• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
нед яну 21, 2024 11:13 pmMamaMy написа:
...се беше разслоило на две. Отгоре два пръста мазнина подобна на парафин, а отдолу прясно мляко. :lol:
Така се получава, но не съм сигурен дали зависи как се разтопява- в микровълнова ири по друг начин. Получавало се е многократно и при мен.
Не помня обяснението от професионалист млекопреработвател, но било нормално.
Не го твърдя, просто споделям.
MamaMy - майстор
Изобщо не е нормално. На етикета пише 82% КРАВЕ МАСЛО, а вътре 50% мляко и 50% палмова мазнина. В кулинарията има пържене в краве масло. Как ще пържиш при такъв процент вода? Това пръска до тавана. Това са начини на измама от производители на храна. Пчеларите са същите. Там има повече тънкости и нюанси и може и да минеш метър, но при кравето масло забрави. Една сертифицирана лаборатория ще го разкръсти. То ни стига, че напоследък и олиото го хидрогенизират каквото и да значи това като процес. Факт е, че седи като желиран сопол, а не като истинско слънчогледово олио. Пък алчните гърци даже го изкупували и ни го продават за зехтин. :x
Последна промяна от MamaMy на пон яну 22, 2024 12:15 am, променено общо 2 пъти.
С голяма доза доверие, допускам, че си прав.
Специалиста съм го "анатемосал" преди известно време- имам известни подозрения към неговата лоялност.
Сега си спомням, как при естествено размразяване, по време на пикник и последващо замразяване, съвсем отчетливо се бяха обособили двете фракции.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон яну 22, 2024 12:08 am, променено общо 1 път.
Chefo77 - майстор
Аз затова споменах, че маслото е от едно и също място, на един и същи производител. Очаквам един и същ или поне близък резултат с тези преди това.
MamaMy - майстор
Такова сепариране на фалшиви масла се получава при всякакво разтопяване. При спокойното изстиване по-тежката течност пада надолу, а мазнините плуват от горе. На времето майка редовно ни правеше течен шоколад. По магазините нямам спомен да се е появявал такъв. За целта разтапяше масло и шоколад. Нямам спомен да се е разслоявало. В сегашно време съм купувал масла най-различни и има едно масло което в началото не се раслояваше. Това беше на президент голямата опаковка. Пишеше, че е произведено във Франция и имаше вкус на истинско масло. Хванах точно момента когато пуснаха ментето в Кауфланд. Купих пак от там нова опаковка защото старото свършваше. Като го опитах в къщи и веднага си пролича, че не е добро. Изрових от боклука старата опаковка и ги сравних под лупа. Почти 90% точно копие. Има обаче дребни несъвършенства. И тя претупана. Има едни миниатюрни гербове със символи като на картите. На старото масло символите бяха контрастни и под най-голямо увеличение. На новата опаковка се виждаха само като цветни петна. Ако някой се заиграе като мен може и да разбере с какви боклуци ни тъпчат. Играх си да пробвам и захарта и брашното и дори яйцата. Не мога да определя за коректен производител този примерно който дава специален фураж на кокошките боядисващ черупките на яйцата червени. Вие си вярвайте на етикети!
В брашната добавят смлян стар хляб. Естествено това брашно веднага спира да втасва и с тази цел са добавени набухватели и подобрители на прах. В захарта добавят изкуствени или естествени подсладители, но не и захар. За месата е цяла наука. Може би отдавна си ядем насекоми и ларви, но етикетите умело го прикриват и замаскират като 50% смес телешко и 50% свинско. Натурални сокове с 80% съдържание и само от един плод не може да откриете ако ще да се скъсате. Всичко е смес с основа ябълков сок и то до 30%. Да ви кажа ли защо? Защото в България влезе цялата партида глюкозо-фруктозен сироп заразен с диоксини, бракуван в ЕС и предназначен за унищожаване. А сега намерете и бурканче конфитюр със захар!
zz_stefanov - майстор
MamaMy, положението е безнадеждно. Ежедневно ми е нещо което съм харесвал след това вече да не е същото.
За храните имах илюзията че ще може да се снабдяваме от село с нещо по добро, но вече и там няма.
Останаха ни само едни бурканчета със сладко от "горски плодове" градината за които си мислим, че знаем какво има вътре.
hidrazin - майстор
Истинско краве масло по магазините отдавна няма. (има някои читави но доколко са истински...)
По принцип в истинското краве масло винаги има някаква вода/суроватка и това е свързано с технологията на производство - без нагряване/топене.
Млякото (едно време и дома) се бие в дървени буталки и се отделят топченца масло. Те се отделят от суроватката и само се пресоват за да се отдели суроватката.
Но винаги остава някакво количество. Друга бира е топеното краве масло - сега е модерно да се нарича ГХИ или индийско масло.
Навремето хората си правеха такова в къщи - топене при ниска температура, цедене и наливане в буркан.
От 2005-та година със стандарт узакониха боклуците дори със съдържание на вода 60% - да по-голямата част е вода.

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МАЗНИНИТЕ ЗА МАЗАНЕ

Вече има:
Масло – продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 80%, но по-малко от 90%, с максимално съдържание на вода 16% и максимално съдържание на сухия безмаслен остатък от млечен произход 2%.
3/4 масло – продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 60%, но не повече от 62%
1/2 масло – продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 39%, но не повече от 41%.
X % млечна паста за намазване – продукт със следното съдържание на млечна мазнина:


В маслото се слагат всякакви мазнини/боклуци без цвят и аромат. Цветът се докарва с каротин или друга боя.
Вкусът на маслото се докарва с добавяне на синтетичен Diacetyl (C4H6O2) :-D
пон яну 22, 2024 7:30 amzz_stefanov написа:
Ежедневно ми е нещо което съм харесвал след това вече да не е същото.
Абсолютно. Много стара хватка на престъпните производители. Заблазявал съм го много осезаемо при сиренето.
Пускат някакъв нов модел. Пробвам - добро, вкусно, узряло. И така няколко месеца, няма и година.
После взимам - не става, пълен боклук. Викам си - кофти партида. Да ама не. И втората, и третата все боклук.
Почва ново търсене дето поне малко да става за нещо.
:partyman:
P.S. Хубава работа ама с българка намеса...
Дистрибутора на Deutsche Markenbutter, "Милки груп био" е глобен с 1,7 милиона лева
И това за голяма, известна и разпространена марка на нашия пазар.
Какво остава за десетките други производители у нас които никой не контролира?
schuldiner - майстор
Пак се размънкахте :-D :-D :-D
Един пенсионер решил да му олаби края, издумкал цялата пенсия в бара, ама успял да свали някаква мадама. На другия ден мацката:
- Ауу, страшен любовник! Първо един час любовна игра, после час секс, ама от всичко, накрая още два часа ми разказва за звездите, за пирамидите ... романтика.
Пенсионерът:
- Баси, първо един час не моа го дигна, после пък да свърша и като качих кръвното как да заспя - до сутринта й дрънках глупости...

Оппа, и една задачка:
В килограм продукт с аромат на масло има 99% вода и 1% масло. Пречистено, изпарено или каквото там същото става 98% вода и 2% мазно. Колко тежи новата гняс?
kr1100 - майстор
пон яну 22, 2024 12:16 amMamaMy написа:
Натурални сокове с 80% съдържание и само от един плод не може да откриете ако ще да се скъсате. Всичко е смес с основа ябълков сок и то до 30%.
При мен си е чист ябълков сок пресован и пастьоризиран в 3л ал. мехчета. При получаване съм го вземал и с топли мехчета.
А от градината и оранжерията най-чисто.
Последна промяна от kr1100 на пон яну 22, 2024 5:44 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед яну 21, 2024 11:13 pmMamaMy написа:
Едно "краве масло" ми се държа по същия начин. Уж от производител познат на един приятел. Трябваше да го разделя на две, че беше половин кг кутия. Сложих в МВ и се стопи и остана черупка. Стопих го на два пъти и отлях половината. Като изстина и се стегна и зяпнах. Уж маслото дето миришеше на краве мляко се беше разслоило на две. Отгоре два пръста мазнина подобна на парафин, а отдолу прясно мляко. :lol:
Е, сега ме караш да топя масла....
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Микровълнова фурна - не топли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: