Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Trifun - специалист
Хммм, предчувствам че тая тема ще стане хит :wink:
Първо искам да кажа, че съм далеееч от мисълта да оспорвам предимствата на ДТЗ и на трипроводната инсталация - те са си факт. Но е факт също така, че няколко поколения хора сме израстнали с двупроводна инсталация и без ДТЗ ! И сме си живи и здрави ...
@В. Петров, това, с вестниците, го знаем - журналистически трикове - разбрали-недоразбрали, важното е заглавието да е гръмко, за да се продава вестника ...
Мисля, че на всички ни е ясно какво има предвид @ Master_Kenobi като казва "добре направена двупроводна инсталация" - при добре направената двупроводна инсталация на защитните пластини на всички контакти има НУЛА, предпазителите са СТАНДАРТНИ и ПРАВИЛНО ОРАЗМЕРЕНИ, и уредите с метален корпус се включват в контакта посредством ТРИЖИЛЕН кабел, като по този начин нулата отива и на корпуса на уреда. Ако тези простички неща са спазени, съм сигурен че вероятността от поражение от електрически ток намалява в пъти !
Ще спомена три от най-фрапантните случаи, на които съм бил свидетел в практиката - термозащита на бойлер, омотана с тиксо - щото често изключвала ... :shock: Както и автоматичен предпазител, с набита кибритена клечка на палеца - също щото често изключвал ... :shock:
За щастие, и в двата случая повредата се оказа в самите защита и предпазител, но ... не това е начина за "отстраняване" на проблема, нали ?
Третият случай беше с друг бойлер - отивам, и какво да видя : захранващият мостов кабел вързан директно на нагревателя - без каквато и да е защита !!! :shock:
За случаите с незанулени контакти няма да споменавам - те просто са мноооого. Самозвани "майстори" дори и не се запитват за какво служат пластините на контакт "Шуко" - връзват кабела да има ток в двете дупки и това е...
Да не говорим пък за обратният вариант - вместо занулен - офазен контакт !!!
Просто хората загиват от тъпи и елементарни грешки, а не толкова че липсвала ДТЗ - това е моето мнение.
vesel - специалист
Обърнете внимание на стойността на тока (30 mА), при която задейства ДТЗ. Това е точно безопасния ток за човешкото тяло. 100 mA се водят смъртоносни :shock:
Master_Kenobi - V.I.P.
В. Петров, доста примери си подбрал... Но дори и в тях немърливите по принцип журналя дават обстоятелствата, при които са станали трагедиите: "самоделен бързовар", "бързовар намерен на сметицето", "стара пералня с бързовар"...
Случаят с фонтана не искам да го коментирам, защото специално уточних по-горе, че говоря за битови инсталации. А бармана - "опрял глава в офазена клема" :shock: Е, то ако е писано и акумулатор може да убие човек при дадени условия или ако пипнеш, където и както не трябва и 100 ДТЗ-та да имаш пак няма да те спасят.

Trifun подробно е обяснил за двупроводната инсталация. И аз като него не оспорвам факта, че трипроводната с ДТЗ е по-безопасна.

Но нека отбележим и неудобствата й. Примерно - къща/вила на село - на 150-200 км. - трипроводна инсталация с ДТЗ, като по устав - живеят стари хора... В един момент заземлението "пресъхва" - банално. И започва включ-изключ. И какво се случва? Обаждат ти се (ама може и не), за*баваш всичко и хукваш натам. По-вероятно е да започне "ремонт" на място с клечки за зъби при помощта на някой "разбиращ" съсед. :shock:
Или за 3-4 дни оставаш вкъщи жената, дето от електриката само ключовете на контактите пипа. И хоп - ДТЗ-то сработва...
Такива ситуации много. Не създават ли те условия за некомпетентен достъп до инсталацията и с това условия за бели? А, да! Създават и работа на ел. техниците, но това в най-добрия случай. Хората са склонни да опитат да се оправят сами...

Аз разбирам, че това е бизнес. Бизнес за производители и всички надолу по веригата до последния ел. техник. И мисля, че се спекулира с принципа, че за опазването на здравето и живота никоя цена не е голяма. Мисля, че в случая има разумна и достатъчно безопасна алтернатива, но срещу многомилионен бизнес трудно се върви...

Все пак, да не предизвиквам съдбата. Все още подлежа на убеждаване, че съм в грешка... :)
Palawnik - специалист
Trifun написа:
Първо искам да кажа, че съм далеееч от мисълта да оспорвам предимствата на ДТЗ и на трипроводната инсталация - те са си факт. Но е факт също така, че няколко поколения хора сме израстнали с двупроводна инсталация и без ДТЗ ! И сме си живи и здрави ....
Също така е факт, че поколения са си живели даже без зануляване. Трябва ли да го премахнем. Може би преди 40 г. е имало подобни реплики когато за въвели зануляването. Що да давам 2 лв. за контакт със клеми, като и този без тях е 1 лв. Що да плащам повече за зануляване?

АКО няма електрическа връзка между защитните клеми на щепсела и защитните клеми контакта нищо няма да се получи. Ако ще и с 15 проводна линия да се изпълни, пак нищо няма да стане.

Мисля че този пример съм го давал и в други теми свързани с въвеждането на ДЗТ, но няма да ми омръзне да го повтарям.

Един пример хладилник (печка и т.н. уреди включвани чрез щепсел) включен в контакт ЗАНУЛЕН (инсталацията изпълнена както пише по дебелите книги), НО защитните пластини на контакта не контактуват със защитните пластини на щепсела. При късо съединение на фазовия проводник към корпуса на хладилника, предпазителя няма да реагира.

На всички които са против въвеждането на ДЗТ предлагам един елементарен опит. Вземете един щепсел и свържете лампа между защитните клеми и един от щифтовете. Другия го извадете. След това минете по всички контакти в жилището си и го включете. Предварително установете на коя клема е фазата и там включвайте щифта. Доста хора ще останат изненадани, че лампата няма да светне или ако светен ще премигва когато движи щепсела.

Да не говорим за контакти в които защитните клеми са меки. Само след 5-6 изключвания вече не контактуват. Доста контакти пристигат от завода производител „разтегнати” и не контактуват с защитните пластини на щепсела. Майстора когато слага капака леко ги разтяга за да му е по-лесно да го сложи, но след това забравя да ги върне.
Ами майстора който е боядисвал и защитните клеми са с доста сериозен слой латекс?!?! Същото важи и за удължителите. Там пък нещата придобиват трагичен характер. Погледнете на колко удължителя защитените клеми са се „скрили”.
Нека всеки който чете това да направи една макар и елементарна профилактика. Ще отнеме не повече от цигара време. Вземете отвертка и леко извадете защитните клеми на контактите в жилището си. Когато вкарвате щепсел трябва да изпитате леко усилие при включване или изключване.
Master_Kenobi - V.I.P.
vesel написа:
Обърнете внимание на стойността на тока (30 mА), при която задейства ДТЗ. Това е точно безопасния ток за човешкото тяло. 100 mA се водят смъртоносни :shock:
Ето още една "нормативна" спекулация. (Не на колегата vesel.)
Не знам дали числото е вярно, но да попитам: Къде протичат тия 100 мА? Между показалеца и средия пръст? Между кутрето и лакътя на ръката? Между лява и дясна ръка? Между десен крак и дясна ръка или между лява ръка и десен крак? Между двете слепоочия? Между...
А прав или променлив е тока? След колко време тия 100 мА са опасни? Дали и за микросекунди въздействие си мъртъв? :?

Всичко това е важно за "свъртоносната доза" ток. Готов съм веднага да се подложа на 100 мА, но където, както и за колкото време аз кажа! Нищо няма да ми има!
Не бих се подложил обаче на 90 мА при други условия, за които се сещам.

Но някой, някъде "определил" - 100 мА = смърт! Дано не е в нормативен документ, защото ще е наистина смешно.
Master_Kenobi - V.I.P.
Palawnik написа:
Също така е факт, че поколения са си живели даже без зануляване. Трябва ли да го премахнем. Може би преди 40 г. е имало подобни реплики когато за въвели зануляването. Що да давам 2 лв. за контакт със клеми, като и този без тях е 1 лв. Що да плащам повече за зануляване?
Защото зануляването не води до неудобствата на ДТЗ, за които писах горе и не създава предпоставки за неоторизан "ремонт", както често се случва в живия живот...
Palawnik написа:
АКО няма електрическа връзка между защитните клеми на щепсела и защитните клеми контакта нищо няма да се получи. Ако ще и с 15 проводна линия да се изпълни, пак нищо няма да стане.
...
...
Нека всеки който чете това да направи една макар и елементарна профилактика. Ще отнеме не повече от цигара време. Вземете отвертка и леко извадете защитните клеми на контактите в жилището си. Когато вкарвате щепсел трябва да изпитате леко усилие при включване или изключване.
Абсолютно съгласен! Да разбирам ли, че казваш, че дори и трипроводната инсталация не е достатъчно дуракоустойчива? :?
rap66 - специалист
От собствен опит. Вярно, че е по-скьпо. Вярно, че като почне да изключва, голямо търсене (това може да се предвиди още с проектирането, като например изключване на части от инсталацията). Но ако това може да ти спаси живота или живота на детето ти, всичко това е пренебрежимо. Последния дефентен уред, който ми изключи инсталацията, беше един поялник за водопроводни трьби. При измерването имаще 30В или 190В на корпуса,зависи как го включваш в контакта. Работи си, но какво става ако го пипна с отверката, не се знае. А преди две-три години в кварталния ни магазин едно младо момиче си отиде от офазен хладилник. Така че с рьце и крака за ДТЗ навсякъде където може !

ДТЗ ще задейства дори и в гореописания случай (при прекъснат защитен проводник/пера на щепцел).Ще те парне, но няма да те убие.
vesel - специалист
Master_Kenobi, те някои хора и на удар от мълния удържат, ние тука за 100 mA си говорим :shock:
Та всъщност си прав за това от къде ще протече тока. Тия стойности не знам от къде идват, обаче съм ги срещал в учебници по ел безопасност.
Нещо интересно: телевизор със щепсел "Шуко" включен на кабелна задейства ДТЗ :lol:
Justy - майстор
Чета, чета, па се сещам - видяла жабата, че подковават вола, та вдигнала крак... Щом се стигна и до гръмотевиците...
Милен - майстор
То при определени условия и ДТЗ с 30мА ток на задействане няма да помогне. Например ако си мокър под душа съпротивлението на кожата силно намалява, а това съпротивление е най голямото по веригата на възможния токов удар.

Ето и още нещо интересно писано от един руснак, което хвърля камъни по рекламите за ДТЗ:
Пороrовые неотпускающие токи различны также у мужчин, жен
щин и детей. Приближенные средние значения их составляют: для му
жчин 16 мА при 50 rц и 80 мА при постоянном токе, для женщин
соответственно 11 и 50 мА, для детей 8 и 40 мА.
8мА е неотпускащия ток за деца - като хване жицата мускулите се свиват и не може да се пусне само, по нататък е ясно какво ще последва. :cry:

Ето и източника http://publ.lib.ru/ARCHIVES/D/DOLIN_Pet ... P._A..html В първа глава са разгледани въпросите за въздействието на електрическия ток върху човека.

Сега някой да не ме оплюе че съм против ДТЗ, като пиша такива работи. Няма такова нещо винаги една допълнителна защита е полезна. Просто искам да кажа че не трябва да се разчита на сто процента ДТЗ да те пази от ПРЯК допир.

Тема "Дву- или трипроводна инсталация за осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: