Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Martins - специалист
Здравейте, при преминаване мостов кабел на ел.инсталация от коридор към стая, стена 40см плътна тухла, трябва ли да се поставя някаква защитна тръба (предвид тежест и последващо слягане на тухлата), през която да премине кабела или няма нужда?
Martins - специалист
При преминаване на кабели от ел.табло, което се намира извън къщата през тухлена стена, какъв вариант е по-добър? С мостови кабели директно през тухлата или с cbt кабели през гофрирани тръби?
hidrazin - майстор
Все тая дали мостов или СВТ. Защитна тръба не е необходима ако е само за преминаване.
Онази "защитна" тръба е необходима ако кабела е СВТ и върви под мазилка.
Ако СВТ е положено под мазилка, след време ще го виждаш къде върви - дори и ако си с тапети.
Пластификатора му (нешо като мазнина) ще се ще се просмучи през мазилката и дори през тапетите.
Резултатът е добър - винаги ще знаеш къде ти минават кабелите само като погледнеш стената. :-D
Добре е да има тръба поне за евентуално, последващо подменяне на кабела. По-лесно е.
Пък и ако е СВТ няма да го виждаш де минава по стената (за мен си е минус да не го виждаш :lol: )
:partyman:
kozl - майстор
пет дек 15, 2023 11:04 pmhidrazin написа:
Ако СВТ е положено под мазилка, след време ще го виждаш къде върви - дори и ако си с тапети.
Пластификатора му (нешо като мазнина) ще се ще се просмучи през мазилката и дори през тапетите.
Резултатът е добър - винаги ще знаеш къде ти минават кабелите само като погледнеш стената. :-D
Добре е да има тръба поне за евентуално, последващо подменяне на кабела. По-лесно е.
Последните проекти са така СВТ в мазилката. И понеже сина е в такъв ще наблюдавам. До сега само в мазилката и сега в прясната шпакловка не личат кабелните трасета.

Тема "Мостов кабел през плътна тухла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: