Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
вт дек 05, 2023 11:55 ampreslav написа:
...варисторите не издържат на ток над 16А ...
Прикачен файл:
варистор.png

И това не е вярно.
нед дек 03, 2023 7:19 pmpreslav написа:
Кратковременното прекъсване на захранването може да доведе до това, че компресорът на хладилника да се опита да стартира под товар т.е. работил е известно време, създал е налягане, спира за кратко, налягането си остава почти същото, а компресорът се "мъчи" да тръгне под налягане.
След кратковременно спиране на хладилник е необходимо време да изстине PTC варистора в пусковото реле на хладилника.
В противен случай (ако варистора още е горещ) релето не подава захранване към към пусковата намотка на компресора.
Но захранване се подава към работната намотка - след кратко "бучене" електромотора се опича.
Инверторните хладилници нямат този проблем. Нямат и голяма част от по-новите - имат си вградена защита за такива случаи.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Офф. Обърках за кои варистори говорим. :)
preslav - майстор
Напълно е възможно да греша какво точно е "гръмнало" в защитата когато булката беше включила над 3680 W товари - мина доста време, а и не се занимавам постоянно и професионално с ремонт на електроника. Тогава писах на производителя и си признах, че сами сме издумкали защитата. Вече я бях отворил и не търсех гаранция, попитах какво да правя. Отговориха ми, че е "думнало" нещо си от претоварването, но като временно решение мога да шунтирам някакъв си елемент. Май после ми я смениха като платих само куриерските услуги (пичове се оказаха). Та на входа на защитата, преди електрониката за контрола на ниско и високо напрежение има 3 елемента SV250K20 KEKO разположени един до друг на разстояние 4 мм. в двете междини има други 2 елемента, които не мога да видя какви са, но може да са термобушони. Едно от тези 5 неща беше прекъснало и просто го шунтирах до пристигането на новата защита.
Именно затова казах, че защитата не може да се сложи в таблото и да се ползва като управление на контактор - така или иначе някой от тези елементи ще изгори от протичащия през него ток над 16А - хипотетично би могла да изпълнява част от функциите си за защита от ниско и високо напрежение, но при пренапрежение няма да работи коректно в този си вид.
За хладилните компресори направих аналогия с компресорите за сгъстен въздух, което не означава, че няма съвременни хладилници със съответните защити, моят хладилник е нов (незнайно какъв и колко защитен), но старият "Минск" го подарих (работещ, надявам се дареният да си го ползва още), там управлението на пусковата намотка е с реле и има някаква токова защита (биметална), която сработва (в общия случай) след изгарянето на работната намотка.
Не е нужно да си Професор за да се оправяш с дребни битовизми, опитвам се да не викам за щяло и нещяло "майстори" - ще дойде и този момент защо все по-рядко се сещам за отвертка или клещи, а особено след като окьоравях съвсем нищо не ми се пипва.
Нека не съм лош пророк, но всички ще докараме до положението да сме зависими от други "майстори", които ще знаят по-малко от нас, но ще имат очи и ръце да извадят трънчето, а не окото.
Споко, не съм тръгнал да се затривам, ама си давам сметка на къде отиват нещата - който вдянал, вдянал.
zz_stefanov - майстор
Аз за себе си в крайна сметка смятам, че защитата на хладилника трябва да ми е локална, а не на таблото, защото 2-3 минути изчакване са много ако става въпрос за всички контакти в къщи.
mironcho - специалист
вт дек 05, 2023 4:27 pmpreslav написа:
...Именно затова казах, че защитата не може да се сложи в таблото и да се ползва като управление на контактор - така или иначе някой от тези елементи ще изгори от протичащия през него ток над 16А - хипотетично би могла да изпълнява част от функциите си за защита от ниско и високо напрежение, но при пренапрежение няма да работи коректно в този си вид.
Не се разбрахме - защитата управлява само контактора, а големите токове преминават през контактите на контактора. Нарисувал съм контактор с два канала, могат да са 1,2,3 или 4 - зависи от дизайнера :) ... може и защитата да управлява два отделни контактора с по един контакт.

...нямам пристрастия към марката - такава картинка ми попадна

Прикачен файл

защита.jpg
защита.jpg (69.53 KиБ) Видяна 270 пъти
MamaMy - майстор
Странни хора сте вие :? . Искате на защитата да сложите защита. Това което добавяте от вън на напреженовото реле то си го има вътре. На всичкото отгоре е по-яко :-D . Ако ви е малко тока има за повече. Защо правите глупости?

Ето за 63А
hidrazin - майстор
вт дек 05, 2023 9:38 pmMamaMy написа:
Това което добавяте от вън на напреженовото реле то си го има вътре.
+1
Въпросното китайско реле го има и във вариант 80А
Колкото и да са китайски тези ампери, все ще устиска на 50-60А.
Да не говорим и че контактора ще е в пъти по-скъп от "умното" реле...
:partyman:
mironcho - специалист
Ами релето беше даденост...
Да шмайзерския контактор е доста скъп, ама има и други

Тема "Защита от токов удар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: