Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lz1tar - специалист
Ами явно колегата се чуди на колко волта е звънчевата инсталация,на 12V или на 8V,вярно е че трафа без товар дава 11,5V,ама официално се води че е 8V,и ако няма домофони звънчевата инсталация е 3(три)проводна.Ако има домофони не ти трябва отделна звънчева инсталация,те имат функция втори звънец.Нака такъв домофон досега не съм монтирал.Снимай слушалката разглобена да видим вътре клемите.Фарфиса предлагат модул 2-ри звънец,Нипонската платка също ще тръгне като отделен 2-ри звънец
stefan_mil4ev - специалист
Защо звънец на 220V да е опасен? Той е на високо, така, че няма кой да го пипа.
Кики - специалист
А бутона на високо ли е? и ако е счупен или някой носейки багаж по стълбището го изкърти та се оголят жиците не мислиш ли че става опасен? или той (бутона) няма нищо общо със звънеца?
stefan_mil4ev - специалист
КИКИ не искам да те обидя, но смятам, че това не е довод. Същото е все едно в домовете си да сме на ниско напрежение, защото видиш ли я дете може да бръкне, я оттечка, абе вариантите са много, а на дефектнотокова не бих разчитал на 100%.
VLADO66 - майстор
Защо да не е довод,освен това звънците в повечето случаи се слагат при неблагоприятни условия по входове и метални огради където в много от случаите ги вали.
Тани - модератор
Освен това, повечето звънчеви бутони не са предвидени за 220V. Окабеляването им-също! Ако ще се прави нова инсталация и се монтира бутон, като за стълбищното осветление, който е предвиден за 220V, защитен е от атмосферните условия, то тогава наистина няма проблем.
Кики - специалист
stefan_mil4ev написа:
КИКИ не искам да те обидя, но смятам, че това не е довод. Същото е все едно в домовете си да сме на ниско напрежение, защото видиш ли я дете може да бръкне, я оттечка, абе вариантите са много, а на дефектнотокова не бих разчитал на 100%.
Това е един от доводите, сметнах че е най-убедителния и за това посочих само него, другите са ти ги посочили VLADO66 и Тани , аз ще допълня : повечето слаботокови инсталации са общи за всички консуматори и освен звънчева обединяват домофона и ел бравата а както се сещаш общото табло е изведено отвън на открито. При до тук изброените устройства консумацията е малка и не е проблем да се захранят с 8-12 или 24 волта (съвсем безопасно е ). И не набърквай силовата инсталация в дома със слаботоковата, представи си само един бойлер 2kW с какви кабели трябва да се захрани ако е на 12 волта (справка погледни си кабелите от акумулатора до стартера в колата) . Където може и позволява е добре да се прави слаботоково. А за недоверието ти към ДТЗ ти си знаеш причините, аз ще ти кажа че са прекрасно средство за директна и индиректна защита на човека.
stefan_mil4ev - специалист
Това е мое мнение, което не е задължаващо :) , като цяло Тани го е казал най - добре. Всичко зависи от обстоятелствата. Просто на много места съм срещал, че звънци на 220V са опасни и за това попитах какво им е опасното. ДТЗ са чудесни, спор няма, НО все пак трябва да се има едно на ум и да се внимава. На ясно съм, че в къщи слаботокова инсталация не става, казах го защото говорехме за безопасност.
PCL82 - майстор
Бутоните на звънците се случва по-често да се счупят отколкото тези на осветлението, защото обикновенно стърчат напред. При пренасяне на багажи лесно могат да бъдат закачени и отнесени.
Не е изключен и вандализъм. На мен веднъж ми бяха откраднали бутона-най обикновен български бутон. Освен това звънчевата инсталация в блоковете върви заедно с другите слаботокови инсталации и е разделена от силовите. През тези тръби и кутии е недопустимо да минава 230В!

Ако звънчевата инсталация беше на 230В щеше лесно да се краде от общия ток.

Направо страх ме хваща като се замисля как едни мои съседи имат звънчева инсталация със училищен звънец на 230В, изпълнена с телефонен кабел, обикновенни бутони за до 36В и захранена директно от главния 63А предпазител. Този телефонен кабел са изтеглили в тръбите на слаботоковата звънчева инсталация, където минават и моя звънец на 8В. Предупредил съм ги но не се трогнаха.
Здравейте. Имам казус като на друг колега в постовете назад. Имам изкаран кабел за бутон за звънец,но немога да разбера къде към платката на домофона трябва да свържа кабела(UTP) . Ето и малко снимки за да стане по ясно. Бих бил благодарен на някакво съдействие. Знам че темата е стара,но реших да питам тук вместо да отварям нова тема и да пълня форума с излишни теми.
Прикачен файл:
IMG_20160206_115538.jpg Това е домофона
Прикачен файл:
IMG_20160206_115937.jpg Модела му
Прикачен файл:
IMG_20160206_120210.jpg Платката му
Прикачен файл:
IMG_20160206_150610.jpg Кабелът който е оставен отвън

Тема "Стълбищно осветлине и звънци - схема???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: