• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Pavkata_svt - специалист
Здравейте съфорумци,имам проблем с избора на котел и искам да се допитам до Вас за съвет.Изчетох цялото отопление но се оказва че нещата са много индивидуални,за това пускам нова тема.
Проблемът ми е че съществуващата печка се проби-Прити ГА26.Ще се опитам да го заваря след като го огледа застрахователя,за да имам повече време за реакция след това,но божа работа.Предстои покупка на нов.
Желанието ми е да е комбиниран,твърдо гориво(въглища) и да може да се монтира пелетна горелка.Цената която мога да си позволя в момента е около 1500лв. за котел(без горелка).
Къщата която отоплявам е 120 кв.м. първи етаж от два,север,запад и юг по равно .Вторият не е мой и не се отоплява.Имам вътрешна изолация с 5см. вата и гипсокартон на всички външни стени и 10см. вата и гипсокартон на таваните с височина 2.85м.(преди беше 3.33 :rolleyes: ).
Дограмата е ПВЦ среден клас.Подовете са частично изолирани на половината къща с 5мм. подложка под паркета от тъмно сив материал незнам какъв е.Под цялата къща е мазе.
Отоплителната система е от 90 глидера на Н600 мм. и 200л. бойлер с горна серпентина на Елдом инвест.Термо вентили нямам ,но ще монтирам ако трябва.След монтажа на изолацията при температура на водата в котела 70гр. на входа на радиаторите тя е 60гр. и при външна температура -10гр. в стаите е между 23 и 25гр. което е отлично,даже малко повече.
Преди изолацията изразходвах по 6тона въглища на сезон по 250лв. тона от Бобов дол.Този сезон са видимо по-малко,но има още много време за топлене.
Дано съм дал достатъчно информация.
Какъв котел и горелка бихте ми предложили?Аз се оглеждам в Голден Файр и Бош, но не разбирам много на темата.Техник съм но в други области.
Благодаря и да сте здрави. :)
Заложи на оригинала,макар ,че не е баш оригинал.Дакон,Юнкерс,Будерус,демек БОШ!
Горелка не се наемам да препоръчвам.
andy_forresite - майстор
Заеми малко пари и вземи по-малкият котел грейко експерт. Те ще ти дадат оборудването за горене на твърдо гориво.
Горелката после е лесна.
Ааа, и ако не забравиш ги питай колко процента е КПД на котела.
4799inpl64 - специалист
Pavkata_svt написа:
Здравейте съфорумци,имам проблем с избора на котел и искам да се допитам до Вас за съвет.Изчетох цялото отопление но се оказва че нещата са много индивидуални,за това пускам нова тема.
Проблемът ми е че съществуващата печка се проби-Прити ГА26.Ще се опитам да го заваря след като го огледа застрахователя,за да имам повече време за реакция след това,но божа работа.Предстои покупка на нов.
Желанието ми е да е комбиниран,твърдо гориво(въглища) и да може да се монтира пелетна горелка.Цената която мога да си позволя в момента е около 1500лв. за котел(без горелка).
Къщата която отоплявам е 120 кв.м. първи етаж от два,север,запад и юг по равно .Вторият не е мой и не се отоплява.Имам вътрешна изолация с 5см. вата и гипсокартон на всички външни стени и 10см. вата и гипсокартон на таваните с височина 2.85м.(преди беше 3.33 :rolleyes: ).
Дограмата е ПВЦ среден клас.Подовете са частично изолирани на половината къща с 5мм. подложка под паркета от тъмно сив материал незнам какъв е.Под цялата къща е мазе.
Отоплителната система е от 90 глидера на Н600 мм. и 200л. бойлер с горна серпентина на Елдом инвест.Термо вентили нямам ,но ще монтирам ако трябва.След монтажа на изолацията при температура на водата в котела 70гр. на входа на радиаторите тя е 60гр. и при външна температура -10гр. в стаите е между 23 и 25гр. което е отлично,даже малко повече.
Преди изолацията изразходвах по 6тона въглища на сезон по 250лв. тона от Бобов дол.Този сезон са видимо по-малко,но има още много време за топлене.
Дано съм дал достатъчно информация.
Какъв котел и горелка бихте ми предложили?Аз се оглеждам в Голден Файр и Бош, но не разбирам много на темата.Техник съм но в други области.
Благодаря и да сте здрави. :)


Колега и аз съм на твоя хол-избор на котел,но като марка вече съм се ориентирал към Бош-само за мощност се колебая.Гледам ,че и отзивите за него не са лоши -само читав комин искал
Pavkata_svt - специалист
Благодаря за мненията до тук.Вчера поправих теча-точно на заварка на ризата.Сега имам повече време за реакция.
Придворният ми парнаджия ми препоръча котел произвеждан в София-някакъв.Видях го в магазина му,изглежда добре направен.Сподели че е монтирал 20бр. и са отлични като експолоатационни характеристики.25KW-2000лв.
Горелка IVG-2000лв.
Цените са с монтаж,палене,настройки и 2г. гаранция към него.Познавам го добре и го уважавам като човек и специалист,за това за момента съм се спрял на неговото предложение с идеята да си оставя старият котел за горене на дърва и въглища когато има :wink: .
Но никога не отказвам компетентни мнения от други специалисти и ползватели.
Оставям темата отворена за коментари.
LazarGanev - "Велик майстор"
Филме, я разкажи
Radoslaw - специалист
Български котел,петходов КПД 93%.Единствения недостатък ,няма малки мощности.
Най малкия е 35 кВ.

Прикачен файл

Kotel2.jpg
Kotel2.jpg (76.82 KиБ) Видяна 2219 пъти
Малко инфо за тези български може ли
шоп - майстор
За съжаление инфото е много малко за тези котли. Имах желанието да видя и купя евентуално един 50KW котел, но информацията която получих, бе меко казано оскъдна:-(


Дори не разбрах дали котела е български и се продава в турция или обратното.
http://www.ecostart-bg.com/bg/home-bg.html
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за избор на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: