Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
пон яну 22, 2024 10:51 amДетето написа:
Да, на тази картинка хъб няма, грешката е моя, че чета ел. документ за инвертора който е за някаква стара версия.
Точно за това исках картинката от точно твоя инвертор. Тия нямат две еднакви неща (и съвместими :-D ).
Мислех си да не пиша по темата ама тоя най-безотговорно те лъже. Виждал е нещо (на картинка) ама не е достатъчно.
Няма да тръгнат така:
нед яну 21, 2024 11:20 pmbrum написа:
Връзваш си тоя кабел между двата инвертора, а батерията към master-а. После ако настроиш нещата правилно трябва да тръгне.
За да тръгне, трябва да се прави така, както казва производителя.
- За комуникация между инверторите ти трябват всичките кабели от комплектите на ДВАТА инвертора - два "бели" и два "червено и черно".
- Свързват се ТОЧНО по схемата по-долу.
- Оня кабел дето е "червено и черно" със зелените букси в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не му променяй дължината - нито скъсяване, нито удължаване.
- Батерията се свърза към ДВАТА инвертора едновременно.
- Кабелите от батерията към първи и втория инвертор трябва да са с еднаква дължина.

За какво говоря? Там на картинката се виждат предпазители за към батерията - по два за всеки инвертор.
Примерно някъде между двата инвертора си слагаш кутия с 4-те предпазителя.
От първите два предпазителя пускаш кабели към първия инвертор с дължина 1 метър. От вторите два предпазителя към втория пак с дължина 1 метър.
Вече след предпазителите кабелите стават два и там вече колкото трябва.
Не е допустимо между батерията и първия инвертор кабела да е примерно 2 метра а към втория 3 метра.
Или пък да пуснеш кабел от батерията до първия инвертор и от него към втория.
Това на първо четене.

Прикачен файл:
Parallel.png

:partyman:
brum - майстор
Щом производителят е дал детайлни инструкции се следват задължително. Реших, че само туй дето Детето качи е схемата.
Детето - специалист
пон яну 22, 2024 1:26 pmbrum написа:
Щом производителят е дал детайлни инструкции се следват задължително. Реших, че само туй дето Детето качи е схемата.
Втората схема за силовата част и другата комуникация ми е ясна и затова не съм я качвал и задавал въпроси по нея. Както и самите настройки на инвертора са ми ясни в стъпки. Как трябва да са включени и т.н
Както казах грешката е моя, че съм прочел електронен документ за по стара версия на инвертора за комуникацията между инвертора и батерията. Затова реших и да си търся въпросния хъб докато пристигне самият инвертор.
За приложенията и вкарване на самият инвертор в плана който ползвам, най вероятно китайците ще го направят отново. Защото предният път няколко човека не можаха да създадат план в който да се вижда кое и как работи. Та накрая накарахме китайците да настроят всичко и само ми дадоха име и парола за достъп.
hidrazin - майстор
пон яну 22, 2024 6:19 pmДетето написа:
Втората схема за силовата част и другата комуникация ми е ясна
Добре, значи да не те мисля. Успех.
:partyman:
Детето - специалист
Да повдигна малко темата с едно питане, защото на мен не ми става ясно от това което е написал китаеца.
Дойде момента да купя панели за втория инвертор който ще вържа в паралел- Growatt SPF5000ES.
Принципно бях решил да сложа 450вата панели на Лонджи, същите панели с които е първият инвертор. Но получавам предложения за други панели и се замислям дали да не сложа от тях. Но понеже са по "големи" и тока при тях е почти х2. А никъде не намирам ясно написано колко може да понесе Growatt на входа от панелите.
На брошурата която е за инвертора не пише нищо за този ток. В книгата към инвертора има писане за тока който ме интересува, но китаеца го е сложил при зареждането а не при характеристиките на инвертора.
Просто ми трябват още няколко мнения, че това макс. ток който може да се подава от панелите към инвертора. Както и това, дали не трябва панелите на двата инвертора да бъдат еднакви като мощност. Защото това пък никъде не го срещнах в книгата на инверотра

Прикачен файл

photo_2024-02-22_13-33-06.jpg
photo_2024-02-22_13-33-06.jpg (61.99 KиБ) Видяна 374 пъти

Прикачен файл

Screenshot 2024-02-22 130152.png
Screenshot 2024-02-22 130152.png (31.7 KиБ) Видяна 374 пъти
hidrazin - майстор
чет фев 22, 2024 1:35 pmДетето написа:
Но понеже са по "големи" и тока при тях е почти х2.
Какви по-точно?
:partyman:
Детето - специалист
Това е панела
TW Solar TWMHF-66HD715
16,78А и на късо 17.63А
hidrazin - майстор
чет фев 22, 2024 2:41 pmДетето написа:
Това е панела
TW Solar TWMHF-66HD715
16,78А и на късо 17.63А
Идеално. Слагаш един стринг с 8 панела и си готов.
8 х 715 = 5720 Wp
На инвертора ти му дават макс 450V на входа и max. PV input current 22A
Първото на 450V в никакъв случай не трябва да го надвишаваш.
Демек ако използваш Longi 450W пак можеш да сложиш в един стринг максимум 8 панела но едва 3600 Wp - не натоварваш иневертора.
Тогава с Longi ще трябва да слагаш два стринга по 6-7 панела и да свържеш стринговете в паралел.
Лично аз недолюбвам големите панели.
:partyman:
Детето - специалист
Благодаря за отговора :partyman:

ЕДИТ: инверторите са свързани и работят. Панелите не са сложени още на втория, но и на това ще му дойде времето.
Имаше малко драма с комуникацията, но изведнъж всичко се нагласи само.
Първо постоянно се разменяха кой да бъде мастер, тръгват нормално и след минута се разменят :?
Накрая се разбраха и включих захранването, 1-инвертор зарежда батерията а 2-инвертор я точи като захранва консуматорите, вместо да смесва "мрежа и слънце". В 1 настройвам нещо в 2 не се променя и там си задавам каквото искам. Казвам, ок така ще бъде. Привечер реших да погледна какво се случва и нещо не е така както съм задал да бъде и хоп, вече 1 казва на 2 как да бъде :?
Вчера цялата техника в къщи беше със собствено мнение как ще работи :-D
Детето - специалист
Малко да повдигна тема за още едно питане да си вържа гащите.
6мм2 кабел дали ще бъде достатъчен да свържа инвертора с панелите на около 20 метра.
Промених малко панелите, вече ще бъде 14А и 400V.
Според разни онлайн калкулатори няма да има проблем, но аз обичам да събирам мнения от няколко места.

Тема "RS485/CAN Hub" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: