• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dalgia - специалист
Здравейте.Тръгнах да правя ветрогенератор та за това ми трябва и динамо.Взех двигател от перла 05,извадих статора ,отцепих 30мм от него
и му навих 24 намотки по 50нав. от 0.8мм проводник.Намотките са 3 по 8 свързани трифазно.На ротора му направих канали в които да се поставят неодимови магнити 30X10X5мм.Преди това ротора го престъргах до размер при който магнитите да се показват 2.5мм.направих 20 канала и наредих магнитите
S,N,S,N...... и т.н.20 бр.Събрах динамото завъртях и 0.4волта при 280 оборота.След тръшкане и кахърене оставих два магнита срещуположно и попограшка съм ги монтирал N,N.Завъртях на ръка и 5 волта.Наредих 4 магнита на 90градуса N,S,N,S и 0,12волта.След това ги пренаредих да са
С един и същи полюс и 5,5 волта.На края ги сложих всичките 20бр. с един и същи полюс и при 280 оборота 12.6 волта но много малък ток около 2 ампера.Та защо се получава така.Дали останалият метал по ротора не влияе негативно.И ако го направя от неметал и ги наредя S,N,S,N...... ще се получи по-добър резултат.Магнитите ми струват 30 евро та за това питам преди да го направя,защото ще го правя от епоксидна смола и карбон и магнитите трябва да се замонолитят в смолата.
Точно това ги питах във форума по електротехника и електроника и нищо не ми казаха.Дано вие помогнете.Ето и снимка на ротора в процеса на изработка.

Прикачен файл

13052009144.jpg
13052009144.jpg (85.18 KиБ) Видяна 17300 пъти
moimoimoi - майстор
a нямаше ли да епо добре д вземеш готово динамо :? с параметри който ти трябват

мвжду другото да попитам нещо свързано с темата-един постояннотоков двигател как може да се превърне в генератор?
само трябва да се завърти ротора ли?
lz1wvm - специалист
Дълъг,евала за ентусиазма.Би ли качил снимки и на статора.
Ротора не е ли накъсо съединен.Може там да има загуби.
stefan_gb - специалист
И от мен поздравления :) , но както ти казаха ротора маи не е подходящ за целта. Също е много важно въздушната междина да е минимална тоест десети междо ротора и статора а да не говорим дали са достатъчно мощни магнитите въреки че са неодимови. И при 280 оборота неочакваи кои знае какъв ток да произведе генераточето.....
Усех ....
emil_v r - майстор
Аз мисля , че 12в и 2 ампера е максимумът който може да се изстиска от ротор с магнити , и при тия обороти.
Ако махнеш желязото от роторът токът ще падне .
Просто лепни желязо м/у два съседни магнита както са сега на роторът , и когато са извадени , и ще видиш кога лепи по- силно ...

Поздравления от мен за генераторът до тук .

Според мен ... с навит ротор , и четки с пръстени ... класиката .

ЛЗ1 , той е изрязал намотката на късо в роторът, от страни ... виж снимката .
lz1wvm - специалист
Не се вижда много добре но мисля,че окъсените намотки трябва да са под алуминия.
petromaniq - специалист
Окъсени намотки няма.Принципът се нарича така " накъсо свързан ротор " ( котва ) и т.н.т.
lz1wvm - специалист
Точно така,но накъсо свързания ротор трябва да е от магнитен материал,не от алумин.
petromaniq - специалист
Ами от магнитен е казва се пермалой или силициева ламарина. Алуминият е за пълнител и крепежен материал - да не се пръсне пакета ламели (сещаш ли се за вихровите токове ?). Така че Dalgia е престъргал, колкото да монтира магнитите, иначе ядрото на ротора си остава от магнитен материал.
dalgia - специалист
Въздушната междина е 0.5мм.От старият ротор е останал алуминий под магнитите,който е навивката на късо а не е сложен да крепи ламелите :) .Магнитите които съм взел повдигат 8кг.Ротора от алтернатора едва успява с 200гр.Утре купувам епоксидна смола и отливам ротора с вградени магнити S/N/S/N....... Ето малко снимки на изделието.Готов генератор струва скъпо.Някой ако иска да му пратя четртежа на фабричен на ALXION ,който ми пратиха от фирмата и му искат 3250 евро.Е вярно , че е от 10 до 50киловата ама 3000 евро.Дава директно
220волта от намотката и работи от 100 до 380 оборота.Направен е също от неодимови магнити.

Прикачен файл

22092009204.jpg
22092009204.jpg (33.06 KиБ) Видяна 17092 пъти

Прикачен файл

22092009205.jpg
22092009205.jpg (47.4 KиБ) Видяна 17092 пъти

Прикачен файл

22092009206.jpg
22092009206.jpg (71.15 KиБ) Видяна 17092 пъти

Прикачен файл

22092009207.jpg
22092009207.jpg (63.77 KиБ) Видяна 17092 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Направа на динамо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: