• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vk - специалист
Ехеее, тая схема със специален софтуер ли е правена, чак дебелините на проводниците са показани. Предпазители , всичко.
MIRO_073 - майстор
Много дебели кабели за бойлера-4mm2 Колко киловата е?
fikata - майстор
MIRO_073 написа:
Много дебели кабели за бойлера-4mm2 Колко киловата е?
Колкото повече - толкова повече./ По Мечо Пух/
По голямото сечение не е минус, а дали е технико-икономическо обосновано.
Никой консуматор няма да откаже захранване с по голямо сечение на проводника, стига то да бъде приложимо към неговото техническо присъединяване и инвеститорът дали може да си позволи излишни средства в по високата цена на по-голямото сечение. :)
georgi_aba - помощник
Мерси за отговора пичове :)
Няма да слагам ДТЗ защото до апартамента не стига трета връзка за земя, само фаза и нула и ми казаха че в такъв случай и да сложа ДТЗ няма да работи правилно.

Искам и да Ви попитам защо е нужно да пускам 3-ти кабел до защитната клема на бойлера и с какво това е по-добре от това да вържа нулата към защитата на бойлера ?

Като цяло имам възможност да пусна 3-ти проводник защото сега подменям цялата инсталация и честно казано се чудя дали така или само два проводника да пусна. Какво е вашето мнение по въпроса ?

Също така се чудя дали да пусна мостов кабел до там или СВТ? Кое е по добре за баня (бойлер) ?

Колкото до въпроса с какво е чертана схемата. CorelDraw (на ръка, НЕ автоматично).

Изпращам Ви схемата изпълнена до някъде :)))
Прикачен файл:
Photo1221.jpg
Кики - специалист
Щом имаш възможност пусни си трети кабел за защитен проводник,ако не го направиш и ползваш зануляване за защита на корпуса в никакъв случай не прекъсвай нулата в таблото през контактора, направи я директна. СВТ е по-добре да ползваш към баня, по практичен е при подвеждането към бойлера. Една забележка : предполага се че на тези 40А предпазители товара ще е големичък, когато ползваш гребен колкото по-голям е товара толкова по-близо трябва да е до главния предпазител, премести ги а осветлението и другите малки товари ги слагай най-далеч от главния.
georgi_aba - помощник
Мерси Кики
това за подредбата по товар съвсем не съм го съобразил за което ти благодаря. Като цяло 40 амперовите са за печка с котлони и за проточен бойлер под мивка до 8000W. Още веднъж благодаря за забележката.
PCL82 - майстор
Пусни на всички кръгове, които сменяш трипроводна инсталация. И ДТЗ можеш да сложиш. За нея е важно да има три проводника след нея, преди нея тя не се интересува дали има два или три проводника. Просто входящата нула (комбинирана работна и защитна PEN) се разделя на работна N и защитна РЕ, като работната се прекарва през ДТЗ и след нея няма връзка с други нули и земи преди ДТЗ.

За кабели е желателно да ползваш СВТ или NYN-J, особено в банята. Употребата на мостоваци при ДТЗ не е желателно, заради рискът от отечки при нараняване на изолацията (пирони при монтажа). Като цена вече са близки и не си заслужава икономията. Със СВТ виждаш цветовете и връзките земат по-малко място.
MIRO_073 - майстор
georgi_aba написа:
Мерси Кики
това за подредбата по товар съвсем не съм го съобразил за което ти благодаря. Като цяло 40 амперовите са за печка с котлони и за проточен бойлер под мивка до 8000W. Още веднъж благодаря за забележката.
Има огромна вероятност главния ти предпазител да не издържи..Сложи и мах 25А на печката. Ако захранвашия ти кабел е 6мм2 правилно си сложил главен 50А, ама този проточен бойлер..
PCL82 - майстор
50A главен при 6мм2 е на границата от 54А по таблица. Ако захранването е от етажно електромерно табло значи до апартамента има само няколко метра и няма проблем, но ако е по магистрална схема от партера, тогава може да има проблем, защото главният е бил предвиден 35А.

При 40А се иска 6мм2-4мм2 ще греят при продължителна работа.
shadow__01 - майстор
Инсталираната мощност ти е малка. Както писаха при топлофицирано жилище се предвижда по-малка мощност несъобразена със сегашните нужди. Само проточния ти бойлер би ти свалил главния предпазител, ако е предвидено до 6kW на апартамент.
Не знам кой тогаваше гении е изчислил, че с 6 киловата ще можеш да си сготвиш яденето. Има фурни за вграждане по 8 киловата и нагоре с котлоните. Е тогава е нямало, но сега е друго. Поне едно 100A на апартамент са предостатъчни за сегашните нужди.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "таймер за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: