• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rettere - специалист
Въртящия момент е във функция както от мощността, така и от оборотите.Тая която ти се е сторила по яка е с по-малки обороти.
По въпроса за 20-те градуса за четките.....натовари машинчето и ще видиш разликата и на око :shock: :roll:
Поздрави!
emil_v r - майстор
Явно имаш опит .
дай някакви практични идеи от готово генераторче , което като го въртя на ръка да захранвам ... аа примерно 12в - и 200-500мА ток.
Правене ей така за удоволствие тип направи сам .
Може би просто пренавиване на динамо от велосипед , и зъбна предавка ?
Защо все пак за велосипед не слагат динамо от колекторно моторче ? КПД?
Имам мн. як магнит от високоговорител ...?
2v6 - майстор
emil_v r написа:
...
Защо все пак за велосипед не слагат динамо от колекторно моторче ? КПД?
Имам мн. як магнит от високоговорител ...?
Колекторното моторче за прав ток произвежда също прав ток в генераторен режим. Колектора служи за изправяне на генерираното в ротора напрежение.
Велосипедните генераторчета имат постоянен магнит за ротор и генерира променливо напрежение за захранване на фара... Устройството е по-просто и съответно по-сигурно :idea:
rettere - специалист
2v6 написа:
emil_v r написа:
...
Защо все пак за велосипед не слагат динамо от колекторно моторче ? КПД?
Имам мн. як магнит от високоговорител ...?
Колекторното моторче за прав ток произвежда също прав ток в генераторен режим. Колектора служи за изправяне на генерираното в ротора напрежение.
Велосипедните генераторчета имат постоянен магнит за ротор и генерира променливо напрежение за захранване на фара... Устройството е по-просто и съответно по-сигурно :idea:
.и по евтино :)
динамото се пренавива лесно и има място за още намотки.Можеш да се развихриш от проби!
П.С.:имай в предвид,че лампата на фара е 6,3В.0,2А...значи около 1,5-2 W.
на тебе ти трябва около 3-6W
любопитния - помощник
Дълъг,незнам дали още следиш тази тема,и до къде си стигнал с опитите си.ПХреди една година се бях запалил да си правя вятърен генератор и също стигнах до извода за вертикална турбина.Даже си направих перките (Савониусите са ефектни но с много малко кпд,та се спрях на тип Дариус . Също така според упътванията от тук [/list] направих генератор но после започнах да си строя къща и се наложи / по обясними причини / да прекъсна заниманията си. Ще се радвам ако кажеш до къде стигна с генератора и дали си решил каква точно турбина ще използваш
любопитния - помощник
Оказа се че немога та кача файла то така се пресмята броя на намотките в зависимост от броя на полюсите / магнитите /.
6.Calculate the number of coils required:
For a given number of phases, N, you need N coils per magnet pair in your N phase
motor/generator. For a count of M magnets (often referred to as poles),
with M an even number, we have M/2 magnet pairs. So, for an N-phase
motor/generator with M poles the number of coils required, C, is: C = N*(M/2). I
found 8 magnets in my junk box when I set out to write this. So, for a 3-phase
motor/generator the number of coils we want to wind is: 3*8/2 = 12.
7. Calculate the number of coils per phase:
For C coils and N phases, the number of coils per phase is C/N. Here, for our 8
pole, 3-phase motor/generator we get 12/3 = 4 coils per phase. This means you
will be connecting three groups of 4 coils each in your motor/generator.
dalgia - специалист
До къде съм стигнал.До под кривата круша :roll: .Направих перките и седят в гаража ,че се отвори работа а като няма , нещо ме е хванал канапа.Генератора го развъртях на фрезата, няма опасност да я бутна :-D .По спомени от преди два месеца се получи следното под товар (навит кантал като реотан):
250 об. 42 волта 2,5А
400 об. 80 волта 4,0А
600 об 119волта 6,0А
При придвижване на кабела по реотана се запазва мощноста като пада напрежението и се увеличават амперите или обратно.Няма линейност в данните ама не се знае тези обороти колко са истина понеже не ги меря а са от табелката на фрезата.При тия обороти не ми върши работа за вертикална турбина.Ще почвам нов с по-голям диаметър , а тоя някой ако го иска :roll: ............
любопитния - помощник
Вече съм в новата къща , според жената е палатков лагер, но нейсе.А на по-големи обороти пробвал ли си го? По принцип вертикалните турбини са по-бързооборотни Аз си навих бобинки 18 броя,и ротор направих от постоянни магнити но не съм го досъбрал, че да го пробвам.
Надявам се да ми остане малко време за да направя някакви проби и да споделя резултатите.
petkov_75 - специалист
Здравейте!Вижте това,може да ви е полезно
http://www.otherpower.com/stator.shtml
и тази тема също е много полезна
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0

Ей запалих се и аз по тия генератори :-D :? :? :?
angel_ov - специалист
Нещо действащо, че си купих една "колиба" на гъза на географията :-D
Абе нещо да помпи акумолатор(и) и от http://www.dealextreme.com/p/1000w-car- ... rter-55103 на 220v
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "Направа на динамо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: