Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Имаме :partyman: .
Аз съм си четвърта гупа и не ми трябва повече. И като си контролен орган в кой регион си?
Не че някога ще се срещнем де.
:partyman:
Junak - майстор
Пък знае ли човек - България е малка :wink:
Регион Варна Контролен орган от вида С - Фирма "Кони"
Ако имаш нужда... :wink:
hidrazin - майстор
"КОНИ-ПЕТЪР ПЕТРОВ" ЕООД ?
Далече си ми. Аз съм на няколко километра южно от географския център на България.
Ама знае ли човек?
:partyman:
докера - специалист
Junak написа:
Трябва да имаме :partyman:

Пета квалификационна група
Контролен орган от вида С
:partyman:

Това за какво ..... за пускане на наряд за поставяне на контакта ли ? :? :lol: :lol: :lol:

Шегувам се . Колега Junak, нещо много позната ми се струва тази фирма ....Май за 4 група при Вас идвахме на курс ...
Junak - майстор
Напълно възможно, и трета група даваме, даже и втора... :)

Само фирмата е друга - "ЕЛЕКТРА". Това е учебния център

А "КОНИ" са контролния орган :)
PCL82 - майстор
Айде пак тази ДТЗ ви обърка умовете. Независимо има или няма ДТЗ свързването на контактите е както следва:

при 5 проводника:
L1,L2;L3,N,PE Може да се ползва четириполюсна ДТЗ. Защитният проводник може да е заземяване или зануляване.

при 4 проводника:
L1,L2;L3,PE тук четвъртият проводник е защитен и се свързва към корпусите и не бива се ползва като работен. Този защитен проводник може да е зануляване или заземяване.
Може да се ползва триполюсна или четириполюсна ДТЗ. Ако е четириполюсна нулата не се свързва, и се ползва като триполюсна.

при 3 проводника:
L,N,PE Може да се ползва ДТЗ. Защитният проводник може да е заземяване или зануляване.

Горепосочените проводници важат както за страната на мрежата, така и за страната на консуматора.


За пълнота и за да не стават грешки:
Само за страната на мрежата (до контакта на стената, но не и за удължители!)

при 4 проводника:
L1,L2;L3,PEN

при 2 проводника:
L,PEN Тук ДТЗ не се допуска.

Абсолютно неправилно е да се прави удължител комбиниран трифазен-монофазен с четрипроводен кабел, като защитният проводник се ползва за работна нула на монофазните контакти!
Последна промяна от PCL82 на вт авг 28, 2012 10:09 pm, променено общо 1 път.
bdz43r - специалист
При 5 проводника не може да се ползва триполюсна ДТЗ, защото ще изключва от тока на работната нула.
PCL82 - майстор
bdz43r написа:
При 5 проводника не може да се ползва триполюсна ДТЗ, защото ще изключва от тока на работната нула.
Да така е, поправих го.
Trifun - специалист
Привет, колеги
При мен имаше малко `затишие`, та затова чак сега пиша.
Значи по проект въпросният трифазен компресор е даден с кабел 5 Х 2.5 кв.мм. , без ДТЗ - само предпазител. Ясно - ще се ползва евроконтакт с 5 клеми.
Сега друг въпрос - някой от вас срещал ли е из наредбите текст, който забранява връзките в таблото (между електромер, предпазители, шалтер) да се изпълняват с многожичен проводник ?
В някои случаи е доста по удобно за изпълнение ...
fikata - майстор
Забрана за това не съм срещал до сега. Може да е останало неписаното правило специално за електромерно табло пакета да се изпълни от твърд проводник/едножилен едножичен/ за по голяма прегледност и по лесно проследяване на връзките при контрол. При пакет от гъвкави проводници това е много трудно.
Преди не само електромерните табла но и всички разпределителни табла се изпълняваха така.

Тема "5-жилен кабел и трифазен контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: