Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Имам нуждата да пускам и спирам хладилник с реле и се опитвам да разбера какво реле е подходящо.

Искам да ползвам реле с NC контакти, така че през повечето време хладилникът да е директно свързан към захранването и да работи, а когато подам напрежение към бубината на релето и се отворят тези нормално затворени контакти да спира.

Хладилникът е малък с горна камера (NEO) като според надписите би трябвало силата на тока да е 0.6А. В реалност е по-скоро около 0.36А ако ми е верен уредът. За съжаление не пише колко е пусковият ток, но имам подозрения, че е поне 10-тина пъти по-голям.

Възможно ли е да се ползва реле за такива цели и ако да какъв тип трябва да е и какъв максимален ток да търся - проблем ли е за релето, че хладилникът често пуска / спира компресорът?
MamaMy - майстор
С какво напрежение ще управляваш релето?
petromaniq66 - специалист
И кой ще го управлява глупав бутонен контактор или микро контролер. Ви колко ампера е терморелето.
Идеята е следната - в стаята където е хладилника има аудио/видео техника, която докато се ползва хладилникът трябва да не работи (да не вдига шум).

Въпросната аудио/видео техника (камера, осветление, мишпулт и т.н.) са свързани към разклонител с ключ и когато се включи този разклонител в него мисля да има адаптер примерно 12V прав ток, който ще подаде напрежение към бубината на релето и хладилникът ще спре. Като се спре разклонителя от копчето му, напрежението към релето ще отпадне и хладилникът ще заработи отново.

Сега като се замисля, ако намеря накакъв подходящ ключ който да има NO+NC и да може да издържа на стартовият ток на хладилника и освен това да мога да го монтирам в някаква кутия за външен монтаж би било по-сигурно решение.

Всякакви предложения са добре дошли.
ivanovbg - майстор
При мен хладилника и фризера са в разклонител и поради липса на друг сложих Такъв с ключ и не е изгорял вече 5-6 години. Такъв е : https://krez.bg/product/razklonitel-s-k ... na-daljina

То дали ще пускаключ да щрака релето или ще щракаш разклонителя за мен няма разлика.
ESPACE - майстор
Сменяш ключа на разклонителя с един такъв.
Прикачен файл:
2024-03-03_200411.jpg
2024-03-03_200411.jpg (26.18 KиБ) Видяна 221 пъти

В едната посока ще си захранваш апаратурата, а в другата хладилника. Аз бих използвал даже същия разклонител. Просто ще прекъсна вътре шината към едно от гнездата и ще го захраня с второто положение на ключа.
Последна промяна от ESPACE на нед мар 03, 2024 8:13 pm, променено общо 4 пъти.
kr1100 - майстор
нед мар 03, 2024 6:02 pmnikolayi написа:
Идеята е следната - в стаята където е хладилника има аудио/видео техника, която докато се ползва хладилникът трябва да не работи (да не вдига шум)
....Всякакви предложения са добре дошли.
Поразгледай за щепсъл контакт с WiFi управление.
Примерно : https://www.emag.bg/kontakti1/filter/sm ... -6185717/c
Като поразровиш може да излезе на по-добра цена.

Тема "Реле за пускане / спиране на хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: