Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
нед фев 04, 2024 4:11 pmvencil написа:
Евтино, Българско работи като фазомер или пробна лампа. https://profesionalbg.com/%D1%84%D0%B0% ... %9D.%D0%9A Сигурно станаха 30 лета вече когато се наложи се ползва в къщи :) .
Това върши работа точно колкото фазомер. Показва че има напрежение с глимка. Ток недостатъчен да събори индукция. Ония имат режим "товар".
preslav - майстор
нед фев 04, 2024 5:35 pmB0bi написа:
нед фев 04, 2024 2:47 pmDMN написа:
А на теб не ти ли мина през ума, че лампата, която имам е от "онова време" когато са ги смятали на 220V? Пише си 15 вата на корпуса
Г-н адвокат на хидразин, подвеждащ подопечния си. Той едва ли е мерил на крушка от онова време. Но дори и така да е:
При 220V съпротивлението й е:
-15W:220V=0,068A
-220:0,068=3,2kΩ
При 230V:3,2kΩ=70мA
Доста сериозна грешка до 90мА

_____________
В темата, в първия пост някой (не аз) пита защо се ползва ... Опитвам се да обясня. И други. Трети се нахвърляте яростно като отклонявате темата в различни посоки и лични нападки. В един момент си казваш, че ползваш, ама вмяташ някакви неясни предъвкани условия. Ти не чете ли, че обяснявахме назад подробно кога се прибягва и защо до контролна лампа? Не съм видял някой да препоръчва на теб да ползваш такава? Още по-малко аз! Та ти от какъв зор на мен ми натякваш да съм си ползвал, с чувството, че ми казваш нещо много унизително?!
Вярно е, че в темата се задава такъв въпрос, от което става ясно, че питащият не е на ясно точно какво му е неясно.
Намирам за полезна дискусията за опасността от това да ползваш нещо (каквото и да е то) без да си на ясно до какво може да доведе ползването без необходимите познания. В случая отговорът на Мамаму е точен, но не и изчерпателен, което може да доведе до ред заблуди незнаещия. Примерно, съвсем логично, аз може да си помисля, че щом "безопасно" мога да ползвам пробника на 400 V, то на 230 V това ще е още по-безопасно (почти 2 пъти по-безопасно). Ако питащият си следи темата, може и да си направи извода, че рискът от ползване на подобни самоделки е много голям, дори и да не запомни конкретни величини15-20-50 mA, може пък да запомни, че ако една от крушките е изгоряла, другата също няма да светне, той ще си помисли, че "ток" няма и БУМ.
Конкретно по твоите сметки - как мислиш, тези 15 W на крушката при нажежена жичка (светеща лампа) ли ги дават, защо тогава казват, че токът през крушка с нажежаема жичка, в момента на включване е ПОЧТИ ток на късо? Примерът с батерийката и езика - токът или напрежението убива? Само съм чувал за "стаичките за силни усещания" при старите циркове или панаири - не се наемам да хвана с мокри ръце 2 жици 14-16 мм. в диаметър (не знам колко квадрата кабел е това) свързани към + и - на 12 V акумулатор - ти пробвал ли си?
MamaMy - майстор
Колега B0bi, яростно се опитваш да придобиеш някакъв рейтинг в подфорум електричество. Толкова ли е важно това за теб или избиваш някакъв комплекс за малоценност? Нямаш ли си работно място където да се доказваш, семейство нямаш ли та опря до тази ниска трибуна? Ако искаш да натрупаш постове да знаеш, че бройката им не носи никакви пари или други не парични ползи. Аз съм съгласен бройката на моите мнения да бъде нулирана за да не боде очите на хора като теб. Аз няма какво и пред кого да доказвам. Каквото е трябвало да направя съм го направил преди много години. Вече ми е късно за лаври, а мисля че за венци пък ми е рано :lol: . Ако толкова искаш може да ти ги прехвърля на теб стига да има начин да се отбележат от софтуера на форума. Ако искаш световна слава, вземи издай някоя уникална книга открии някой нов закон в електричеството , изобрети нещо невиждано до сега. Тръгнал си да се доказваш на грешното място. Ни сме си ги премерили още на младини. Сега може да победим само по разтягане :-D . Ако пък навсякъде те пренебрегват :razz: да знаеш, че има за какво. Моля следващия!
DMN - майстор
B0bi написа:
Г-н адвокат на хидразин, подвеждащ подопечния си. Той едва ли е мерил на крушка от онова време. Но дори и така да е:
Г-не, B0bi, мисля, че достатъчно толерантно и уважително се отнесох към теб досега!
Не съм ничий адвокат, драги! Пиян ли си, дрогиран ли? Май си нямаш друго занимание, та търсиш, кой да ти почеше егото в този форум.
Я като се осветлиш, прочети пак темата - и виж кой е "мерил" на крушка 220V от "онова време".
Аз направих това измерване и то провокирано от твоето:

Може да направя опит с измерване при какъв ток няма да се забележава светването, но няма да е сега. Ако на някого му се занимава - да го направи.



Ти явно си способен да всееш смут, караници и объркване във всяка тема. Аре чао!
iliya_i - майстор
Основният извод от тази тема мисля, че трябва да бъде:
"Всичко може да се ползва от хора, които знаят как да го ползват и какви изводи да си правят от това".
За съжаление, за хора, които не знаят основни закони на електричеството и безопасността при работа с него рецепта няма.
Та моята препоръка е да се ползва пробна лампа, ама от хора които знаят как да я ползват.
Хора които не знаят как, да не пипат.
Andri01 - майстор
Въпрос: Имате жица 220В , фаза и нула. Имате само електронен прибор ,но нямате нищо заземено-желязо,тръбопровод, арматура. Как ще установите коя е фазата и коя нулата?
kr1100 - майстор
нед фев 04, 2024 6:26 pmiliya_i написа:
нед фев 04, 2024 4:11 pmvencil написа:
Евтино, Българско работи като фазомер или пробна лампа. https://profesionalbg.com/%D1%84%D0%B0% ... %9D.%D0%9A Сигурно станаха 30 лета вече когато се наложи се ползва в къщи :) .
Това върши работа точно колкото фазомер. Показва че има напрежение с глимка. Ток недостатъчен да събори индукция. Ония имат режим "товар".
Oбаче + са му е, че глимката ясно се вижда и на светло и слънце. Не е като китайците дето трябва да ги засенчваш и да се взираш абе свети ли или така ми се струва :?
kr1100 - майстор
нед фев 04, 2024 7:26 pmMamaMy написа:
Колега B0bi, яростно се опитваш да придобиеш някакъв рейтинг в подфорум електричество. Толкова ли е важно това за теб или избиваш някакъв комплекс за малоценност? Нямаш ли си работно място където да се доказваш, семейство нямаш ли та опря до тази ниска трибуна?
Ей сега вече те намрази и си на мушка :partyman:
iliya_i - майстор
нед фев 04, 2024 8:18 pmkr1100 написа:
нед фев 04, 2024 6:26 pmiliya_i написа:
нед фев 04, 2024 4:11 pmvencil написа:
Евтино, Българско работи като фазомер или пробна лампа. https://profesionalbg.com/%D1%84%D0%B0% ... %9D.%D0%9A Сигурно станаха 30 лета вече когато се наложи се ползва в къщи :) .
Това върши работа точно колкото фазомер. Показва че има напрежение с глимка. Ток недостатъчен да събори индукция. Ония имат режим "товар".
Oбаче + са му е, че глимката ясно се вижда и на светло и слънце. Не е като китайците дето трябва да ги засенчваш и да се взираш абе свети ли или така ми се струва :?
Всеки уважаващ себе си прави проверка поне 2 пъти с различни средства.
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 5:35 pmB0bi написа:
Г-н адвокат на хидразин, подвеждащ подопечния си. Той едва ли е мерил на крушка от онова време.
Дрън, дрън, дрън ... ЦЪЪЪК
Не само мерил ами снимал, писал, публикувал и какво? Оня хост го няма, тъпия форум му махнал снимките. :-D
Ама той пак ще си ги качи в оная тема за да е полезна.
Та какво казваш?
нед фев 04, 2024 9:58 amB0bi написа:
Така че ако лампа с мощност 5W не светва изобщо, то дори и има накакво напрежение, то не би довело до протичането на опасен за човека ток.
Оказа се че бъркаш. И да не светне, пак мое да протече ток който да те тресне здраво.
Писаниците ми бяха точно за това. Някой може да реши с твоите "умни" и грешни сметки че такъв пробник е безопасен.
Демек да му ръгне единия край в контакта и да бара втория край на пробника. Или да реши че е "фазомер". :weedman:
Това се и опитах да ти обясня. И си е баш свързано с темата.
нед фев 04, 2024 2:30 pmB0bi написа:
Съпротивлензието в студено състояние изобщо не сме го коментирали. Премерих го току що - 2,2КΩ.
МНОГО държа да ми я снимаш тая ламБа... :-D
:partyman:
P.S. Само две снимки от старата ми тема. За да покаже на Бобчо че не може да смята така верига в която има нелинейно съпротивление.
нед фев 04, 2024 2:30 pmB0bi написа:
Съотношението на съпротивленията е ~1/5. Т.е. върху крушката ще има пад ...
Грешно е. Ето например 4 броя 100W 230V лампи свързани последователно. Консумират общо 48W реално.
По неговите сметки щеше да е 100W / 4 = 25W на всяка крушка или общо 100W
Да ама не. Не може да се смятат така нелинейни товари.

Прикачен файл:
48W.jpg

И само за спорта. Ток през 100W лампа с нажежаема жичка при включването и - 2,90 ампера.

Прикачен файл:
101pic.jpg

Тема "Пробни лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: