• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
metody - помощник
Въпроса ми е като пускам кабели за контактите дали да ги свързвам от контакт към контакт , като започна от главния кабел ,който влиза в стаята . Или всеки контакт да се върже в разпр. кутия чрез шина към кабела . Изпълнявам инсталацията с проводник мостов 3Х2.5кв и ще имам ДТЗ . Другия ми въпрос е към осветлението - навремето кабелите от лампите и ключовете отиваха в конзолна кутия , дали така да правя или за всяка лампа кабела да си минава през ключа към лампата ?
mormot - помощник
metody написа:
Въпроса ми е като пускам кабели за контактите дали да ги свързвам от контакт към контакт , като започна от главния кабел ,който влиза в стаята . Или всеки контакт да се върже в разпр. кутия чрез шина към кабела . Изпълнявам инсталацията с проводник мостов 3Х2.5кв и ще имам ДТЗ . Другия ми въпрос е към осветлението - навремето кабелите от лампите и ключовете отиваха в конзолна кутия , дали така да правя или за всяка лампа кабела да си минава през ключа към лампата ?
Най-добре е да си слагаш разклонителни кутий.
dimoni69 - напреднал
Формулирай правилно въпроса , че не се разбира какво точно искаш да направиш javascript:emoticjavascript:emoticon(':-D')on(':?:')
plamen6100 - специалист
Говориш за контакти мн.число, значи щи са повече от 2 бр. май :)
Захранващия кабел нека е поне 3х4мм2 ПВВМБ1 или СВТ щом са за скрит монтаж ти си решаваш и двата стават. Разнлоненията с 3х2,5мм2 задължително чрез усукване и в разкл. кутия./РК/
Отностно осветлението - при ново строителство си имат и те отделни РК а при старото освен че на мн. места дори не сам и срещал такива ами и прекъсват нулевия проводник с ключа - внимавай :)
Ако дадеш повечко информация какво си намислил, ще улесниш и отговарящите с по-малко писане :)
Trifun - специалист
Аз ще споделя как е направена инсталацията у дома, а как ще я направиш ти ... както си прецениш :)
Става въпрос за панелка, старо строителство.
ВСИЧКИ кабели ( включително и за осветлението ! ), слизат от таблото надолу и вървят в замазката на пода, покрай стените. Кабела за лампите се качва до кутията на ключа, там се прекъсва - фазата минава през ключа, а нулата се снажда, изолира и се натиква зад самия ключ.
А за контактите ... това лято правих ремонт на хола и си вграждах контактите. Вземах си от Бриколаж едни двойни контакти (събират се в нормална конзолна кутия) - скъпички са, но са мнооого готино направени. На Legrand са и имат клеми и в горната и в долната част - т.е. спокойно може да се ползват и като разклонение за следващ контакт, стига да има място в конзолната кутия за контакта и за двата кабела.
Струваха 12 лв. :roll:
ibwp - помощник
Щом е старо строителство може да нямаш земя в подтаблото ,а за ДТЗ е необходимо разделяне на земя от работна нула! В противен случай ДТЗ е безпредметна
Trifun - специалист
@ibwp, разделянето на земя от работна нула след ДТЗ пича ще го има - нали пуска нови, трижилни кабели ? А в таблото дори и да няма земя - не пречи - ще свърже жълто-зелените проводници от контактите преди ДТЗ - т.е. с входящата нула. Това не е грешка ! Нулата така или иначе му е заземена по трасето от трафопоста до апартамента поне на 2 места ...
sasooooooooo - "специалист"
Trifun написа:
@ibwp, разделянето на земя от работна нула след ДТЗ пича ще го има - нали пуска нови, трижилни кабели ? А в таблото дори и да няма земя - не пречи - ще свърже жълто-зелените проводници от контактите преди ДТЗ - т.е. с входящата нула. Това не е грешка ! Нулата така или иначе му е заземена по трасето от трафопоста до апартамента поне на 2 места ...
Точно, и аз така знам.
ibwp - помощник
Заземяването на трафопостове или РУ се осъществява посредством побиването на заземителни колове до достигане на мах 4 ома , което се постига със различен брой колове в зависимост от типа почва. За ДТЗ са необходими схеми на свързване TN-S или TT при свързване на защитния проводник към работната нула се получава схема PEN т.е. ДТЗ работи кото обикноен АП с разлика в цената 30 лв.Ако искаш работеща ДТЗ в наредбите е описано ,че защитния проводник се заземява до достигане на мах 10 ома ,което се одостоверява от лицензирана кабелна лаборатория.
Последна промяна от ibwp на пет фев 13, 2009 7:16 pm, променено общо 1 път.
ibwp - помощник
Моля,обяснете ми пак за свързването към нулата преди ДТЗ ,че не разбрах!
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос около нова ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: