Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lazarus18 - напреднал
Така, проблема е решен по любимия ми начин - без да знам какъв е бил.
Дадох на късно двете тройки кабели и пак не светна. Проверих обаче за фаза на кабела преди кутията - имаше.
Разкачих цялото осветително тяло и го монтирах наново и взе че светна.
После вързах двата ключа по старата схема и всичко работеше.
Мерси за търпеливите обяснения на всички, които се включиха.
bulhomes2 - майстор
Благодарско, че ни информира, макар да не се разбира много. А обяснението за девятора е от преди 6 години...
Човека който е описал как се свързват девиаторните ключове-човече господ здраве да ти дава много ми помогна =D>
ferrari4456 - специалист
Здравейте, купих си контакти на Шнайдер за по 12лв бройката(тоест висок клас и качествени).Исках да си купя и един метър кабел за да им направя мостчето.Но момчето там ме убеди как вече нямало контакт на който да няма вътре фабрично мостче, нападнах го как не е така, но вярно прочетох за контакти, който го имат.Купих си жица все пак, гледам го контакта и не виждам нищо.Мерих с мултицета в режим "диод" и връзка няма с "перата" или пластинките(различно ги наричат), поне според мултицета.Какво е вашито мнение?Гледах дали на контакта не пише случайно къде се слага фазата или нулата, но са идентични и не е указано, тоест май няма фабрично мостче, а и мултицета дава, че няма.Исках да чуя все пак едно мнение и от вас.
Модела е schneider sedna и не мога да намеря ПДФ или нещо подобно на което да има упътването.
moimoimoi - майстор
няма контакти дето фабрично да са с връзка между нула и земно,преди имаше едни двойни български с една пластина дето трябва да се изкриви за да се направи връзката.

а и за какво е нужно да има връзка между нула и земя след като от 10+ години стандарта е инсталациите да да са три-проводни-т.е. за всяка клема си има отделен кабел-фаза ,нула и земно.
естествено ако инсталацията ти е двупроводна е нужно да се направи защитно зануляване и точно за това ти е този проводник дето си го купил
DMN - майстор
Ами то дори да има някакво мостче предвидено за зануляване, едва ли ще бъде свързано фабрично, щото представи си в този случай, ако го монтира любител и мостчето се падне свързано към фазата :weedman: . При трипроводна инсталация също не се зануляват контактите с мостче.

П.П. Изпревариха ме :) .
ferrari4456 - специалист
Ясно.Просто исках още едно мнение, а продавачът в магазина трябва да яде много бой, защото аз съм инженер и съм завършил и електротехника, а пак се зачудих и реших да попитам.Представям си някой хора какво ще направят...
toolegittoquit - майстор
moimoimoi написа:
и-т.е. за всяка клема си има отделен кабел-фаза ,нула и земно.
Нулата е заземена в трафопоста. В таблата на ЕРП в момента много често заземяват повторно нулата. Често в ГРТ нулата и заземяването са обединени. Иначе има мостчета, но фабрично няма контакт, където единият пин да има връзка със заземяващите пластини.
Аз се чудих на едни БГ контакти на ССБ Варна - двойни. На Шуко пластинките заземителните нямаха винтче, да мога да закрепя проводник и да направя мостче. Оказа се, че има една пластинка, която е изолирана от бакелит/пластмаса, който бакелит е щампован така, че точно при пластинката да се счупи при натиск достатъчно силен. След това я огъваш и тя ляга точно там, където минава едното винтче, което закрепя кабела на единият пин на контакта. На картинката е показано къде трябва да е нулата. Така винтчето хем се закрепя за пина на контакта, хем минава през пластинката с дупка, която е свързана към заземяващите пластини. Общо взето го смятам за остаряло и е трябвало да изведат извод за заземяване с допълнително винтче, но такъв им е модела.
bebo_cv - помощник
Страхотно полезна тема! Благодарности към разбиращите, които са готови да споделят! Затова обичам този форум. Имам нужда и аз от малко помощ.
Имах един контакт. Сега искам да пусна втори от този същия. Нямам достъп до разклонителната. Остава ми вариантът да пусна едно кабелче от този към съседния. Не знам обаче как да го свържа. Помощ, моля!

Тема "HELP - Свързване на контакти и обезопасяването им" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: