• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Може и така да е, но най-много съм кърпил за приятели бойлери на Елдом. Ако са качествени, защо не доживяват до 5 години поне (дори емайлирани). Сигурно до нашия пазар не достига качествената стока (въпреки, че се правят в БГ). Матеряла от който е направен бойлера е долнокачествен. Направо се "лигави" при заваряване. Аз имам от старите и нямам проблем до сега. Само сменям нагревателите и чистя от котления камък. Доста е стар и е въпрос на време да се продъни. Като стане това, няма да купувам нов от каквато и марка да е, а ще си направя сам.
sasooooooooo - "специалист"
ditronix написа:
... Изобщо интересни твърдения има тук понякога. На първата страничка на тая тема един мой-твой твърди че бойлерите на ЕЛДОМ били ментета. Бе мой,ти наясно ли си че вероятно първите бойлери в България са на ЕЛПРОМ Варна,т.е. на сегашния ЕЛДОМ? За какви ментета бълнуваш? Виждал ли си разпорен с учебна цел бойлер на ЕЛДОМ и примерно на ТЕСИ? Ако си виждал- изобщо няма да се чудиш какво да си купиш....D
Я да погледнем "под капака" на едно Елдом-че на около месец.

Прикачен файл

P1090013.jpg

Прикачен файл

P1090009.jpg

Прикачен файл

P1090008.jpg
hidrazin - майстор
Тук е момента да се постави въпроса за пластмасовата тръба, която ние монтираме във водосъдържателя – според нас отлично техническо решение, относно взаимодействието с катодната защита и много добро като надеждност и дълготрайност. Въпросът на който можем да си отговорим сами е кой в днешни времена изпълнява водопроводната си инсталация за топла и студена с нещо различно от пластмасови тръби и защо е така?
Те това от сайта на Елдоминвест. :-D
http://www.eldominvest.com/bg/boiler.html
Хората си го смятат за отлично техническо решение. :x
То май не остана нищо читаво по магазините. Марката Дипломат отдавна няма нищо общо с Елдом. Дипломат се поръчват на Фероли(Италия) , пък те от своя страна ги поръчват от Китай и ги сглобяват в село Луковит. :?
:partyman:
ditronix - специалист
Досега друг бойлер у дома не е имало освен варненските. Този в момента е вторият,първият беше от 1970 година! Правил съм го няколко пъти,веднъж ремонтирахме тръбичката за терморегулатора че беше се пробила. Когато се издъни и водосъдържателя,купих нов,хоризонтален. Нагревателят му изгоря 2 месеца преди да изтече гаранцията. Дойде човек от Варна на следващият ден смени нагревател,защита ,протектор и уплътнение и ми пожела новият да изкара още толкова. Това е. Направи ми впечатление,че новият бойлер е доста по-лек от стария и това няма от де да дойде освен от по-тънката ламарина. То е ясно,че дебели железа като едно време никой вече няма да сложи. Въпросът беше че не са виновни бойлерите за калпавите нагреватели! Тук,в Провадия си имаме един магазин,чиито собственик си пазари стоката от фирмения склад във Варна. И купувам само от него.
hidrazin - майстор
Определено трудно може да се намери и читав нагревател. Не само за бойлер. Преди два месеца един комшия ми се оплака че не може да си намери и читав котлон - от тези класическите с една плоча. Първо взел някакъв китайски. С него не можал да стопли и една тенджера вода. В описанието прочел че бил предназначен за вода до един литър. :-D После взел някакъв уж български. Още с пускането гръмнала плочата. Върнал го в магазина. Там пробвали и друг - същата работа. Заминал си още в магазина. Та се наложи на един стар негов котлон да му присаждам една стара но неизползвана плоча от някаква немска готварска печка.
Пролетта ме извикаха за консултация на някакъв голям бойлер/котел с три нагревателя по 6kW - чисто нов. Закупен миналата година мисля от Пловдив и само монтиран но не пускан и не пробван. Още щом го захранят и ДТЗ-то пада. Ами как няма да пада. Като праснах нагревателите с мегера само един имаше около килоом. Другите бяха надолу. :shock: За съжаление не помня кой му беше производителя но нагревателите бяха такива:

Изображение

Смениха ги и трите. Та общо взето това е на пазара - повече ментета.
:partyman:
vk - специалист
ditronix написа:
Виждал ли си разпорен с учебна цел бойлер на ЕЛДОМ и примерно на ТЕСИ?
ditronix - обясни каква е разликата, понеже много хора, а и аз, не сме виждали такова сравнение.
AndroBg - помощник
Действително нагреватели за неръждаеми водосъдържатели трудно ще намериш.Най много да намериш някой меден - никелиран,който дори да е заводски изработен пак ще се пробие защото никела бързо пада.
Нагревателите за тези бойлери трябва да са машинно изработени,със здрава изолация 1000 С и шведски кантал.
Но най-важното е тръбата да бъде неръждаема марка 321 с титан добавка срещу корозия.
Друг вариант ако завода няма такава тръба да се използва медна тръба 10х1.0 и добре да се никелира целия нагревател после,като не трябва да е по мощен от 2.5 кВ.Това е по-добрия вариант но се оскъпява с около 30 %.
Но ако се поръча директно от производителя цената става колкото в магазина за обикновен нагревател.
Анодната защита се поставя за защита от котлен камък.Котления камък съдържа хлориди които се свързват с желязото в неръждавейката на нагревателя и така последния се пробива също .Затова марката да бъде 321.
В София завода е на Одрин 4 ,другия е във Варна.
magi208 - специалист
alantion написа:
Ще се възползвам от предизвикателството на Модераторите и им задам(а и на всички които могат да дадат теоретичен отговор) на следният въпрос?

Верно ли е твърдението ,че ако водосъдържателя на ел.бойлера ако е от неръждаема стомана,често изгарят нагревателите им?Има ли теоретично обяснение,защото за година време сменям вече четвърти нагревател. Отхвърлям предположението че нагревателите са "менте".Купувам на елдоминвест-Варна.
Отговора на въпроса ти се съдържа в края му - Елдоминвест . купи си Български и драмата свършва , освен ако не става въпрос за хоризонтален бойлер.
lecki - специалист
И аз искам да кажа добри думи за Елдомските бойлери,
предният ми изкара 8 - 9 години по памет без да съм го чистил
въобще (протече) и без други проблеми.
Преди около две години си купих на Теси със сухи нагреватели
и за твърда вода (като за Варна) че беше май и по-евтин от Елдомските.
Като специалист ми направи впечетление че изолацията му е по-тънка но си казах
че може да е по-добра защото класовете им на енергопотребление са еднакви.
Чак по-късно осъзнах че това е заради по-ниската работна температура на Тесито
- когато жена ми каза че не и стигнала водата като се къпала с децата.
За две години два пъти изгоряха нагревателите още в гаранция, ако изкара грубо 10години
разходите за нагреватели ще са някъде колкото нов бойлер (ако не се развали нещо друго)
та като специалист се набутах с този бойлер и искам да споделя къде е скрита уловката.
:partyman:
volero - специалист
Споделям мнението Ви ,тъй-като в другото ми жилище работи вече 8 год. бойлер "АРИСТОН" и да чукна на дърво не съм го пипал.

Идеята да си взема бойлер с водосъдържател от неръжд. стомана беше ,че ше е "ВЕЧЕН" но ....ми създава повече ядове.[/quote]
Аз имам сходен проблем, ако си стигнал до решение моля споделиш !
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "МИТ ли е или факт следният проблем?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: