• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте.Онзи ден ми се обади приятел,че пералнята му както си перяла,когато включила на центрофуга,замирисало на изгоряло и бушонът изгорял.Когато я отворих изолацията на 2 от обувките на ключа се беше стопила,също и изолацията на 2 от обувките на ниворегулатора.Смених ги,сложих нов ключ,оправих кабелите и за по-сигурно я включих през 4 А автоматичен предпазител(бях шунтирал ниворегулатора и прекъсвача на люка и бях изключил реотана,защото той беше си купил друга и беше я преместил,където нямаше вода).Двигателят си въртеше в 2-те посоки,помпата също си работеше.В момента,в който я включихме на центрофуга-предпазителят изключи.Свалих двигателя и видях,че една от вентилаторните перки на ротора се е стопила,външната намотка беше почерняла.Измерих я и видях,че е прекъсната.За късмет имахме друг работещ мотор под ръка.Закачих му куплунга и-пак на центрофуга предпазителят изключи.Двигателят със сигурност работеше,защото беше пробван преди това.Откачих го и пак я пуснах.Предпазителят отново изключи веднага(без двигател).Явно нещо в системата дава накъсо.Моля,ако на някой му се е случвало нещо подобно,или има някакви съвети да пише.Предварително благодаря
Борислав Бачовски - напреднал
Сменете пресостата! Не включвайте /ако някой го е включвал/ свободният жълто-зелен проводник, който виси до пресостата, това е за зануляване на капака. Не шунтирайте пресостата! Разгледайте схемата побликувана в другия форум, където сте задал същият въпрос. Проследете проводниците за правилен монтаж!
shotik - майстор
На мен ми се е случвало с такава пералня /в гаранционен срок/да се е откачил снопа кабели към елмотора и като завърти да центрофугира ,от разклащането на барабана ,ремъчната шайба жули по кабелите и като са се претрили дава на късо на "маса" и предпазителят гореше,после сложих автоматичен.
Огледай този сноп кабели от програматора към мотора и помпата и виж дали е имало такова претриване на кабели.
Mapek - специалист
На мен ми "бие" на пробил кондензатор. Хвърли им един поглед на електролитите, изкключи ги един по един ако няма визуални дефекти /после и двата/ - без кондензатори няма да тръгне, но няма и да претовари АП-то до изключване. Другото е пробив в секцията на центрофуга, която коректен бобиньор би трябвало да ти я навие на половин цена :cool:
Борислав Бачовски - напреднал
Mapek, грешна посока на разсъждение.
1. Кондензаторите, вземат участие и на бавни и на бързи обороти. Няма как да е от тях.
2. Питащият, е посочил, че и при изключен куплунг на двигателя, АП-то изключва. Значи двигателя, не участва в експеримента.
3. Коректният бобиньор, няма как да извърши ремонта на половин цена, тъй като трябва да извади секциите на бавните, за да стигне до секциите на бързите. Те са от външната страна на статора. Това е невъзможно. Пренавиване на мотора изцяло, но не е там проблема. Щом и с другият двигател прави същият дефект, причината е на друго място. Но питащият не проявява повече интерес към отговорите на своето запитване, та дискусията мисля е безпредметна.
Борислав Бачовски написа:
Mapek, грешна посока на разсъждение.
1. Кондензаторите, вземат участие и на бавни и на бързи обороти. Няма как да е от тях.
2. Питащият, е посочил, че и при изключен куплунг на двигателя, АП-то изключва. Значи двигателя, не участва в експеримента.
3. Коректният бобиньор, няма как да извърши ремонта на половин цена, тъй като трябва да извади секциите на бавните, за да стигне до секциите на бързите. Те са от външната страна на статора. Това е невъзможно. Пренавиване на мотора изцяло, но не е там проблема. Щом и с другият двигател прави същият дефект, причината е на друго място. Но питащият не проявява повече интерес към отговорите на своето запитване, та дискусията мисля е безпредметна.
Извинявайте,че скоро не съм писал,но имах проблем с интернета.Благодаря на всички за съветите.Тези дни ще проверя и ще ви пиша.Може да помогне на някой друг.
Борислав Бачовски написа:
Сменете пресостата! Не включвайте /ако някой го е включвал/ свободният жълто-зелен проводник, който виси до пресостата, това е за зануляване на капака. Не шунтирайте пресостата! Разгледайте схемата побликувана в другия форум, където сте задал същият въпрос. Проследете проводниците за правилен монтаж!
Може да не съм се изразил правилно за шунтирането(извинете),но пералнята е далече от вода и затова,за да завърти двигателя,пресостата го изолирах(нали иначе започва да върти,след като барабанът се напълни с вода.
Mapek - специалист
За да завърти на центрофуга по-скоро НЕ трябва да има вода /при изправен пресостат/! Ако се съмняваш в пресостата, само за проба можеш да шунтираш 11 и 12 /жълт с кафяв/. Те са "нормално затворени", когато не е достигнато ниското ниво и се явява като мярка да не тръгва центрофугата при наличие на вода :idea:
Mapek написа:
За да завърти на центрофуга по-скоро НЕ трябва да има вода /при изправен пресостат/! Ако се съмняваш в пресостата, само за проба можеш да шунтираш 11 и 12 /жълт с кафяв/. Те са "нормално затворени", когато не е достигнато ниското ниво и се явява като мярка да не тръгва центрофугата при наличие на вода :idea:
Благодаря.Тези дни ще пробвам и ще пиша.
Trifun - специалист
@petio2007, от кой модел е програматора - от тия, с формата като куб, или с форма на цигарена кутия, монтирана леееко накриво ? Ако е с формата на куб - мога да ти кажа на стъпка "центрофуга" кои контакти са включени и от там да проследиш веригата.
Консуматора в тоя случай се явява двигателя - щом при изваден куплунг пак изгаря (изключва) предпазителя - явно има късо някъде във веригата. Ако на мястото на предпазителя сложиш една лампа (примерно 100 вата, с нажежаема жичка) - при изправна пералня и откачен двигател лампата не трябва да свети. При късо - светва. Търси късото с откачане на проводници от програматора - докато угасне лампата ... Сигурно ще имаш нужда и от омметър и пробна лампа евентуално. Не е зле и да провериш с фазомер какво имаш на корпус ...
Другият вариант за търсене на късо без напрежение е с мултицет, който има зумер. Свързваш щеките на уреда със щепсела на пералнята, без да е включен в контакта - ако уреда писне - има късо - и пак с откачане на проводници от програматора ...

P.S. А при завъртане на щепсела на 180 градуса в контакта дали пак ще изгори (изключи) предпазителя ? Някой проводник със стопена изолация, опиращ на корпус ??
  • 1
  • 2

Тема "Пералня ПЕРЛА 05-дава накъсо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: