• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
petromaniq - специалист
Извини ме, колега повече нама да преча-"помагам". Дай боже всеки му!!!
emil_v r - майстор
То и аз давах уж акъл , пък ще взема да питам :-D
Дълъг , явно имаш опит , дай съвет, или линк за
някакво малко , но мощно генераторче , ръчно въртене за зареждане на телефон , или малко радио .
Изпосъбрах маса магнити , .... нещо като динамо на колело , но по хубаво .
rettere - специалист
Дълъг,как е работата-днеска духа вятър :)
Това с 16-те магнита добре е станало
Явно е , че гониш мощност-по-голяма от тази на пералнята няма как да стане....ама мислил ли си за управлението на това чудо.Интересно ще е.
една идея?
можеш да свалиш напрежението на половина или четвъртина ако вържеш намотките като за 6 или 12 фазен генератор.Това ако ще зареждаш акумулатори./гледах ,че в първите снимки ползваш изправител.../
П.С.да не си от Сливен,че имаш много вятър :wink:
radkooman - напреднал
Дълъг, не че съм спец в областта но да си кажа и моето мнение.
Мисля че трябва да пробваш с 24 магнита са да се затряря магнитното поле през статора.Във варянтите с 20 и 16 не застъпват магнитите със сърцевините на статора.

Поправи ме ако бъркамам.
dalgia - специалист
radkooman написа:
Дълъг, не че съм спец в областта но да си кажа и моето мнение.
Мисля че трябва да пробваш с 24 магнита са да се затряря магнитното поле през статора.Във варянтите с 20 и 16 не застъпват магнитите със сърцевините на статора.

Поправи ме ако бъркамам.
Веднага те поправям :) .Ако погледнеш чертежа където съм начертал статора и магнитите с 20 и 16 ,ако разположиш 24 няма да се получи S/N/S/N т.к. пред две срещуположни намотки от едната фаза ще има магнит с различен полюс и напрежението ще е 0.4 волта т.е.там от където тръгнах.Ако пък са с един и същи полюс няма да има мощност.
emil_v r - майстор
Някой развъртал ли е с дрелка , колекторно моторче , или асинхронно ?

На колекторното променя ли се положението на четките в режим генератор , и изобщо защо динамата са с пръстени , а не с пластинчат колектор . Ставадума за мощносто около 3-4 вата ..

евентуално от къде да си търся голям( относително ) стъпков мотор , за малко динамо.
Johny - майстор
emil_v r написа:
На колекторното променя ли се положението на четките в режим генератор , и изобщо защо динамата са с пръстени , а не с пластинчат колектор .
От пръстените се снема променливо напрежение т.е. пренос, трансформация и т.н.
emil_v r - майстор
Да бе .
Снема се информация , за пренос на газификация. :evil:

Пръстените подават прав ток за подмагнитване на роторо , а токът се сваля от статора .... :roll:
2v6 - майстор
emil_v r написа:
Някой развъртал ли е с дрелка , колекторно моторче , или асинхронно ?

На колекторното променя ли се положението на четките в режим генератор , и изобщо защо динамата са с пръстени , а не с пластинчат колектор . Ставадума за мощносто около 3-4 вата ..

евентуално от къде да си търся голям( относително ) стъпков мотор , за малко динамо.
Кои динама са с пръстени :?:
В колите от около 20-30 години не се използва динамо :idea: Слагат се алтернатори - на ротора е намотана котвата, която се захранва с четки през два пръстена. Ротора играе ролята на постоянен магнит, при въртенето на който се генерира променливо напрежение в статора.

На по-старите коли динамата имат в ротора повече намотки, които генерират напрежение. То с е предава през пластини на четките. При тях статора се захранва с право напрежение и играе ролята на постоянен магнит.

Колко малко динамо ти трябва? Каква мощност?
emil_v r - майстор
Джони , извинявай , май съм се объркал нещо .

Аз не правя разлика м/у динамо и алтернатор, а явно има .
Ще го обмисля тоя въпрос.

Колко малко динамо...?
Ми по принцип не ми трябва - за хоби , и заради направата ...

Нещо 2-10 вата примерно , да си захраня радио , или заредя телефон въртейки на ръка :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12

Тема "Направа на динамо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: