• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toolegittoquit - майстор
PCL82 написа:
Подходящият предпазител е макс 35А.
На 4mm2 може и да е 35А, но на 6mm2 може да е 50А.
PCL82 - майстор
toolegittoquit написа:
PCL82 написа:
Подходящият предпазител е макс 35А.
На 4mm2 може и да е 35А, но на 6mm2 може да е 50А.
За 50А при 6мм2 е възможно, но има условности: дължина на трасето, начин на полагане, вид на кабела, характеристика на предпазителя.
Някъде бях срещал за 6мм2 при полагане в тръба максимален ток 54А.

Трябва да се има предвид, че масово са разпространени партиди са с 6мм2, при стари електромери за 40А, които са предвидени за 35А стопяеми предпазители. Тези 35А не изгарят веднага при 36А, а в продължение на 1час могат да понесат претоварване от 1,45 до 1,6 пъти.
Това дава възможност да поемат някой пик при готвене без да се налага партидата да е голяма.

В последствие са правени произволни подсилвания с 63А вложки, новите електромери са за 60А, но кабелите си остават слабото място.

Заключение: 6мм2 носи много, но като се ползва на предела започва да грее, възките се разхлабват постепенно и се стига до стопявания и запалвания. Затова този резерв е добре да се ползва само кратковременно.
lov - майстор
hidrazin написа:
toolegittoquit написа:
... .......................................
Един човек си беше човъркал бойлера в къщата. Викнал и приятел та да почовърка и той.
Сменяли всичко - фланец, нагреватели, термо ... и вързвали смело.
В резултат - обажда ми се и казва:
"Ела да видиш какво става с тая инсталация, от чешмите бие ток а от чешмата на двора тече топла вода"
...................................
Как ме подсети за една история от преди няколко години на един приятел на вилата. Вика ме защото кат включи котлона на печката и гаснат ламбите. Таблото на енергото на улицата до тротоара. Меря и установявам че проблема е по линията преди електромера му и да си ги вика да си оправят бакиите.
Та дошли някаква групичка правили какво правили и си заминали. Междувременно моя човек си дига крушите и заминава на големия гьол. Връща се и изненада сметка за ток над 400 лева.
Та хубавците разменили кабелите. Цялата инсталация, офазена хладилници печки водни помпи добре нямаше утепан човек.
ktamen - специалист
И какво е продължението :?:
Платил ли си сметката :?:
vgeorgiev - специалист
toolegittoquit написа:
PCL82 написа:
Подходящият предпазител е макс 35А.
На 4mm2 може и да е 35А, но на 6mm2 може да е 50А.
За протокола. Аз на 6мм2 бях сложил 50А предпазител. След доста, четене прецених, че бих спал по-спокойно ако сложа 40А. Така и направих.
БТВ: Сегашните 6мм2 кабели са 5.3мм2.

Сега по темата: Ако смяташ да правиш ремонт на къщата/апартамента/гаража...зарежи тази инсталция и прекарай нови трижилни кабели навсякъде.
lov - майстор
ktamen написа:
И какво е продължението :?:
Платил ли си сметката :?:
Не, не я плати дойдоха видяха си бакиите направиха си протокол и всичко приключи благополучно.
filipss - специалист
Ами, това е един от вариатните. Да прекарам нови 3 жилни навсякъде. Ама първо изскам да видя дали има смисъл, ако не използвам ток за отопление. Ако не го използвам, пускам една жица от таблото за гаража при бойлера и край.

А аз като има 2 жилна инсталация, за какво ми е трижилен кабел. Да правя земя ли?

Междудругото онзи ден из невиделица дойдоха то ЧЕЗ да местят електромера навън.. и ще пуснат нов кабел (надявам се до таблото 16мм, а не до чашките). И те 2 жилен или 3 жилен ще пуснат?
ktamen - специалист
3 жила ти трябва за да сложиш ДТЗ. Файдата от ДТЗто е само, че ще намали риска от злополука 1000 пъти. Като гледам какви са ти знанията за жиците и колко смело се хвърляш да ги ремонтираш, в момента този риск е много голям. При всички случаи, дори един нов кабел да пуснеш, пускай 3 жила :!: За лампите пускай 4 жила, едното може никога да не ти потрябва, ама може и да ти спести много къртене в бъдещето. Разликата в цената е символична.
О енергото, вероятно ще ти пуснат 2 жици.
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
Разликата в цената е символична.
О енергото, вероятно ще ти пуснат 2 жици.
Енергото винаги пускат 2 жици, заземяването е твоя отговорност(ако искаш отделно). А нулата е заземена.
PCL82 - майстор
filipss написа:
Междудругото онзи ден из невиделица дойдоха то ЧЕЗ да местят електромера навън.. и ще пуснат нов кабел (надявам се до таблото 16мм, а не до чашките). И те 2 жилен или 3 жилен ще пуснат?
Енергото пускат двужилен кабел. По закон (Наредба 3) са задължени той да е мин. 2х10мм2 мед или 2х16мм2 алуминий. Обикновено предпочитат 2х16мм2 алуминий, усукани две черни жици черна полиетиленова изолация-супер евтин- около 1,40лв-2лв/м. Известен като "френски кабел". Трасето от тяхното табло до твоето е твоя собственост. Те го подменят като компенсация, че сменят старите кабели, които навремето са се заплащали и са били собственост на абоната. Понеже гонят леснина и време обикновено правят връзка при чашките на къщата. Можеш да си поискаш да ти пуснат повече кабел и ти сам да си го свържеш в старото табло. Това може да значи нова дупка и проходна тръба. Ако подготвиш всичко предварително, че да не им коства повече, може и да ти го свържат в таблото.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Съвет за домашна ел мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: