• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
Подобно използване на водопровода за заземител е силно рисковано. Има твърде много връзки с калчища и тефлонова лента. Някой може да смени водомера с пластмасов или съсед да подмени част от щранговете.

Ако използването на водопровода като естествен заземител е допустимо-то единственото подходящо място за свързване към него е преди общия водомер, най-близо до входящата тръба.

Това положение в наредбата е преписано от чужди наредби и предполага наличието и на система за изравняване на потенциалите-нещо почти невиждано у нас. Тази ситема се поставя в техническото помещение на сградата и свързва всички метални тръби, конструкции и комуникационни кабели веднага след влизането им в сградата!


По настоящем в някои чужди правилници вече е забранено да се ползва водопровода за заземител поради описаните рискове. Той пак се свързва към системата за изравняване на потенциалите, но задължително има изкуствен заземител!

Водопровода можеш да ползваш най-много да заземиш някое радио ако си любител на късите, средните и дълги вълни.
kam34 - специалист
Все се чудя защо хората се мъчат да хванат дявола за опашката. Преработената ти картинка я има в инструкцията за монтаж на бойлер още от преди 30г. когато инсталациите са били 2проводни. Хората са сметнали че е опасно и са написали бойлера да се захрани три проводно. Да ама бай Ганьо ще направи какви ли не упражнения само и само да си спести 4-5м проводник.

Прикачен файл

Клипборд01.jpg
Клипборд01.jpg (26.96 KиБ) Видяна 2354 пъти
vvventsi - специалист
kam34 написа:
Все се чудя защо хората се мъчат да хванат дявола за опашката. Преработената ти картинка я има в инструкцията за монтаж на бойлер още от преди 30г. когато инсталациите са били 2проводни. Хората са сметнали че е опасно и са написали бойлера да се захрани три проводно. Да ама бай Ганьо ще направи какви ли не упражнения само и само да си спести 4-5м проводник.
Ако си на село където напрежението зимата спада на 150V и потенциала на нулата е 40V и като имаш раничка или порязано те бие ток от тръбите тази схема със сигурност няма да я ползваш,а ще ползваш система на заземяване "ТТ" ако не със естествени заменители водопроводните тръби то ще си направиш допълнително заземяване с един два кола!
kam34 - специалист
:? Всеки сам си решава как да се утрепе.

Я ми кажи при твоята любима система ТТ след колко време ще падне предпазител 20 или 25А на бойлера при заземяване от тръбите и при изкуствени заземители.
vvventsi - специалист
kam34 написа:
:? Всеки сам си решава как да се утрепе.

Я ми кажи при твоята любима система ТТ след колко време ще падне предпазител 20 или 25А на бойлера при заземяване от тръбите и при изкуствени заземители.
ами тази ДТЗ за красота ли е?
Последна промяна от vvventsi на вт мар 13, 2012 4:40 pm, променено общо 1 път.
kam34 - специалист
Сигурно бай Иван от Долно-нанагорнище ще си сложи ДТЗ.
vvventsi - специалист
kam34 написа:
Сигурно бай Иван от Долно-нанагорнище ще си сложи ДТЗ.
аз да съм казал да се ползва система на заземяване ТТ без ДТЗ?
ставаше въпрос за тази картинка!

Прикачен файл

44.JPG
44.JPG (11.76 KиБ) Видяна 2244 пъти
kam34 - специалист
Ти може и да не си, ама ако кажеш на някой с 150лв пенсия да си купи бушон за 50 ще те вдигне на нож.
Светлинис - специалист
Трябва да бъдат убеждавани хората да използват ДТЗ и трипроводна система на село, ако не си топлят вода от слънцето или с дръвцата, Лошото е, че се правят компромиси и тогава [-o< да не стават сакатлъци . Все пак да живей наредбата 3 и разумното й приложение.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "За нулевия проводник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: