Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Стоооян - помощник
Здравейте имам трифазен генератор 7.5kw .Въпроса мие с него ште може ли да задвижи 5kw трифазен ел. мотор :?:
keymaker - специалист
Стартирането ще му е малко проблем особено ако генератора е китайски ,ако е на компресор ще имаш проблеми с тръгването ,а и може да гръмнеш генератора.
moimoimoi - майстор
пусковия ток е няколко пъти над номиналния за даден двигател
т.е. при пускане двигателя консумира 3-4 пъти повече електроенергия
най вероятно с този 7.5kw генератор няма да можеш да пуснеш двигател 5.5kw особено ако е под товар двигателя
но ако двигателя позволява пускане звезда-триъгълник има вероятност и да стане работата
kabel96 - специалист
В Чехия съм виждал една щуротия-пружина с манивела на самия двигател навиват пускат и включват в генератора.
hidrazin - майстор
kabel96 написа:
В Чехия съм виждал една щуротия-пружина с манивела на самия двигател навиват пускат и включват в генератора.
Не е щуротия. Просто са го откраднали от паленето на старите танкове - пружина, тресчотка, лост, навиваш, палиш и заминаваш. :-D
:partyman:
Стоооян - помощник
Ако мотора може да се прави на звезда и триъгълник и се пуска на празен ход ще може ли да стане
fikata - майстор
Пускане на електродвигател звезда-триъгълник (star-delta) се осъществява чрез превключване на статорната намотка от свързване "звезда" в свързване "триъгълник" по време на развъртанете, това е възможно само, когат при нормална работа на електромотора статорната му намотка да бъде свързана в "триъгълник", т.е. намотката на всяка фаза да бъде захранена не с фазното, а с линейното напрежение на мрежата, към която ще се включва електродвигателя.

За да се пусне асинхронен електродвигател по този начин е необходимо номиналното напрежение означено на табелката да бъде "Δ/Y 380/220V" и в клемната кутия на ел. двигателя да бъдат изведени 6-те края на фазните намотки.

При конструктивна възможност на двигателя /виж по горе какво трябва да пише на табелката/
чрез този "облекчен" пуск, пусковият ток и въртящия момент на двигателя се намаляват три пъти при пуска на празен ход до развиване на номинални обороти . След това двигателя чрез през превключване на намотките му в "триъгълник" може да работи при номинален товар според данните му.
valqk - специалист
http://www.intiel.com/fan_reg_asyn_bg.htm дали не може да използва това? (трябва консултация с Интиел, но предполагам мощността може да се качи, ако се сменят триаците и/или се подобри охлаждането).
Би трябвало да се получи? :?
Стоооян - помощник
Да със честотен инвертор трябва да стане ама е много скъп . А аз търся по евтиния вариант
solar_entusiast - специалист
За може да се пусне по този начин двигателя запаса по мощност на генератора трябва да е поне 3 пъти.
Или с други думи поне 15квт.

Тема "Какво напрежение е нужно за първоначално пускане на 5kw ел мотор моля помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: