• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
съб сеп 10, 2022 8:08 pm
Мнения: 3489
съб сеп 10, 2022 4:18 pm
Achko69 написа:
Да,аз работя с различни измервателни уреди за диагностика - аналогови и цифрови.За вас пробната ЛАМБА може и да е демоде,но за мен тя е много полезен инструмент в някои случаи.Както този предмет на форума-фазопоказателят свети при нулевия проводник,цифровият волтметър измерва 220v мехду проблемния нулев проводник и нулата на контакта. Пробната лампа позволява да се проверяват веригите под товар.
Последното е вярно. Ама това, че лампа с нажежаема жичка свети по индукция от успореден проводник, няма нищо общо с истината.

Тя ако светеше, всички щяхме да си светим безплатно, при изключени ключове, че и бушони.

И защо намеси компютърната техника? Тя какво общо има?
А, ясно, компютърджия! Ама нещата на 220 V са малко по-различни.

Уважаеми колеги,
Преди няколко дни лампите в три от стаите в къщата в която живея престанаха да се палят от стенните ключове,Проверих с фазопоказател
какво има в двете точки на една от фасонките,При включен ключ (ON) фазомерът показа наличие на фаза. Тъй като не бях се сблъсквал с такъв проблем реших да направя някои измервания преди да предприема някакви действия.Измереното променливо напрежение с цифров мултиметър между всяка една от двете точки на фасунката и нулата на един от тенните контакти показа 220 в !!! Тогава реших да проверя под товар поведението на двете вериги със така отричаната средновековна пробна лампа.Както виждам пвечето от участниците по тази тема на форума се надпреварват да се обиждат и хвалят колко много знаят и колко голям практически опит имат. Аз съм инженер по електроника от 1969 г. и след като разбрах о гугъл .че има форум посветен на тази тема . реших да се включа и да споделя своя опит в успешното разрешаване на този проблем.Само някои колеги споделят съвсем вярно,че причината за тази повреда е висящият нулев проводник! Двата проводника - линейният и нулевият вървят успоредно един до друг,разделени помежду си диелектрик (въздушна междина плюс изолация). Единият край на висящия нулев проводник се оказва извод на кондензатор.включен във верига на променлив ток.Ето защо колега .когато се включи пробна лампа към висящия нулев проводник тя светва.но слабо, защото токът е слаб. Токят е слаб.защото така описаният кондензатор във верига на променлив ток има капацитивно съпротижление Хс=1/2.п.f.C. Така ,че не бързайте да правите заключения, че лампата нямало да свети,че нещата на 220в били по-различни, че така нямало да има консумация на ел.енергия...Често срещан случай в практиката е използването на кондензатор вместо мощен резистор или трансформатор за намаляването на тока във верига на променливо напрежение.Товарът след кондензатора консумира ток!
А що се отнася до рова,кой какви измевателни уреди използва - и фазопоказателят върши добра работа,тъй като е удобен за носене,комбиниран е с отвертка и е напълно безопасен.Вграденият резистор 1.5 Мегаома пропуска ток глимката и човещкото тяло,както съвсем правилно пишат някои колеги ток от порядъка на микроампери.Дори при к.с. в глимката токът е микроампери.А при прекъсване на резистора веригата е отворена и токът е нула.
За мен проблемът като тема на форума е решен,както теоретично така и практически.Наясно са както виждам и почти всички участници във форума по тази тема.Считам . че темата трябва да буде приключена.
viewtopic.php?f=11&t=26925&start=120#p1111906

Еееех, Николов....!!!
нед сеп 11, 2022 5:09 pmnikolov333 написа:
...kozl-ин за мен е един от малкото хора във форума........
... човек, като всички нас и понякога греши. Греши, но интелигентно и с класа.
petromaniq66 - специалист
Не се фукай с формула, а си замести стойностите да видим, колко микрофарада трябват да свети слабо 40 ватова. Ей какви диелектрици слагат за изолация на пустите му кабели...да въртят електромера и при изключени консуматори.
nikolov333 - майстор
нед сеп 11, 2022 9:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=11&t=26925&start=120#p1111906

Еееех, Николов....!!!
нед сеп 11, 2022 5:09 pmnikolov333 написа:
...kozl-ин за мен е един от малкото хора във форума........
... човек, като всички нас и понякога греши. .
Не съм и мисил да спорим за това. Просто не ми харесва нивото на общуване във форума, и нямам предвид твоя изказ, а по-скоро хидрата.. но кой съм аз че да ви интересува, какво мисля. Тя държавата ни отива на кино заради гласоподаватели, които много разбират от политика, та за форума ли да мисля.. :|
hidrazin - майстор
нед сеп 11, 2022 7:37 pmky-kyy написа:
Та на един такъв преглед, показваха как учеха едни негри в Африка, да си отварят консерви.

Та, за маймуните е вярно и за хората също :)
Тоя кинопреглед явно съм го пропуснал а съм изгледал много…
Както и да е но пък ония с консервите и камъка знаят как работи един “фазомер” и какво има в него.
За разлика от европеидни негри и ма’мини…. че и български, черноморски… :shock:





:partyman:
iliya_i - майстор
нед сеп 11, 2022 9:41 pmAchko69 написа:

Уважаеми колеги,
.....Ето защо колега .когато се включи пробна лампа към висящия нулев проводник тя светва.но слабо, защото токът е слаб. Токят е слаб.защото така описаният кондензатор във верига на променлив ток има капацитивно съпротижление Хс=1/2.п.f.C. Така ,че не бързайте да правите заключения, че лампата нямало да свети,че нещата на 220в били по-различни, че така нямало да има консумация на ел.енергия...

Считам . че темата трябва да буде приключена.
40W на 230 V = 0.173 A .
Сега по формулите (има и други формули освен тази), които твърдите, че знаете, моля изчислете колко километра кабел са необходими за да светне лампата, ако за слабо светене и трябват 1/4 от номиналния ток.

Можете и опит да направите вземете 10 - 20 метра кабел и го свържете към лампата. На другия край свържете само към фаза, без да включвате нулата и вижте дали лампата ви свети.

А освен теория има и практика .... каквато пак твърдя, че ви липсва.

И аз имам някои тапии в шкафа, ама не парадирам с тях. Още по-малко ги ползвам като аргумент!
Andri01 - майстор
Край няма пуста провинциална завист :? :lol: :lol:
petromaniq66 - специалист
Абе и 200 м да е кабела - примерно да иде в магазин за ел. материали и да измери с мултиметър капацитета на кангала. Ама то 69г, кой имаше мултиметър? Всичкомер е била пробната ламба и фазомера.
Последна промяна от petromaniq66 на пон сеп 12, 2022 7:23 am, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Човека си е решиил проблема и реши да сподели без да споменава КОНДЕНЗАТОРО и оиде коня у ряката. Пробната ламба не е излъгала никои но не е единственият начин за мерене. Един си мери микровълновата с фазомер дето му показва стойност на напрежение а как да му каже човек че това нещо което си е купил не е за тази работа. Всеки си гледа от неговата камбанария.
iliya_i - майстор
пон сеп 12, 2022 7:14 amkrasi92 написа:
Пробната ламба не е излъгала никои но не е единственият начин за мерене.
Виж сега, пробната лампа никога не съм я отричал. Даже напротив - това е най-евтиния и достъпен уред за проверка в случая. Прави се с подръчни материали за около леФ и малко.

Просто 69 имаше глупостта да напише, че лампа с нажежаема жичка 40- 60 вата щяла да свети слабо по несвързан проводник, което би могло да подведе жестоко някой лаик.

Истината е:
- фаза - нула/земя - свети. А ако има ДТЗ към земята то изключва.
- фаза - несвързан проводник - не свети.
- нула - несвързан проводник - не свети.

Ама той имал незнам колко си дебела диплома!
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "Защо има напрежение в заземяващия проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: