• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Junak - майстор
Осветително тяло с две тръби по 15W. Единият дросел замина. Нов не мога да открия. Смятам да свържа тръбите последователно и да карам с един дросел. Но какъв да сложа - за 18W или за 36W.
plamen6100 - специалист
Ако са 2 пури последователно - 18W дросел ще стане ама най-вероятно ще загрява /няма запас - 3W са нищо/, слагай 36W та да ти е мирна главата, и с 2 стартера - това е
:)
от 4 години сам с това и нема мърдане - http://www.constructor.bg/mk/lumi.htm
romanpm - майстор
:) Няма да стане последователно , има подобни схеми , но с реле ,а дросели има не търсиш настоятелно . Все пак бих те посъветвал че дефектирала така наречена икономична лампа я чупиш внимателно и в цокъла откриваш 4 -те извода с които свързваш пура на същите ватове и става с електронно запалване и доста дълъг живот :wink:
plamen6100 - специалист
Става последователно, при много рекламни табели са изпълнени така, но обекновенно при този вариант е кофти и често гори едната пура/неравномерност на тока в 2-те пури/. Най-добрия вариант е класическия
Spokoiniq - майстор
romanpm написа:
:) Няма да стане последователно , има подобни схеми , но с реле ,а дросели има не търсиш настоятелно . Все пак бих те посъветвал че дефектирала така наречена икономична лампа я чупиш внимателно и в цокъла откриваш 4 -те извода с които свързваш пура на същите ватове и става с електронно запалване и доста дълъг живот :wink:
Това добре, ама четох в пурите праха отвътре съдържа живак, който е наясно може да каже дали в енергоспестяващите е същото, но не бих опитал заради икономията.
8180 - майстор
plamen6100 написа:
Става последователно, при много рекламни табели са изпълнени така, но обекновенно при този вариант е кофти и често гори едната пура/неравномерност на тока в 2-те пури/.
При посл. свързване (надявам се ти е известна схемата - май я има по-назад във Форума) ще трябва 30W дросел и ПО-СПЕЦИАЛНИ стартери. Напр. S2 на Сименс. Нямам наблюдения да горят повече лампите - просто като угасне едната, нищо не свети.
Не каза откъде си - всякакви дросели има. За Сф. знам къде.
ELEMENTAL - специалист
Spokoiniq написа:
romanpm написа:
:) Няма да стане последователно , има подобни схеми , но с реле ,а дросели има не търсиш настоятелно . Все пак бих те посъветвал че дефектирала така наречена икономична лампа я чупиш внимателно и в цокъла откриваш 4 -те извода с които свързваш пура на същите ватове и става с електронно запалване и доста дълъг живот :wink:
Това добре, ама четох в пурите праха отвътре съдържа живак, който е наясно може да каже дали в енергоспестяващите е същото, но не бих опитал заради икономията.
И в обикновените луминисцентни пури, и в енергоспестяващите лампи има живак.
plamen6100 - специалист
За "по-специалните" стартери сам сагласен, ясно е че така трябва да се реализира схемата. Но неразбирам, защо неразбиращ човек да се хваща с такава схема, вместо да си направи класическата - та дори и за схемата няма да пита, ще си я види начертана на дросела :)
Lyuben_K - напреднал
plamen6100 написа:
Ако са 2 пури последователно - 18W дросел ще стане ама най-вероятно ще загрява /няма запас - 3W са нищо/, слагай 36W та да ти е мирна главата, и с 2 стартера - това е
:)
от 4 години сам с това и нема мърдане - http://www.constructor.bg/mk/lumi.htm
И аз съм с това, даже от повече години. Може би от 6 или 7 откакто за първи път излезе в списанието. Без никаква промяна в стойностите на елементите, използвам 15W луминисцентна тръба и не е мръднала.
Това е бързо, евтино и надеждно решение на проблема. Лампата пали от веднъж все едно е обикновена крушка :-D Направил съм си няколко такива.
Схемата я ползвам с 15W пури. 18W палят трудно. Може би им е нужно повече напрежение.
Милен - майстор
И при мен работи безпроблемно схемата няколко години с кръгла лампа 32W, пробвах я и с 27W енергоспестяваща също работи но частите не се събраха в нейния цокъл. Подобна схема съм виждал и в някаква руска книжка.
  • 1
  • 2

Тема "Луминисцентни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: