• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
paralesa - специалист
Имам проблем с ел.инсталацията у нас и зациклям вече в опита си да го реша ,затова се надявам на свежи идеи от вас.
Проблема е следния: При включване на някакъв консуматор (в повечето случаи телевизор или парти грил) в контактите на един от кръговете започват да премигват крушките и дори имаше един момент тока направо умря. Лошото е ,че каквото и да е ,не го прави постоянно и когато опитам да реша проблема ,уж се оправил ,а после пак се появява. На този кръг имам няколко крушки(5 ако не се лъжа) по 100 вата всяка , един телевизор ,зарядно за телефон и парти грил се включва често,доскоро беше и помпана на парното ,но по разбираеми причини я преместих :) Не ме питайте защо осветлението не е отделно ,защото инсталацията е стара и тогава така е направена ,сега няма как да се променя без да се кърти. Съмнявах се лоша връзка някъде или проблем от фазата на енергото ,защото съм с трифазен ток и на тази фаза имам само това. Но премествайки на друга фаза ,проблема остана ,така че това отпада. Връзките са проверени наполовина ,тръгнах от ел.таблото ,но там е сравнително ново ,на две години и окиси няма ,подръпвах кабелите от предпазителите (автоматичен предпазител 40А за главен и след него един 16 за кръга с контактите и един 10 ,където има само 3 крушки) но всичко там си е наред. Все още не съм опитвал да разделя двата предпазителя на различни фази ,да видя къде ще излезе заека ,но мисля ,че няма да е тоя кръг с лампите ,затова основно действам по другия. Преправих след това две от разклонителните кутии ,там естествено беше ужас ,окис,нагар,но връзките бяха здрави. Махнах старите керамични клеми ,от ония кръглите, остъргах проводниците докато лъсне медта ,да падне нагара и поставих ваго клеми. Забравих да спомена ,че инсталацията е двупроводна ,със зануляване по контактите. Проблема обаче остава . А най-тъпото е ,че мигат ВСИЧКИ лампи и от двата кръга . Не трябва ли ако е лоша връзка да премигват само след проблемото място? А наполовина е профилактирано както казах вече и пак си остава проблема навсякъде.
Възможно ли е проблема да е в някой от АП-тата(предпазителите) ?
Възможно ли е телевизора да го причинява ,защото в един момент като го изключвах ,не мигаха ,но те така или иначе не мигат постоянно...
Изобщо дайте идеи какво може да е ,защото не се търпи... Тъпото е ,че прави понякога само ,ако беше постоянно ,щях набързо да локализирам проблема и да го оправя вече ,ама уви.
FM STEREO - специалист
Може проблема да е в нулата на тези два кръга,виж на таблото нулевите проводници,ако е старо,понякога те са свързани отзад,тоест не са на шина,ако е така възможно е да има хлабава връзка,и ако тя прекъсне,ще стане опасно,защото фазата ще ти излезе на корпус на ел.уредите през някой консуматор ако е включен в този кръг. Ако в таблото всичко е наред,тръгваш по разклонителните кутии,докато не откриеш къде е хлабавата връзка.
paralesa - специалист
Не е нулата . Поне не в таблото. Там всичко съм го правил лично аз преди две години. Подменях цялото табло ,сложил съм две нови шини ,едната нулева ,другата земя(имам един кръг с трипроводна инсталация ,че затова) и имат обща връзка ,защото нямам отделно заземяване. Нулата е здраво стегната и това проверих вчера . А по кутиите където съм подменял ,естествено ,че всичко подменям ,и нула и фаза :). Лошото е ,че сега съм си вкъщи и проблема го няма ,а с мултицета и фазомера ,каквото и да замеря всичко е нормално. Сега разделих двата кръга на са различни фази и да видим какво ще излезе .Така поне ще видя къде е проблема. Започвам да се съмнявам ,че е тоя другия ,защото там са само крушки ,но са ВЪНШНИ и навън има една разпределителна кутийка. Тя уж е на сухо и я гледах ,няма мокро в нея ,но все пак. Може да се е намокрила някоя от външните крушки и там да дава проблеми. Сега ще трябва да чакам да се появи проблема и профилактично да си преправя всички връзки назад по веригата.
Но пак питам ,не трябва ли ако е лоша връзка ,проблема да е САМО СЛЕД НЕЯ! Защо всичко гасне(премигва) ?
FM STEREO - специалист
Щом всичко гасне и премигва,значи проблема е в началото на този кръг,от таблото,до първата разклонителна или разпределителна кутия,там трябва да провериш,а за външната лампа ако е от нея то трябва да ти изключва предпазителя.
paralesa - специалист
В такъв случай ще трябва да сменя кабела ,защото в двата края не изглежда да има проблем. Между другото съм имал подобни проблеми преди време, и там беше един мармалад от заварки и нагорели кабели. Там подменях разклонителна кутия с по-голяма ,за да има място за всички клеми ; сменях кабели на единия контакт и на две от крушките,всичко беше леш. Нищо чудно и сега кабела да е за смяна,той е от ония старите с каучукова изолация и отгоре текстилна. Но каучука вече за нищо не става и все едно няма изолация ... Като намеря време ще сменя тоя проклет кабел и ще видим ,че сега няма как да стане, вероятно в почивните дни. Поне вече знам ,че няма как назад по веригата да има проблем...
Обаче сега се сещам ,че всъщност другия кръг дето са външните лампи също мига ,е това как да си го обясня? А съм проверявал всичко от главния предпазител, пък и на другата фаза пак така... И пак зациклям значи?! Някой друг да има идея какво става,че ще откача
DMN - майстор
И според мен имаш лоша връзка на нулата някъде(преди твоето табло, при таблото с електромера например, той къде е?), щом и на друга фаза е така, все пак нулата е обща в случая за всички фази, така че....
paralesa - специалист
Другите две фази са много по-натоварени и нямат проблем!!! Имах предвид ,че прехвърлям този кръг на друга фаза и пак е така!!! Иначе на другите фази имам бойлер ,фурна ,духалка ,там няма грижи! Проблема е само на този кръг. А електромера си е у нас ,аз съм в къща .
DMN - майстор
paralesa написа:
Другите две фази са много по-натоварени и нямат проблем!!! Имах предвид ,че прехвърлям този кръг на друга фаза и пак е така!!! Иначе на другите фази имам бойлер ,фурна ,духалка ,там няма грижи! Проблема е само на този кръг. А електромера си е у нас ,аз съм в къща .
Да, сега разбрах. За мен е лоша връзка(фаза или нула в този кръг), може би някоя разклонителна кутия ти убягва някъде или някоя връзка правена в стената и замазана :?. АП също бих го сложил в заподозрените.
Последна промяна от DMN на вт мар 10, 2015 11:55 am, променено общо 1 път.
paralesa - специалист
Не само обикновен китайски мултицет...
  • 1
  • 2

Тема "проблемна ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: