Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
притесняваш се че няма да оцелее ли :lol:


пп: до автора- да свали капака на таблото и да види там как са вързани нулата и земното- да установи обеденени ли са, самостоятелни ли са
да види как са групирани цветовете на мостовия кабел
да види захранващия с какви цветове е
ако може снимка

примерно ако захранващия има цветове син,жълто/зелен и черен то е ясно че :
син - нула
жълто/зелен - земно
черен - фаза
естествено има и други комбинаций от сиво,кафяво,черно,жълто зелено

най неприятното е когато са използвани едновременно кабели с различни комбинации от гореизброените цветове
gattaka - специалист
Моймой съгласен съм с теб за едно: по някога е по-добре да не си мислиш,че разбираш от всичко!
Имах такъв случай: викат ме на адрес(частничко :lol: ),та сменял човека външния ключ на бойлера,ама този ключ нали прекъсва и фаза и нула,та той човека ги обърнал след ключа и понеже блока е стара панелка с двупроводна линия,т.е. всичко е занулено,та познай....Като включил бойлера та чак вътре меките връзки се бяха пръснали!
И ме посреща с думите:"абе аз уж за майстор се цаня и разбирам от тез работи..."!
Ето някой ще каже е** ти и простата работа....проста ама като не я разбираш...и като викаш на фаза и нула плюс и минус....
valat111 - специалист
СпарКu, пиши от къде си, за да ти помогне някой компетентен колега , безопасността е приоритет, не само за теб, а и за семейството, околните и т. н.
styb - специалист
Ако в таблото нулата и земята са общи наистина няма да има проблем ако на контакта са разменени.
zdravko77 - помощник
Една тъпа идея от мен, ако живееш в къща и имаш възможност да разкачиш фаза, нула и земя след електромера можеш с едно трансформаторче да пуснеш 12в по фаза и нула примерно, след това с един мултицет минаваш и бележиш на всеки кабел в апартамента кое ти е фаза, нула и земя.
moimoimoi - майстор
същия успех ще има ако даде накъсо в таблото фазата и нулата/при изключено напрежение!!!/ и с мултицет мери на верига на контактите -връзка трябва да дава между фазата/нея я знаем коя е/ и нулата и третия остава да е земното

пп това при условие че земното и нулата са разделени в таблото
mirk - майстор
Преди време прозвънявах по подобен начин, но свързах един диод между фаза и нула в таблото, +фаза и -нула. Тръгваш с мултицета и търсиш диода по кутиите, полярноста ти дава кое е фаза, кое нула.
fikata - майстор
mirk написа:
Преди време прозвънявах по подобен начин, но свързах един диод между фаза и нула в таблото, +фаза и -нула. Тръгваш с мултицета и търсиш диода по кутиите, полярноста ти дава кое е фаза, кое нула.
Да де,ама тук има трети проводник :-D
mirk - майстор
При мене нямаше, но не е проблем първо да си маркираш фазата нявсякъде с фазомер и после нулата и земята като им сложиш един диод в таблото.
KIBRIT - специалист
Срам,не срам,ще попитам ! :look:
Инсталацията ми е двупроводна.
1-Фаза
2-Нула
Заземяване трябва да направя с мостче от нулата до...
3- е от другата страна-т.е. не там.
Може ли да го вържа за винтчето между 1 и 2 ?
Как да вържа контакта ?
Благодаря Ви !

Прикачен файл

d41c636431e7ef67.JPG
d41c636431e7ef67.JPG (19.77 KиБ) Видяна 5735 пъти

Тема "Как да свържа контактите в нас ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: