Днес пробвах мойта ТП /Осака/ на минусови тем. и снеговалеж,след около час работа се обледи и вече не топлеше :x
filmatoplo - майстор
Позната картинка и с моя Самсунг , на помощ ми идеше 2-3 литра топла вода :wink: интересно колко е копа - минус 3-4 .
Zoro5 - специалист
Кофти ви е режима на обезледяване! Климатика не го бърка толкова ниската температура, а задръстената от лед пита. Иначе при чиста пита и -10о КОП-а е около 2-2.5 . При такова време, температурата и вентилатора трябва да се настроят на макс и климатика да бачка нон-стоп.
Най-лошо е когато има силен вятър съчетан със студ - тогава много трудно се обезледява, даже ефекта е обратен - леда по питата нараства.
2v6 - майстор
Zoro5 написа:
Кофти ви е режима на обезледяване! Климатика не го бърка толкова ниската температура, а задръстената от лед пита. Иначе при чиста пита и -10о КОП-а е около 2-2.5 . При такова време, температурата и вентилатора трябва да се настроят на макс и климатика да бачка нон-стоп.
Най-лошо е когато има силен вятър съчетан със студ - тогава много трудно се обезледява, даже ефекта е обратен - леда по питата нараства.
Не съм забелязал вятъра да пречи на размразяването :)
Какъв е този климатик с 2-2.5 COP при -10 градуса :?:
vanko68 - специалист
Всички маркови са с подобен КОП.На Дайкин конвенционалката е с КОП=2,67 при -10 гр и 20 гр вътр.температура.
kuuuuuul - майстор
Ванко какво е положението с онази ТП от Дайкин дето беше монтирал,много е интересно как се справя в момента ,защото тя е може би най доброто направено до момента?
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
Не съм забелязал вятъра да пречи на размразяването :)
Какъв е този климатик с 2-2.5 COP при -10 градуса :?:
Всъщност най-лоша беше ситуацията когато по питата има лед и в този момент задуха силен вятър при -10о. Обяснявам си го с това ,че вятъра охлажда силно питата и тя не може да си вдигне температурата за да разтопи леда. Обаче ако е с чиста пита ефекта е точно обратен - климатика бачка идеално и не се натрупва грам лед - явно влажността силно спада или поне влагата не кондензира.
Тия наблюдения са върху климатик Нео 9-ка 407, 100% китайче. Пише че работи до -5 обаче снощи и на -9 си работеше супер, колко ще изкара така ,не знам. Само мощността спада с 30% ,но това си съвпада с теорията. КОП-а го смятам между 2.1 и 2.7 (според как го смятам) с уточнението ,че на въздушно тяло много трудно се мери дебита на въздуха. Приемам го на доверие от спецификациите и от измервания при идеалните условия 20/7. Реално коп-а се влияе по-малко от температурата, пада основно мощността. Освен това времето за размразяване също реално намалява вкараната топлина и от там КОП-а. При по-добрите марки резултатите може и да са по-добри , но май никой не си прави труда да ги замерва. :?
С ТП въздух-вода измерването може да е много по-точно, но засега нямам такова нещо под ръка. :sad:
torbalan - Дървен философ
марката не е от съществено значение за това кога ще се обледени външното тяло...

комбинацията студ, вятър и влага е кофти за инверторните климатици...
vanko68 - специалист
Kuuuuuuul -Данни от посл.час - изградена от мен ТП инсталация на къща в Горна Оряховица 2 ет по 70 м2.Два агрегата Дайкин FTYN 60. В момента за експеримента се отоплява САМО с единия агрегат от няколко дни.Никакви проблеми. Разхода заедно с топлата вода ( семейството е 6 души) е около 20-25 Квтч за денонощие,измерен заедно с ТВ,лампи,комп и т.н.Поддържа се 20-21 гр денем и 19 гр нощем.
При моите термопомпени системи с агрегат от Дайкин FTYN 50/60 се наблюдава интересен дефрост.При започване на цикъла само за броени сек шурва толкова вода,че струята от дренажния отвор е плътна като от чешма.Целия дефрост трае около 1-1,5 мин.Отдавам го на това,че за малко време вкарва във външното тяло голямо количество топлина от водната система.40-50 л вода,нагрята до 50 гр,носи голямо количество енергия.За тези 1-2 мин за дефроста водата изстива с няколко гр,но субективно в помещенията не се усеща спад на температурата.

Тема "Термо помпи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: