• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ники274 - специалист
Добре,да разсъждаваме малко-ДТЗ сработва при ток който вече е опасен за човешкото здраве!Твърдиш,че тя ще сработва постоянно,което значи какво?Че е дефектна или,че има опасно напрежение по корпусите на уредите в твоя случай?Предполагам отбелязваш факта,колко домакинства ползват двупроводна инсталация.И по твоята логика при всички тях са налице опасни напрежения по корпусите на уредите.Дали е така?Дали всеки ден умират хора понеже инсталацията им е двупроводна?А за утечките които говориш за компютри и т.н. си го чувал при изпълнение с трипроводна инсталация,там си има неписано правило колко компютъра,как и къде.В случая с двупроводната това условие не важи.Ако нулата е заземена в таблото както трябва,ако фазите от трафа са разпределени както трябва,ДТЗ няма да сработи от такива ситуации за които споменаваш ти.
Казваш :"Когато няма консумация ДТЗ няма да падне" ,ще уточня въпроса малко за да ти стане по ясно,в случая "консумация" ми се струва грешно казано.Предполагам имаш в предвид,че ако няма товар във веригата няма да сработи и ДТЗ .Но ДТЗ не я интересува имаш ли консуматор включен в мрежата или не.Тя си работи нон-стоп.Ако нямаш товар във веригата на ДТЗ,пак можеш да имаш консумация и да сработи.
По рано спомена ,че ако изгори бобина на ДТЗ няма да може да сработи.Точно там ти е грешката-не знаеш май устройството на ДТЗ,ще си сработи,много добре даже ще сработи.
А това за залепването на контактите са аматьорски изказвания.Колко предпазителя или товарови прекъсвача си видял със залепени пластини?
Има си ДТЗ по 80 и 100 ампера за да не го мислиш този въпрос със издръжливостта.

А идеята да предложа това решение е когато по някаква причина се прекъсне нулата в двупроводна инсалация.В случая няма никаква защита от такава ситуация и вероятността да оцелее човек при ползване на офазени уреди е доста малка.И пак отбелязвам,че споменах по рано минусите на тази постановка с ДТЗ,като най-важния е,че прекъсва нулата.

Пп Гледам си ми сложил някаква бухалка на аватара.Искаш да ме биеш ли или какво?Някакви заплахи ли ми отправяш или ми намекваш нещо.Ако си мъж,а не някой сополанко ми кажи в прав текст какво те мъчи спрямо мен,Нервиш се нещо ,ама не мога да разбера защо в мен търсиш проблема...между другото лекувам нерви.Може се видим да ти ги излекувам.Няма ти взимам нищо.За зарибявка ще го броим ; )
pavelari - майстор
Ники274 написа:
Добре,да разсъждаваме малко-ДТЗ сработва при ток който вече е опасен за човешкото здраве!Твърдиш,че тя ще сработва постоянно,което значи какво?Че е дефектна или,че има опасно напрежение по корпусите на уредите в твоя случай?Предполагам отбелязваш факта,колко домакинства ползват двупроводна инсталация.И по твоята логика при всички тях са налице опасни напрежения по корпусите на уредите.Дали е така?Дали всеки ден умират хора понеже инсталацията им е двупроводна?А за утечките които говориш за компютри и т.н. си го чувал при изпълнение с трипроводна инсталация,там си има неписано правило колко компютъра,как и къде.В случая с двупроводната това условие не важи.Ако нулата е заземена в таблото както трябва,ако фазите от трафа са разпределени както трябва,ДТЗ няма да сработи от такива ситуации за които споменаваш ти.
Казваш :"Когато няма консумация ДТЗ няма да падне" ,ще уточня въпроса малко за да ти стане по ясно,в случая "консумация" ми се струва грешно казано.Предполагам имаш в предвид,че ако няма товар във веригата няма да сработи и ДТЗ .Но ДТЗ не я интересува имаш ли консуматор включен в мрежата или не.Тя си работи нон-стоп.Ако нямаш товар във веригата на ДТЗ,пак можеш да имаш консумация и да сработи.
По рано спомена ,че ако изгори бобина на ДТЗ няма да може да сработи.Точно там ти е грешката-не знаеш май устройството на ДТЗ,ще си сработи,много добре даже ще сработи.
А това за залепването на контактите са аматьорски изказвания.Колко предпазителя или товарови прекъсвача си видял със залепени пластини?
Има си ДТЗ по 80 и 100 ампера за да не го мислиш този въпрос със издръжливостта.

А идеята да предложа това решение е когато по някаква причина се прекъсне нулата в двупроводна инсалация.В случая няма никаква защита от такава ситуация и вероятността да оцелее човек при ползване на офазени уреди е доста малка.И пак отбелязвам,че споменах по рано минусите на тази постановка с ДТЗ,като най-важния е,че прекъсва нулата.
Не е нужно да има човек в схемата -достатъчно е част от консумирания ток да протече по друг проводник - проводник може да бъде земя, тръба и др.
следователно това в синьото е най-смешното обяснение за работата на ДТЗ - твое мнение при това - че може да е дефектна и че умират хора - ти да не си параноик? Запомни, че принципа е РАЗЛИКА В ТОКОВЕТЕ - е ако по фазата мине един ток, то по нула, вързана на корпус на бойлер с метална тръба /та дори и пластмасова/ едва ли ще ниме съшия ток.... Ти сам каза, че при обединение на нула и земя ДТЗ пада!!! Ама това пак не е ясно за каква ситуация е валидно..
Ти знаеш ли колко намотки има една монофазна ДТЗ и коя от тях може да изгори???
Няма грешка - нищо не разбираш и млъкни, преди някой да те е послушал и да пострада от това. Много ти е чужда електротехниката
Ники274 написа:
Сработва и без консуматор,това ,че не може да си го обясниш е отделен въпрос.Освен Кирхов има и други хора дето са "измислили" закони ; )
- т.нар ОПАСНИТЕ

Прикачен файл

44.JPG
КЪДЕ Е ЧОВЕКА??? А ДТЗ ЩЕ ПАДНЕ - Гаранция
44.JPG (13.61 KиБ) Видяна 3710 пъти
PCL82 - майстор
За предпазване на двупроводна инсталация от прекъсване на нулата се прилагат други мерки, които по принцип са задължителни, но не на всякъде са изпълнени:

1. Повторно заземяване на ГРТ. Заземителят трябва да се измерва всяка година и е добре ако собственикът си го стопанисва. Не разчитайте на енергото за това.

2. Система за изравняване на потенциалите-всички метални конструкции и комуникации (арматура на плочите, метални тръбопроводи, оплетки на кабели и др. ) на сградта се свързват при ГРТ със заземителя и PEN проводника.

3. профилактика на двупроводната инсталация: проверка на всички връзки и предпазителите в таблото.
pavelari - майстор
PCL82 написа:
За предпазване на двупроводна инсталация от прекъсване на нулата се прилагат други мерки,
Е майстора я вкарва в контактна система на ДТЗ, която му е много познат елемент - т.нар. "Бойно кръщение" в електротехниката, което всеки мазач и зидар, свързвайки поне един път в живота без да му изключи става "професионалист".
От друга страна ми се струва, че сега му се иска да се беше хванал за другата картинка - 22.jpg... Защото утре ще го запукат и други "КОЛЕГИ" - сещам се - за поне двама...
lubomirlz - специалист
Ми аз още вчера му казах че няма да го бъде това свързване, че ДТЗ ще пада постоянно и хубаво да си помисли защо, ама май мисленето не му се отдава.
Аз лично не смятам да се занимавам повече с този субект :)
Ники274 - специалист
Поздравления,почваш да ми харесваш-разсъждаваш вместо само да се заяждаш.Ама това не го разбирам,как всеки казва,че няма стане,а никой не му се мисли как да стане.Може да развиеш още темата и да откриеш повече минуси или плюсове,даже и схемни решения дори.
Предполагам си разбрал ,че не оспорвам трипроводната инсталация,дори трябва да е задължителна Но разсъждам за двупроводната и търся приложение на ДТЗ при нея.Вместо да се заяждаш,можеше да предложиш варианти,но явно е непосилно за теб.
И в случа за да не сработва ДТЗ в таблото,може да се сложи друга отделна ДТЗ в бойлерното табло,или в самия бойлер и този кръг да не го мислим ; ) .

pavelari написа:
А ти виждал ли си ДТЗ с изгоряла намотка някога? И според теб кога се разбира, че една ДТЗ не сработва? Според мен когато откаже да сработи - тогава се разбира - мислиш ли, че някой у дома натиска тези тест бутони на ДТЗ а?
И да ти обясня устройството на ДТЗ,че силно се интересуваш.Та тя има четири намотки ( говоря за монофазната).Като две от намотките са на принципа на токовия трансформатор.А другите две служат за индуктиране напрежение и да изключат ДТЗ,но те не са галванично свързани с мрежата.Така,че само някоя от първите две намотки може да изгори.И когато изгори някоя намотка то другата ще индуктира напрежение ,което ще изключи ДТЗ.Така,че се вижда непознаване на устройството на ДТЗ от твоя страна,НО все пак имаш хъс за спорене ; ) Остава и идеи да те осеняват и ще ти стана фен : )))))
8180 - майстор
Пичове,
Да Ви помоля, да не "замърсявате" темата с намеци, личностни нападки и квалификации - достатъчно важна и отговорна е и "не са шега" въпросите, които дискутирате.
Повярвайте, по-незапознатите трудно се ориентираме вече, въпреки интереса.
Може би едно стегнато резюме накрая ще е полезно. :prost:
slavkovrr - напреднал
Ако може и аз да попитам всички специалисти и не специалисти като мен.
Купих си фурна за вграждане, която свързах към контак които е с двупроводников кабел и нулата я свързах към крачетата за заземяване на контакта!!
Фурната си е фабрично с три кабела (фаза ,нула и (фълто-зеления) заземяване).
КАКЪВ Е ПРОБЛЕМА?? Като се допреш до корпуса на фурната започват едни леки тръпки да те побиват!!Взех фазомер и видях, че има лек ток (фазомера свети слабо)!!
Контакта е тип разклонител (5 бр. гнезда) и като проверих крачетата за заземяване на щепселите на другите ел.уреди(както са си включени в контакта) ,видях,че и при тях има лек ток!!
Някой има ли на идея къде може да е проблема?
Дали нещо съм свързал неправилно контакта, и дали да го махна това ДФЗ
lenko71 - специалист
...и нулата я свързах към крачетата за заземяване на контакта...Контакта е тип разклонител (5 бр. гнезда)
Този разклонител предполагам си има и щепсел. Ако е така си направил една голяма глупост. Нали като обърнеш щепсела на разклонителя фазата и нулата ще си сменят местата и тогава на корпуса какво ще отиде?
ПП: Свързването на фурната към разклонител изобщо не е препоръчително!
BAlexandrov - специалист
lenko71 написа:
Нали като обърнеш щепсела на разклонителя фазата и нулата ще си сменят местата и тогава на корпуса какво ще отиде?
По-спокойно, на разклонителя заземяването си е по трети кабел.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: