• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
П. Петков - специалист
Опитайте се, когато лампите започнат да примигват, да свържете чрез единичен проводник някой от защитно-зануляващите щифтове на контактите с водопровода. Ако в този момент примигването изчезне, по-нататък е ясно. Разбира се, тръбната разводка не трябва да е полипропиленова.
Последна промяна от П. Петков на вт мар 10, 2015 12:48 pm, променено общо 2 пъти.
paralesa - специалист
Аз пак ви казвам ,че главната нула ,тоест тая в таблото не е проблем
Стиви - специалист
Аз първоначално бих разменил предпазителите с тези от някой друг кръг със същите параметри. Ако проблема се премести на другия кръг, всичко е ясно. Как са направени връзките между предпазителите? А на нулата? Снимките никога не са излишни. От тях може да видим неща, които няма да се сетиш да споменеш.
DMN - майстор
Пробвай това, което е казал Стиви
А иначе за да разбереш къде е лошата връзка, на фазата или нулата, трябва да пуснеш допълнителен проводник директно от таблото до телевизора например(щом при включването му се проявява проблема). Пускаш нулата от таблото до контакта, а фазата директно от контакта, ако пак има проблем, значи е лоша връзка на фазата, ако няма проблем, то трябва лошата връзка да е на нулата, ако си сигурен, че проблема не е в таблото или преди него.
Последна промяна от DMN на вт мар 10, 2015 12:41 pm, променено общо 1 път.
paralesa - специалист
Възможно ли е автоматичен предпазител да създава подобен проблем?
Аз го изключвам и ще ти кажа защо. Ако е предпазител ,трябва да е 40амперовия ,защото той е общ за двата кръга,които се държат така. А вчера пробвах направо без него ,директно подадох фазата на 16 амперовия и пак имаше проблем.
Връзките за съжаление са със мостчета ,не е с гребен ,но те са здраво хванати и ги проверих ,нямат нито нагар ,нито окис.
А тоя експеримент със проводник директно от таблото няма как да стане ,защото проблема го прави рядко ,ето от снощи например няма проблем досега. То ако го има постоянно проблем ,щях лесно да го хвана,ама не е така.
FM STEREO - специалист
paralesa написа:
Аз пак ви казвам ,че главната нула ,тоест тая в таблото не е проблем
Става въпрос за нулата след таблото,то е ясно че преди таблото е добре,свали предпазителя на този кръг и го сложи на друг на който стойността му е същия,след това натовари този кръг на който си монтирал съмнителния предпазител,с една печка 2KW свържи и една лампа към нея и ако предпазителя не е читав ще започне да премигва крушката.
DMN - майстор
paralesa написа:
Възможно ли е автоматичен предпазител да създава подобен проблем?
paralesa, всичко е възможно, няма как да разбереш къде е проблема, ако не изпълниш някои от дадените ти съвети :) .
Стиви - специалист
Ако си подавал ток само на 16 амперовия, тогава как тогава премигват лампите като бяха останали без ток? Дай снимка и си сложи гребен. Не струва милиони. Възможно е клемата на предпазителя да не може да стегне еднакво двата кабела.

Ако има проблем с нулата, то този проблем трябва да е в таблото, защото от таблото за всеки отделен кръг трябва да върви по един кабел за нула и един за фаза.
FM STEREO - специалист
paralesa написа:
Възможно ли е автоматичен предпазител да създава подобен проблем?
Аз го изключвам и ще ти кажа защо. Ако е предпазител ,трябва да е 40амперовия ,защото той е общ за двата кръга,които се държат така. А вчера пробвах направо без него ,директно подадох фазата на 16 амперовия и пак имаше проблем.
Еми значи не е от 40Амперовият,след като и без него проблема остава,провери 16Амперовия,може да го свалиш взимаш едно кабелче с щепсел,единя кабел връзваш на предпазителя и през него захранваш печката и една крушка,включваш щепсела в някой контакт на изправните кръгове и гледаш крушката,ако е предпазителя щом започне да се товари крушката ще започне да премигва.
PCL82 - майстор
Китайският мултицет все пак може да помогне. Включваш го на волтметър и ще мериш пада на напрежение по трасето. За целта взимаш някакъв по-мощен консуматор 1-2кВт например духалка. Преди да я включиш премерваш напрежението между фаза и нула директно между нулевата шина и предпазителя в таблото. В най-отдалечената точка на кръга без товар трябва да измериш същото напрежение. След това взимаш един разклонител и в него включваш духалката, а в свободното гнездо мериш напрежението, после пак мериш и при таблото. Разликите от двете напрежения са по трасето. Така ще обходиш първо по-близките, а после по-далечните контакти.
Нормално е напрежението при таблото да падне съвсем малко-с един-два волта. Падът по вътрешната инсталация не трябва да надвишава 6-10волта (даже 10 волта е страшно много).

След тези измервания ще си отговориш дали външната мрежа кляка или само твоята инсталация и къде точно.
  • 1
  • 2

Тема "проблемна ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: