• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте самоделци :prayer:
Изпадна ми един 24 волтов правотоков двигател 0,76А с редуктор 2000/01 об./м. :? Дали е подходящ за ветрогенератор? Имам едно фургонче без ток, без вода... Идеята ми е да си сътворя един ветряк, да зареждам 2 акумулатора и с добитата електроенергиика да си захранвам някоя друга ЛЕД лампа, радио и някое 12 волтово телевизорче. Почти съм завършил една водонапорна помпа, която ще се задвижва от хоризонтален пропелер и пролетта ще я монтирам, за да проуча вятъра. Въпросът ми е дали да го взимам сега като ми е изпаднал за 30лв. Дали ще върши работа :?:
hidrazin - майстор
24v x 0,76 = 18,24 W
И какво ще захраниш с тези я има, я няма 18 вата?
:partyman:
Идеята е през седмицата, докато ме няма да се зареждат акумулаторите и събота и неделя когато съм там да ги изразходвам :-D
Тази мощност няма ли да е достатъчна да зарежда 2*12В акумулатора по 45А/ч? Или да търся някой алтернатор, но ми идва сложно преработването с постоянните магнити :rolleyes:
2v6 - майстор
lozan написа:
Идеята е през седмицата, докато ме няма да се зареждат акумулаторите и събота и неделя когато съм там да ги изразходвам :-D
Тази мощност няма ли да е достатъчна да зарежда 2*12В акумулатора по 45А/ч? Или да търся някой алтернатор, но ми идва сложно преработването с постоянните магнити :rolleyes:
Някакво такова двигателче може да захранва ротора на алтернатора и така няма да го преработваш :idea:
Някакво такова двигателче може да захранва ротора на алтернатора и така няма да го преработваш :idea:
Т.е. пропелера да върти този двигател и алтернатора заедно, а електричеството произведено от двигателчето да използвам за възбуждане на намотките на ротора на алтернатора?! :? Има ли къде да го видя това (схема примерно), че май не ми става ясно... 8-[
ben84 - специалист
А в автомобила откъде ли идва напрежение за ротора на алтернатора? :?
РеУе за време с датчик на вала ше свърши работа май.
2v6 - майстор
lozan написа:
Някакво такова двигателче може да захранва ротора на алтернатора и така няма да го преработваш :idea:
Т.е. пропелера да върти този двигател и алтернатора заедно, а електричеството произведено от двигателчето да използвам за възбуждане на намотките на ротора на алтернатора?! :? Има ли къде да го видя това (схема примерно), че май не ми става ясно... 8-[
Да, върти и двете.
Двигателя се ползва за генератор:
Прикачен файл:
sea.png
Не е добре възбуждането на алтернатора да се захранва от акумулатора, защото при слаб вятър е възможно да харчи повече от произведеното...
Аз ли съм тъп :? ама не виждам в тази схема, къде е мотора?? Съжалявам за частично изразеното невежество, ама то е така, като се опитвам да разбирам от всичко... Трябва ми чертеж/схема, като за класически лумпен. Сглобяването и дизайна са ми стихията, но технически съм трагедия. Математиката ми е непонятна от малък още #-o
2v6 - майстор
lozan написа:
Аз ли съм тъп :? ама не виждам в тази схема, къде е мотора?? Съжалявам за частично изразеното невежество, ама то е така, като се опитвам да разбирам от всичко... Трябва ми чертеж/схема, като за класически лумпен. Сглобяването и дизайна са ми стихията, но технически съм трагедия. Математиката ми е непонятна от малък още #-o
Така по-ясно ли е?
Прикачен файл:
sea.png
sea.png (96.19 KиБ) Видяна 1411 пъти
:? Да видим. Това в пунктирания квадрат е алтернатора със всичките му там салтанети в него? От мотора произведеното електричество отива на + на акумулатора и регулатора на напрежение и оттам на + на ротора на алтернатора? От статора на алтернаторът пък 3те фази отиват в (това Грец ли е нз) и от там отново на + на акумулатора? Лампата на таблото и старт ключа ги пропускам. Правилно ли съм разбрал, или да сменя начинанието? :rock:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Направа на динамо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: